eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Flota samochodowa w "budżetówce"

Flota samochodowa w "budżetówce"

2014-03-02 00:50

Przeczytaj także: PZWLP i Masterlease: CFM w 2013


Niższe koszty, profesjonalne zarządzanie i młodsze auta – bez konieczności jednorazowych milionowych wydatków

Wynajem długoterminowy samochodów służbowych w porównaniu do zakupu aut za własne środki finansowe, na kredyt, czy też w klasycznym leasingu finansowym, niesie ze sobą szereg korzyści. Dotyczą one w równym stopniu firm, jak i instytucji publicznych.

W przypadku sektora publicznego w Polsce, jedną z najbardziej atrakcyjnych korzyści, jest brak konieczności ponoszenia jednorazowych, wielomilionowych wydatków na pojazdy służbowe. Zakładając średnią wartość nowego auta na poziomie 80 tys. zł, instytucja publiczna finansowana z budżetu państwa, która chce zakupić 30 samochodów, jest zmuszona do jednorazowego wydatku
2,4 mln zł.

- W czasach ogólnie panującej tendencji cięcia kosztów w administracji publicznej, taka kwota bardzo często powoduje, że decyzje o zakupie nowych samochodów i wymianie floty są odkładane w czasie – uważa Leszek Pomorski, Prezes Zarządu PZWLP, Prezes Alphabet Polska Fleet Management. - W konsekwencji, we flotach instytucji publicznych w Polsce często użytkowane są samochody w wieku 5-10 lat, a zdarzają się nawet przypadki pojazdów starszych. Dochodzi więc do paradoksu. Eksploatacja samochodów firmowych w wieku powyżej 5 lat przestaje być ekonomiczna, koszty ich użytkowania bardzo rosną w porównaniu z autami młodszymi. Zamiast oszczędności w kosztach floty instytucji publicznych, auta służbowe zaczynają generować bardzo duże wydatki związane z eksploatacją.

Problem ten znika w przypadku korzystania z usług wynajmu długoterminowego, ponieważ koszty związane z finansowaniem zakupu pojazdów nie są ponoszone jednorazowo, a w ramach stałych miesięcznych rat, uwzględniających nie tylko finansowanie auta, ale również koszty jego eksploatacji, np. ubezpieczenie, przeglądy, rejestracje, czy opony.

- Gdyby instytucje i jednostki tzw. sektora publicznego w Polsce korzystały ze swoich samochodów służbowych w ramach wynajmu długoterminowego, zamiast je kupować, ich auta służbowe byłyby znacznie młodsze – mówi Marek Małachowski, Członek Zarządu PZWLP, Dyrektor Zarządzający ALD Automotive Polska. – Najczęściej występujący okres eksploatacji samochodów w przypadku wynajmu długoterminowego to 3 lata. Instytucje publiczne zyskałyby więc młodsze floty, co znacząco obniżyłoby koszty eksploatacji samochodów oraz podniosłoby poziom ich bezpieczeństwa.

Odsprzedażą na rynek wtórny wymienianych po okresie eksploatacji aut zajmuje się firma wynajmu długoterminowego (CFM). Przy flocie składającej się już z nawet kilkudziesięciu pojazdów, sprzedaż używanych samochodów może być długotrwałym i żmudnym procesem, który w przypadku aut należących obecnie do instytucji publicznych w naszym kraju, obciąża pracowników i urzędników tych jednostek. Warto mieć też świadomość ryzyka wartości jaką uzyskamy za używane auto flotowe w momencie jego odsprzedaży. W przypadku wynajmu długoterminowego ryzyko to przejmuje na siebie dostawca usługi.

Kolejną istotną dla instytucji publicznych zaletą tej formy finansowania i zarządzania samochodów służbowych jest oszczędność w łącznych kosztach floty. Wynosi ona zazwyczaj kilkanaście procent w stosunku do finansowania samochodów ze środków własnych, kredytu, czy leasingu finansowego. Jest to możliwe między innymi dzięki precyzyjnej kontroli i zarządzaniu wszystkimi kosztami związanymi z flotą, czy profesjonalnemu doborowi pojazdów do specyfiki działalności firmy lub instytucji. Ponadto zewnętrzny dostawca floty przejmuje wszelkie kwestie związane z administracją autami służbowymi takie jak rejestracje, przeglądy, ubezpieczenia, naprawy, likwidacja szkód, czy też wymiana opon. Jest to więc rozwiązanie bardzo komfortowe, pozwalające skupić się instytucji na jej własnej, podstawowej działalności. Flota wiąże się w takim przypadku wyłącznie z tankowaniem i użytkowaniem pojazdów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: