eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Od kwietnia rusza wymiana informacji o piratach drogowych w UE

Od kwietnia rusza wymiana informacji o piratach drogowych w UE

2014-03-31 00:41

Od kwietnia rusza wymiana informacji o piratach drogowych w UE

Droga © bzyxx - Fotolia.com

Niebawem europejscy kierowcy naruszający w Polsce zasady ruchu drogowego przestaną być bezkarni. Tak samo polscy kierowcy łamiący za granicą przepisy drogowe nie unikną odpowiedzialności. Od kwietnia uruchomiona zostanie automatyczna wymiana informacji na temat kierowców naruszających zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie UE.

Przeczytaj także: Koniec bezkarności zagranicznych kierowców

Wymianę informacji o kierowcach umożliwia nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która wdraża w życie przepisy unijne w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Sejm nowelizację przyjął 14 marca 2014 roku.

Nowelizacja ułatwi karanie piratów drogowych, niezależnie od kraju w jakim dopuścili się niedozwolonych czynów.

Wymiana informacji będzie następowała za pośrednictwem Krajowych Punktów Kontaktowych, które zostaną utworzone w każdym z państw Unii Europejskiej. W Polsce instytucją odpowiedzialną za jego prowadzenie jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotowało rozwiązanie umożliwiające uprawnionym służbom zadawanie pytań innym państwom UE o kierujących pojazdami, dopuszczających się naruszeń na terenie Polski.

Nowelizacja określa, że prawo do występowania o takie informacje będą miały Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, straże gminne (miejskie) oraz organy celne. Pytania będą składane przez aplikację kliencką lub usługi web service. Oczywiście w tej kwestii będzie obowiązywać zasada wzajemności, dlatego więc polscy kierowcy popełniający wykroczenia za granicą przestaną być bezkarni, bowiem inne kraje UE będą mogły zwracać się o informacje o właścicielach lub posiadaczach pojazdów zarejestrowanych w Polsce a łamiących przepisy o ruchu drogowym na terytorium tych państw.

Katalog wykroczeń w przypadku których uprawnione służby będą mogły wystąpić o przekazanie danych właściciela pojazdu jest zamknięty i ściśle zdefiniowany. Obejmuje on takie wykroczenia jak niestosowania się do ograniczenia prędkości, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci bez fotelika, niestosowanie się do sygnałów świetlnych lub znaków nakazujących zatrzymanie pojazdu, prowadzenie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, korzystanie z telefonu komórkowego czy jazdę bez kasku.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: MSW, CEPiK, UE, Unia Europejska, kierowca, wykroczenie
Jakość paliw w Polsce 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: