eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Samochody poleasingowe w firmie. Warto czy nie?

Samochody poleasingowe w firmie. Warto czy nie?

2018-02-05 11:06

Samochody poleasingowe w firmie. Warto czy nie?

Jak kupić auto do firmy? © natali_mis - Fotolia.com

Kupno samochodu dla firmy to z jednej strony moment dość ekscytujący, a z drugiej sytuacja, w której łatwo wpaść w pułapkę. Zwłaszcza, jeżeli mowa o kupnie auta używanego. Na tym rynku wręcz roi się od sprzedawców, którzy - delikatnie rzecz ujmując - koloryzują stan sprzedawanego auta, okraszając jego historię znanymi chyba każdemu historiami w rodzaju "Niemiec płakał jak sprzedawał". Z tego też powodu decyzję o zakupie używanego auta warto dokładnie przemyśleć. Tym bardziej, że dotyczy ona nie tylko modelu i marki samochodu, ale również jego pochodzenia oraz sposobu finansowania.

1. Używane auto w firmie. Jak wybrać odpowiednie?


Podejmując decyzję o zakupie używanego auta na potrzeby firmy, warto znaleźć balans pomiędzy emocjami a rozwagą. Firmowy samochód musi być przede wszystkim dopasowany do potrzeb. Jeżeli będzie przemierzał długie trasy, kluczowy staje się komfort podróżowania, przyzwoite spalanie oraz ładowność bagażnika. Jeśli natomiast spełniać ma głównie funkcję wizerunkową, to wówczas istotny jest jego wygląd i to, jak będzie prezentował się na parkingu potencjalnych kontrahentów.

2. Niemiec pod kocem trzymał. Gdzie znaleźć pewne auto?


Przymierzając się do kupna firmowego auta, warto również zastanowić się nad formą finansowania tego zakupu oraz jego dostawcą. Interesującą opcją są tu pochodzące z polskich salonów samochody poleasingowe. Tego rodzaju auta były finansowane oraz serwisowane przez wyspecjalizowaną firmę leasingową, w efekcie czego jasna jest historia ich serwisowania, jak również ich stan techniczny oraz przebieg.

3. Gotówka, leasing? Jak zapłacić?


Dla wielu przedsiębiorców dogodną formą zakupu auta używanego będzie leasing. Ta forma finansowania niesie za sobą kilka korzyści. Jedną z najważniejszych jest prawo do odliczenia podatku. Biorąc samochód osobowy w leasing, przedsiębiorca może zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów część odsetkową dotyczącą rat leasingowych. Ma też prawo do wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych i amortyzowania go w czasie.

Ponadto, odchodzą wszystkie formalności i koszty związane z ubezpieczeniem czy rejestracją pojazdu. Dodatkowo, w razie wypadku czy innego zdarzenia losowego wszelkie ewentualne koszty stają się zmartwieniem finansującego. W przypadku zakupu auta za gotówkę czy na kredyt, koszty te poniesie właściciel pojazdu. Podobnie jest w przypadku ewentualnej szkody całkowitej. Wciąż wielu kierowców nie ma świadomości, że ubezpieczenie AC uzupełnione o tzw. GAP w przypadku całkowitej szkody gwarantuje otrzymanie od ubezpieczyciela zwrot do wartości pierwotnej auta. Dodatkowo na koniec obowiązywania umowy leasingowej kupujący ma możliwość decydowania, co stanie się z samochodem. Może je wykupić, negocjować z finansującym przedłużenie umowy lub odstąpić od wykupu i po prostu oddać auto.

fot. natali_mis - Fotolia.com

Jak kupić auto do firmy?

Przymierzając się do kupna firmowego auta, warto zastanowić się nad formą finansowania tego zakupu oraz jego dostawcą.


4. Po nowemu. Weź auto w abonamencie.


innowacyjnym produktem na rynku jest abonament aut używanych. Klient otrzymuje możliwość stałego używania samochodu w ramach limitów kilometrów ustalonych w umowie. Jest to forma finansowana zbliżona do leasingu, różni się okresem użytkowania pojazdu. W leasingu minimalnym okresem użytkowania są 24 miesiące. Natomiast w przypadku abonamentu umowa może zostać podpisana nawet tylko na rok.
- Abonament umożliwia stałe użytkowanie pojazdu za ustaloną z góry, a płaconą w systemie miesięcznym kwotę, bez konieczności kupowania samochodu na własność. Można go po prostu użytkować, a po upływie okresu umowy wymienić na nowy. Do tego dochodzi możliwość pełnego serwisowania, przechowywania opon, czy ubezpieczenia bez dodatkowych kosztów. – wyjaśnia Dorota Sutor

Należy pamiętać, aby przed podpisaniem umowy określić szacowany roczny przebieg pojazdu. Z pomocą przychodzą tutaj bardzo obszerne i elastyczne limity przejechanych kilometrów - od 20 000 do 40 000 km rocznie. Nie sposób pominąć innych korzyści, jak możliwość obniżenia miesięcznych kosztów abonamentowych przez wpłatę, możliwości przekazania ubezpieczycielowi do koordynacji wszystkich spraw związanych z ewentualną szkodą, korzystania z serwisu, samochodu zastępczego czy wymiany opon.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: