eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Dacia Duster 2018

Dacia Duster 2018

2018-02-07 12:55

Dacia Duster 2018

Dacia Duster 2018 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

Ekscytacja supersamochodami to rzecz w pełni uzasadniona. Z perspektywy rynku takie modele nie mają jednak... większego znaczenia. Rządzą bowiem liczby. A te są łaskawe dla aut uterenowionych. Do tej bardzo popularnej grupy należy Duster, który jest trzecim najchętniej kupowanym SUV-em w Europie (wśród klientów indywidualnych). Teraz przyszedł czas na jego drugą generację. Czy Dacia może liczyć na powtórzenie sukcesu?
Ewolucyjna rewolucja - takim paradoksalnym stwierdzeniem określiłbym design tego auta. Z jednej strony mamy bowiem same nowe elementy stylistyczne, a z drugiej - wciąż z daleka widać, że to Duster. Projektantom udało się więc zapakować spore pokłady świeżości do znanego wszystkim pudełka. I za to należy się plus, bo ten model ma charakterystyczny wizerunek, z którego nie warto rezygnować.

Mnie najbardziej przypadło do gustu oświetlenie - zarówno przednie, jak i tylne. Niektórzy widzą w lampach podobieństwo do małego Jeepa i ma to swoje podstawy, ale otoczka jest zupełnie inna, dlatego nie sposób pomylić obu konstrukcji. W oczy rzucają się także liczne osłony chroniące dolne krawędzie karoserii. Gwoli ścisłości warto dodać, że rumuńsko-francuskie auto ma 4341 mm długości, 1580 mm szerokości, 1693/1682 mm wysokości, 2674/2676 mm rozstawu osi i 210 mm prześwitu.

fot. mat. prasowe

Dacia Duster 2018 - z tyłu

Projektantom udało się zapakować spore pokłady świeżości do znanego wszystkim pudełka.


We wnętrzu zagościł zupełnie nowy kokpit. Został on wykonany z twardych tworzyw, ale znacznie staranniej spasowanych. Rolę centrum dowodzenia może pełnić ekran multimedialny (dotykowy), który został umieszczony o ponad 7 cm wyżej. Co więcej, urządzenie zostało skierowane w stronę kierowcy. Dzięki temu obsługa jest znacznie bardziej przyjazna. Pod nim znalazł się panel automatycznej klimatyzacji (do tej pory nie była dostępna). Z kolei fotele mają lepsze obicia i wyprofilowanie. Pod względem przestrzeni jest jednak bardzo podobnie do poprzednika (z tyłu najwygodniej będzie osobom do 175 cm wzrostu). Bagażnik oferuje natomiast 467/478 litrów pojemności. Po złożeniu drugiego rzędu jego możliwości rosną do ponad 1600 litrów.

fot. mat. prasowe

Dacia Duster 2018 - wnętrze

We wnętrzu zagościł zupełnie nowy kokpit.


Dla klientów istotną zaletą będzie także znacznie bogatsze wyposażenie i dłuższa lista dodatków. Wśród najciekawszych opcji znajdziemy m.in.: system czterech kamer ułatwiających manewrowanie, asystenta ruszania pod górę, nawigację, bezkluczykowy dostęp, monitorowanie martwego pola w lusterkach, ogranicznik prędkości czy automatyczne włączanie świateł. Wersje z napędem na obie osie mogą mieć nawet kompas.

fot. mat. prasowe

Dacia Duster 2018 - z przodu

Ten model ma charakterystyczny wizerunek, z którego nie warto rezygnować.


W ofercie nowego Dustera znajdują się dwa benzyniaki i dwa diesle. Możliwości konfiguracyjnych jest natomiast aż dziewięć - oto one:
  • 1.6 SCe (115 KM, 156 Nm), 4x2, 5-biegowy manual;
  • 1.6 SCe + LPG (115 KM, 156 Nm), 4x2, 5-biegowy manual;
  • 1.6 SCe (115 KM, 156 Nm), 4x4, 5-biegowy manual;
  • 1.2 TCe (125 KM, 205 Nm) 4x2, 6-biegowy manual;
  • 1.2 TCe (125 KM, 205 Nm) 4x4, 6-biegowy manual;
  • 1.5 dCi (90 KM, 200 Nm), 4x2, 6-biegowy manual;
  • 1.5 dCi (110, 260 Nm), 4x2, 6-biegowy manual;
  • 1.5 dCi (110 KM, 260 Nm) 4x2, 6-biegowy automat;
  • 1.5 dCi (110 KM, 260 Nm), 4x4, 6-biegowy manual.

Jak fani Dacii z pewnością zauważyli, po raz pierwszy w historii Duster jest dostępny wraz ze skrzynią automatyczną. To jednak wymusza na kupującym wybór wersji z napędem na jedną oś. Cieszy natomiast wersja LPG i pozostawienie w gamie prostego silnika SCe, który wyróżnia się wysoką trwałością.

fot. mat. prasowe

Dacia Duster 2018 - z boku

W ofercie nowego Dustera znajdują się dwa benzyniaki i dwa diesle.


Do "pierwszego kontaktu" wybrałem wersję z dieslem i wspomnianym wyżej automatem. To dość przekorna decyzja, bo z pewnością nie będzie to najpopularniejszy wariant ze względu na nieco podwyższoną (choć wciąż atrakcyjną) cenę. Warto jednak przekonać się do takiego zestawienia. Znany i lubiany silnik wysokoprężny jest wystarczająco mocny i kulturalny, by z nim się zaprzyjaźnić. Skrzynia pasuje natomiast do charakteru jednostki i nie ma problemów z płynnością. Jeśli więc ktoś zamierza kupić Dustera, ale nie planuje off-roadu, to powinien przychylnym okiem spojrzeć na taki konfig.

fot. mat. prasowe

Dacia Duster 2018 - tył

Bagażnik oferuje 467/478 litrów pojemności.


Właściwości jezdne rumuńsko-francuskiego SUV-a, ze względu na prostą i lekką konstrukcję, są zadowalające. Widać duży postęp w porównaniu do poprzednika, co szczególnie zdradza nowy elektryczny układ kierowniczy - daje więcej pewności przy wyższych prędkościach i lepiej informuje o tym, co dzieje się z przednimi kołami. Na plus zasługuje także znacznie skuteczniejsze wycieszenie kabiny umożliwiające swobodną konwersację nawet podczas jazdy po ekspresówkach. Po pełnowymiarowym teście wersji 4x4 (jeszcze tego lata) będę mógł Wam opowiedzieć nieco więcej o możliwościach poza asfaltem.

fot. mat. prasowe

Dacia Duster 2018 - cennik

Ceny nowej Dacii startują od 39 900 zł.


Ceny nowej Dacii startują od 39 900 zł. I jest to absurdalnie tanio, jak za taki kawał samochodu. Podstawowe wyposażenie może nie rozpieszcza, ale i tak trudno o jakąkolwiek konkurencję za podobne pieniądze. Za 75 400 zł dostajemy natomiast diesla z topowym wyposażeniem i... albo automatem, albo napędem na obie osie. I są to wartości, które zdecydowanie można zaakceptować. Podejrzewam więc, że nowy Duster nie tylko osiągnie sukces rynkowy, ale także przebije dokonania poprzedniej generacji.
Więcej na ten temat: Dacia Duster, Dacia, nowe modele samochodów

Oceń

0 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: