eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wycieczki autokarowe dzieci: zasady bezpieczeństwa

Wycieczki autokarowe dzieci: zasady bezpieczeństwa

2014-06-28 01:20

Wycieczki autokarowe dzieci: zasady bezpieczeństwa

Rodzice i nauczyciele powinni zwrócić uwagę na stan autokaru © st-fotograf - Fotolia.com

"Przed wakacjami – co warto wiedzieć?" to wspólna akcja 35 instytucji, które podpowiadają, o co należy zadbać wybierając się na urlop. Szczególnie ważne jest, aby skontrolować stan techniczny pojazdu. Dzieci powinny pamiętać o odpowiednim zachowaniu w autokarze, natomiast kierowcy – poza oczywistymi kwestiami jak zachowanie trzeźwości – przestrzegać wymaganych godzin odpoczynku.

Przeczytaj także: Zasady bezpieczeństwa na drodze – za co mandat?

Wraz z końcem roku szkolnego rozpoczyna się okres wakacyjnych wyjazdów. Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego mają w zwyczaju kontrolować autokary, które zawiozą dzieci na wakacje – potrzebę sprawdzenia pojazdu można zgłosić z wyprzedzeniem. Patrol przyjedzie na miejsce zbiórki i skontroluje autokar oraz kierowcę.

Rodzice i nauczyciele

Na początek rodzice powinni zainteresować się kwestiami organizacyjnymi wyjazdu, sprawdzić, czy przewoźnik jest zaufany i czy program pobytu spełnia ich oczekiwania.

Kierowca odpowiada za życie podróżnych, dlatego nie można dopuścić, aby wsiadł on do pojazdu będąc pod wpływem alkoholu (sygnałem ostrzegawczym może być niechęć kierowcy do poddania się kontroli policji). Rodzice i nauczyciele powinni także zwrócić uwagę na stan autokaru – wszelkie podejrzenia związane z jego sprawnością muszą zostać zweryfikowane, zanim pozwoli się wejść do niego dzieciom. W obydwu przypadkach należy niezwłocznie wezwać policję.

Warto zdobyć informacje świadczące o należytym przygotowaniu pojazdu (pojazdy bardzo wyeksploatowane stwarzają ryzyko awarii) – poprosić o okazanie badania technicznego, sprawdzić, ile ma przejechanych kilometrów, obejrzeć opony. Jeżeli przewidywana jest dłuższa podróż, przy podpisywaniu umowy wynajmu można zawrzeć klauzulę, aby autokar poddany był dodatkowym badaniom technicznym (koszt:199 zł), i żeby znajdowało się w nim dwóch kierowców.

fot. st-fotograf - Fotolia.com

Rodzice i nauczyciele powinni zwrócić uwagę na stan autokaru

Wszelkie podejrzenia związane ze sprawnością autokaru muszą zostać zweryfikowane, zanim pozwoli się wejść do niego dzieciom.


Podróżujący

Odpowiedzialność spoczywa także po stronie dzieci. Nie powinny one spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna czy wykonywać innych czynności mogących zagrażać ich bezpieczeństwu, jak również rozpraszać uwagę kierowcy.

Dzieci, po otrzymaniu polecenia od opiekunów, powinny odpowiednio wcześniej przygotować się do wyjścia. Nie powinny wysiadać z autokaru od strony jezdni ani wchodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Przy drzwiach autobusu muszą usiąść osoby dorosłe, natomiast miejsce obok kierowcy przeznaczone jest dla kierownika wycieczki. Opiekunowie mają obowiązek zareagować w sytuacji, gdy kierowca łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy). Zastrzeżenia do zachowania kierowcy należy przekazać przewoźnikowi po zakończeniu podróży.

Podróżujący muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa (jeżeli autokar takie posiada).

Autokar i kierowca

Zgodnie z przepisami Prawa na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, umieszcza się żółte tablice z symbolem dzieci. Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci. W trakcie jazdy nie wolno mu palić tytoniu i spożywać pokarmów, a gdy silnik jest wyłączony – oddalać się od pojazdu.

Bagaże muszą być ulokowane na półkach bądź w bagażniku, aby nie zagradzały przejścia (co jest istotne w czasie ewentualnej ewakuacji).

W trakcie podróży konieczne są przerwy na odpoczynek. Postoje mogą odbywać się jednak wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, tj. na oznakowanych parkingach.

Czas prowadzenia pojazdu i odpoczynku:
  1. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
    • norma – 9 godzin
    • przedłużony – 10 godzin 2 razy w tygodniu
  2. Dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
    • w tygodniu – 56 godzin
    • w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin
  3. Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy – 4 godziny 30 minut
  4. Przerwa w prowadzeniu pojazdu – co najmniej 45 minut lub co najmniej 15 minut i następna co najmniej 30 minut.
  5. Dzienny okres odpoczynku – norma, co najmniej 11 nieprzerywanych godzin w każdym 24 godzinnym okresie.


Przeczytaj także: Sprawdź, czy masz hamulce Sprawdź, czy masz hamulce

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: