eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 5 istotnych spraw przy kupnie samochodu używanego

5 istotnych spraw przy kupnie samochodu używanego

2016-11-10 10:03

5 istotnych spraw przy kupnie samochodu używanego

Zakup używanego auta © fot. mat. prasowe

Wprawdzie sprzedaż nowych aut notuje w naszym kraju coraz lepsze wyniki, to Polacy ciągle jednak częściej decydują się na kupno używanego samochodu. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku nad Wisłę trafiło ponad pół miliona aut zza granicy. Większość z nich sprzedawana jest poprzez znane serwisy internetowe. Czy należy wierzyć w treść publikowanych na ich łamach ogłoszeń? Czy faktycznie "Niemiec płakał jak sprzedawał"? Jak nie stać się ofiarą oszustwa? Co sprawdzić kupując pojazd z drugiej ręki? Odpowiedzi na te pytania udziela Feu Vert.
Z kupnem samochodu przeważnie wiążą się pewne emocje. Tym bardziej warto przypomnieć kupującym o tym, jak ważna jest chłodna ocena sytuacji. Przede wszystkim nie można zapominać o konieczności zweryfikowania stanu rzeczywistego auta. Aby tego dokonać, niekoniecznie trzeba przemierzać Polskę wzdłuż i wszerz i osobiście przyglądać się wystawianym na sprzedaż czterem kółkom. Pierwszej selekcji można dokonać już na etapie przeglądania ogłoszeń. Na co zwracać uwagę?

Promocja na "super auto"? Nie, dziękuję


Pierwszą sprawą są chętnie stosowane w ogłoszeniach ogólniki typu "super auto", czy "mały przebieg". Widząc tego rodzaju opis, można się spodziewać, że celem sprzedającego jest zatajenie części wad pojazdu. Druga istotna kwestia to zdjęcia - jeśli ich ostrość pozostawia wiele do życzenia, należy oczekiwać, że wiele do życzenia pozostawiać będzie również karoseria auta. Trzecim chwytem stosowanym przez sprzedawców są chwytliwe hasła typu TANIO”, „PROMOCJA”. Kupujący myśli, że ma do czynienia z okazją, tymczasem chodzi tu o to, aby odwrócić jego uwagę od ceny.

Jeżeli już dokonamy pierwszej selekcji aut, zwracając szczególną uwagę na wymienione powyżej kwestie, możemy przejść do kolejnego etapu weryfikacji używanego auta. O czym powinniśmy pamiętać. Oto 5 wskazówek od FeuVert.

1. Sprzedający – wstępna ocena


Prywatnych właścicieli pojazdu nie można sprawdzić. Jednak czasami sprzedażą używanych samochodów zajmują się komisy. Przed zakupem warto się upewnić, czy firma dodająca ogłoszenie nie widnieje w Krajowym Rejestrze Długów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie opinii o komisie publikowanych na forach, stronach internetowych czy portalach.

2. VIN – podstawowa informacja o pojeździe


Każdy sprzedający ma obowiązek udostępnić VIN, czyli Vehicle Identification Number. Znajomość tego numeru pozwala sprawdzić:
 • parametry pojazdu,
 • przebiegi – i porównać je z tymi, które przedstawia sprzedający,
 • historię auta umożliwiającą sprawdzenie, czy sprzedający jest pierwszym i jedynym właścicielem pojazdu,
 • przeglądy techniczne, dzięki czemu kupujący wie, w jakim stanie jest samochód.

Należy pamiętać, że niektórzy sprzedawcy podrabiają VIN. Zmianę numerów może zauważyć serwis lub policja.

fot. mat. prasowe

Zakup używanego auta

Każdy zakup używanego auta powinno poprzedzać sprawdzenie rzeczywistego stanu pojazdu


3. Wizyta w serwisie – specjalistyczna ocena stanu pojazdu


Oglądanie samochodu na zdjęciach, a następnie zobaczenie go na żywo to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest także samodzielne przetestowanie pojazdu. W tym celu najlepiej poprosić sprzedającego o możliwość jazdy próbnej. W tym czasie warto skorzystać także z usług serwisu samochodowego. Mechanicy, którzy w nim pracują, będą mogli ocenić, czy auto:
 • nie ma ukrytych uszkodzeń,
 • nie było dodatkowo lakierowane,
 • ma sprawny silnik i wszystkie podzespoły.

4. Umowa kupna-sprzedaży – podstawowy dokument


Jeśli auto zostało dokładnie sprawdzone zarówno przez kupującego, jak i przez serwis, można przystąpić do transakcji. Przed podpisaniem umowy warto ją dokładnie przeczytać. Każda umowa musi zawierać:
 • dane umożliwiające identyfikację auta (przede wszystkim VIN),
 • dane sprzedającego i kupującego,
 • cenę.

Informacje, według których kupujący nie może zgłaszać roszczeń, jeśli po pewnym czasie wykryje ukryte wady, nie mają żadnej mocy prawnej.

5. Po zakupie – najważniejsze formalności


Po zakupie auta przychodzi czas na wszystkie formalności:
 • Rejestracja pojazdu odbywa się w Wydziale Komunikacji. Kupujący ma na nią 30 dni.
 • Po zarejestrowaniu samochodu należy przedłużyć OC lub wykupić nowe.
 • W ciągu 14 dni od podpisania umowy trzeba również pójść do Urzędu Skarbowego w swoim mieście i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W przypadku zakupu samochodu jest to to 2% wartości rynkowej auta. Podatek ten płaci się tylko wtedy, gdy pojazd był kupowany od osoby prywatnej. Jeśli auto należało do komisu, to jego właściciel powinien zadbać o opłacenie tego podatku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: