eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Transport drogowy: przepisy w krajach Beneluxu

Transport drogowy: przepisy w krajach Beneluxu

2016-02-08 09:58

Przeczytaj także: 5 zalet korzystania z kart paliwowych w transporcie


Luksemburg


Luksemburskie prawo drogowe to rozbudowany dokument regulujący kwestie, które w innych krajach są przedmiotem kilku ustaw i rozporządzeń. W rozdziale trzecim zawiera przepisy dotyczące mas i wymiarów pojazdów. Limity szerokości ustalono na 2,55 metra oraz dla pojazdów z izolacją termiczną, 2,6 metra. Wysokość pojazdu nie może przekroczyć cztery metry. Dopuszczalną długość pojazdów samochodowych bez przyczepy, z wyjątkiem autobusów i autokarów, ograniczono do 12 metrów. Przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony mogą mierzyć do 8 metrów, a te, których d.m.c. przekracza 3,5 tony - do 12 metrów. Ciągnik siodłowy z naczepą może mieć długość do 16,50 metra a pociąg drogowy - do 18,75 metra. Na 25 metrów ustalono maksymalną długość „pojazdu silnikowego ciągnącego jeden lub więcej pojazdów”.

Kolce dla wybranych


W luksemburski kodeks wpisano też limit odległości między początkiem przestrzeni załadunkowej a końcem przyczepy, który wynosi 16,40 metra, a po odjęciu dystansu między pojazdem a przyczepą – 15,65 metra. Odległość między sworzniem siodłowym a dowolnym punktem krawędzi przedniej nie może natomiast przekroczyć 2,04 metra. Maksymalna masa zespołu pojazdów to 44 tony. Pojazd lub zespół pojazdów powinien być w stanie zawrócić w pierścieniu kołowym o promieniu zewnętrznym 12,5 metra i promieniu wewnętrznym 5,3 metra.

Możliwość użycia opon z kolcami w okresie od grudnia do lutego lub w innym czasie jeśli występuje śnieg lub oblodzenie dano kilku grupom, takim jak pojazdy o d.m.c. mniejszej niż 3,5 tony (włączając w to przyczepy), karetki, pojazdy wojskowe, autobusy oraz lawety i inne pojazdy przewożące pojazdy uszkodzone. Ciekawostką jest przepis, który w przypadku użycia opon M+S o indeksie prędkości niższym niż maksymalna prędkość samochodu nakazuje umieszczenie informacji o tym fakcie w jego wnętrzu, w polu widzenia kierowcy.

Ograniczenia prędkości


Luksemburskie limity prędkości to między innymi 20 km/h w strefie zamieszkania, 50 km/h w obszarze zabudowanym a poza miastem - 90 km/h i 75 km/h dla pojazdów o d.m.c. powyżej 7,5 tony. Na autostradach obowiązuje dla nich ograniczenie do 90 km/h. Pozostałym wolno poruszać się z prędkością do 130 km/h lub 110 km/h w przypadku opadów. W tunelach obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. Dodatkowo w kodeks wpisano zastrzeżenie, że pojazdy o d.m.c. ponad 12 ton i nacisku na jedną lub kilka osi większym niż 11,5 tony przy zawieszeniu mechanicznym lub 12 ton przy pneumatycznym nie mogą przekraczać prędkości 75 km/h.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : FlotaAutoBiznes FlotaAutoBiznes

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: