eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Auta elektryczne z mini ceną OC?

Auta elektryczne z mini ceną OC?

2019-04-24 11:15

Auta elektryczne z mini ceną OC?

Najniższe składki OC dla aut elektrycznych © Herr Loeffler - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak wynika z danych zebranych przez Rankomat.pl, w pierwszych trzech miesiącach br. średnia cena OC w naszym kraju osiągnęła poziom 692 zł, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza spadek o 6,2%. Z największymi kosztami musieli liczyć się właściciele samochodów z dużą pojemnością silnika oraz sprawcy szkód. Na drugim biegunie uplasowali się posiadacze aut elektrycznych - ta niewielka grupa za OC płaciła najmniej.
Pierwsze miesiące bieżącego roku przyniosły rodzimym właścicielom pojazdów chwilę wytchnienia - mieliśmy bowiem do czynienia z kolejnymi obniżkami oferowanych przez ubezpieczycieli stawek OC. W najświeższym raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, eksperci porównywarki rankomat.pl przyjrzeli się średnim cenom OC w I kwartale br. Pod uwagę wzięto parametry auta oraz liczbę szkód spowodowanych przez kierowcę.

Najniższe składki dla aut elektrycznych


Przeciętna cena OC oferowanego w I kwartale posiadaczom aut elektrycznych sięgała 527 złotych, a więc była o 28,9% niższa od średniej stawki oferowanej właścicielom aut napędzanych PB+LPG. Koszt ubezpieczenia był w ich przypadku aż o 38,3% niższy przed rokiem. Posiadacze samochodów z najpopularniejszymi silnikami benzynowymi wydawali na polisę średnio 670 złotych, a obniżka cen OC w stosunku do I kwartału 2018 r. wyniosła dla nich 7,7%.
- Na montaż instalacji LPG decydują się głównie właściciele aut, którzy codziennie pokonują wiele kilometrów, w związku z czym są bardziej narażeni na udział w wypadku lub kolizji. Wyższe ryzyko ubezpieczeniowe skutkuje natomiast podwyższoną składką ubezpieczenia OC - mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Cena OC a pojemność silnika

Nie od dziś wiadomo, że im mniejsza pojemność silnika, tym mniejsze OC.


Duża pojemność silnika, to wyższa cena ubezpieczenia


W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. z wysokimi składkami OC musieli liczyć się właściciele samochodów z największą pojemnością silnika. Obowiązkowe ubezpieczenie auta z silnikiem powyżej 3,0 l kosztowało średnio 83,1% więcej niż OC dla samochodu z silnikiem do 1,0 l.

fot. mat. prasowe

Cena OC a liczba szkód

Trzy szkody to nawet trzykrotny wzrost OC.


Na najniższe ceny obowiązkowej polisy mogli liczyć właściciele aut o najmniejszej pojemności silnika – do 1,0 l. Cena OC w ich przypadku wyniosła tylko 521 zł.

fot. mat. prasowe

Marka samochodu a cena OC

Najdroższego OC powinni spodziewać się kierowcy BMW.


Spowodowałeś szkodę? Twoja składka wzrośnie!


Kierowcy, którzy w I kwartale 2019 roku deklarowali, że z ich ostatniej polisy OC była likwidowana jedna szkoda, płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio o 51,3% więcej niż osoby z bezszkodową historią OC. Koszt polisy dla sprawców dwóch szkód był już znacznie wyższy. Kierowcy, którzy spowodowali trzy szkody płacili natomiast o 204% więcej niż kierowcy deklarujący brak szkód.

fot. mat. prasowe

Cena OC a rodzaj paliwa

Najmniej za OC płacą właściciele aut elektrycznych.


oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

3 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: