eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC zaczęły spadać

Ceny OC zaczęły spadać

2017-08-14 13:09

Ceny OC zaczęły spadać

Ceny OC zaczęły spadać © meepoohyaphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czerwiec był pierwszym od ponad pół roku miesiącem, w którym odnotowaliśmy spadek średnich cen ubezpieczeń OC. Ten trend utrzymał się także w lipcu. Czy możemy spodziewać się dalszych obniżek cen, czy też może po wakacjach czeka nas przykra niespodzianka? Sprawdzamy!
Jak wynika z naszej poprzedniej analizy, pierwszy kwartał 2017 roku przywitał kierowców kolejnymi podwyżkami cen OC. W marcu bieżącego roku płaciliśmy za to ubezpieczenie średnio o 45% więcej, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Na szczęście tempo podwyżek wyhamowało i co potwierdziła nasza najnowsza analiza – w kolejnych miesiącach średnie ceny polis OC ustabilizowały się na poziomie 1150 złotych.

Średnie ceny OC – czerwiec 2017 droższy od czerwca 2016


Na przykładzie ponad 30 tys. kalkulacji wykonanych w naszym kalkulatorze OC/AC okazało się, że średnie ceny OC w czerwcu bieżącego roku były o 37% wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeśli porównamy natomiast wzrost cen w II kwartale, to w ubiegłym roku wzrosły one o 16%. Tempo podwyżek wyraźnie już spadło i w tym roku od kwietnia do czerwca wzrosły one o 7%.

Najważniejszą informacją dla kierowców jest jednak fakt, że czerwiec był pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy to odnotowaliśmy spadek średniej ceny OC. Był on marginalny, ale ten trend utrzymał się także w lipcu i był już zauważalny – średnie ceny spadły o 2%, czyli o 24 zł.

fot. mat. prasowe

Średnia cena ubezpieczenia OC

Średnie ceny OC w czerwcu bieżącego roku były o 37% wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.


W którym mieście OC jest najdroższe?


W których miastach wojewódzkich kierowcy płacili najwięcej za OC w II kwartale 2017 roku? To właściciele aut we Wrocławiu (1498 zł), Warszawie (1416 zł) i Toruniu (1354 zł). Z kolei najmniej za polisy ubezpieczeniowe płacą kierowcy z Kielc (895 zł), Bydgoszczy (939 zł) i Zielonej Góry (1066 zł). Skąd biorą się te różnice? Przy wyliczaniu ceny OC, ubezpieczyciele kierują się własnymi statystykami dotyczącymi liczby wypadków i prawdopodobieństwem stłuczki. Dla każdego z tych miast dane są inne.

Lublin – to tam ceny wzrosły najbardziej


Analizując średnie ceny OC w II kwartale 2017 roku sprawdziliśmy także, w którym mieście wojewódzkim wzrosły one w najbardziej. Okazuje się, że w porównaniu z czerwcem 2016 roku, największe podwyżki dotknęły kierowców z Lublina, aż o 94%. Mniejszy, aczkolwiek wciąż duży wzrost cen odnotowaliśmy również w Katowicach i Opolu (odpowiednio o 74 i 77%). A gdzie podwyżki były najmniejsze? W Bydgoszczy (o 10%), Wrocławiu (o 18%) i Kielcach (o 21%).

fot. mat. prasowe

Średnie ceny OC w miastach wojewódzkich

Zdecydowanie najdroższą lokalizacją jest Wrocław.


Czy ceny OC będą rosły dalej?


O przyczynach podwyżek OC wspominaliśmy już podczas wcześniejszego raportu. Wskazaliśmy wówczas na tzw. wojnę cenową pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Sytuacja, która trwała przez lata, doprowadziła do ogromnych strat finansowych. Warto również wspomnieć o rosnącej liczbie wypadków drogowych. Więcej stłuczek to także więcej wypłacanych odszkodowań. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, po raz pierwszy od 5 lat wzrosła liczba wypadków.

Ale czy obniżki średnich cen ubezpieczeń OC w czerwcu i lipcu mogą się utrzymać w kolejnych miesiącach?
– Niestety nie. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC na pewno będą dalej rosły – tłumaczy Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC mfind.pl – Na szczęście już nie tak gwałtownie, więc kierowcy nie odczują aż tak bardzo tych zmian, jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach, gdy ceny OC w krótkim czasie wzrosły o ponad 50%. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ubezpieczyciele w Polsce muszą zwiększać udział wypłat odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem. W Europie odszkodowania za szkody osobowe to ok. 50% wypłat, podczas gdy u nas zaledwie 15%. Wojna cenowa, która doprowadziła do strat w tym segmencie, to nie jedyna i nie najważniejsza przyczyna rosnących cen – dodaje Bartosz Salwiński.

fot. mat. prasowe

Wzrost średnich cen OC w poszczególnych miastach wojewódzkich

Najwyższą, bo niemal 100-procentową podwyżkę zanotowano w Lublinie.


Podsumowanie


  • W porównaniu z czerwcem 2016 roku, w czerwcu 2017 roku ceny OC wzrosły średnio o 37%
  • W II kwartale 2017 r. podwyżki utrzymały się na niskim poziomie 7%
  • We Wrocławiu kierowcy płacą za polisy najwięcej, aż 1498 złotych
  • Największe podwyżki względem II kwartału 2016 roku odnotowaliśmy w Lublinie - o 94%
  • Na kierowców czekają kolejne podwyżki, ale już nie tak gwałtowne jak te w 2016 roku

Przemysław Pepla

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Tomix-rx / 2017-08-17 10:11:46

    troche spada, zaraz troche wskoczy... i tak jest drogo NIESTETY. W programie rejestruje wszystkie moje pojazdy, ubezpieczenia itd. - www.systim.pl i widze pelne porownanie tego co mialem kiedys, co teraz... no niestety wszystko drozeje. Kazdy grosz do grosza i wychodzi spora roznica, ale co zrobic odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: