eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › OC - młodzi kierowcy najmocniej dostają po kieszeni

OC - młodzi kierowcy najmocniej dostają po kieszeni

2018-02-09 00:50

OC - młodzi kierowcy najmocniej dostają po kieszeni

Młodzi kierowcy zapłacą więcej za OC © theartofphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Młodzi kierowcy muszą liczyć się z tym, że ubezpieczenie pierwszego samochodu będzie ich słono kosztować. Ubezpieczyciele, z uwagi na potencjalną szkodowość jazdy debiutantów, często proponują im niemal zaporowe stawki. Na wysokość OC wpływ ma jednak nie tylko wiek, ale również stan cywilny czy liczba małoletnich dzieci. Czy małżeństwo podwyższa czy obniża ceny? Jakie są średnie stawki w zależności od wieku?

Przeczytaj także: Młodzi kierowcy nie mają najgorzej?

Wiek w górę, cena OC w dół


Wyliczenia rankomat.pl wskazują, że przeciętne OC kosztowało w minionym roku 779 złotych. Średnią najbardziej zawyżają młodzi kierowcy, którym przychodzi zapłacić nawet o przeszło 153% więcej. Z drugiej strony składki obniżają najstarsi wiekiem, którym ubezpieczyciele proponują najlepsze oferty OC.
  • 18-25 lat - 1975 zł
  • 26-35 lat – 804 zł
  • 36-45 lat – 678 zł
  • 46-54 lata – 694 zł
  • 55 lat i więcej – 666 zł

Okazuje się również, że najbardziej pokaźne wzrosty stawek OC dotyczą legitymujących się największym doświadczeniem na drodze kierowców powyżej 46 roku życia. U schyłku minionego roku obowiązkowe ubezpieczenie samochodu kosztowało ich o 24% więcej niż przed 12 miesiącami. Z kolei najskromniejsze podwyżki (średnio o 18,3%) dotyczyły najmłodszych uczestników ruchu kołowego. Mimo tego, młodzi kierowcy, którzy nie ukończyli 25 lat, musieli w minionym roku zapłacić za OC aż o 196,5% więcej niż osoby w wieku 55+.

fot. mat. prasowe

OC a wiek kierowców

Średnia stawka OC dla młodego kierowcy sięgała w minionym roku niemal 2000 zł.


Małe doświadczenie, brak zniżek, a także wysoki wskaźnik liczby wypadków wśród najmłodszych kierowców przekładają się na wyższe, w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, stawki cen OC. Jednak są firmy ubezpieczeniowe, które przychylnie patrzą na młodych. Dlatego zawsze warto porównywać ceny w wielu towarzystwach, aby znaleźć dla siebie optymalną ofertę - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor operacyjny rankomat.pl

Stan cywilny - w małżeństwie najtaniej


Analizując ceny polis w odniesieniu do stanu cywilnego, okazuje się, że najwięcej za polisy OC płacą kawalerowie i panny - średnia stawka to 1190 zł. Najniższe składki otrzymują osoby w związkach małżeńskich (691 zł). Nieco drożej od najniższych cen płacą wdowy/wdowcy (722 zł) i osoby rozwiedzione 776 zł).

fot. mat. prasowe

OC a stan cywilny

Najwyższe OC płacą panny i kawalerowie.


Jeśli chodzi o dynamikę podwyżek, na koniec 2017 r. największe wzrosty cen dotyczyły kawalerów i panien. W porównaniu do 2016 r. płacili 31,5% drożej. Na drugim biegunie pod względem podwyżek znajdują się osoby rozwiedzione, dla których wzrosty cen były najniższe (14,6%).

Liczba dzieci - im więcej, tym niższa cena OC


Posiadanie dwójki i więcej dzieci istotnie wpływa na stawki OC, obniżając je nawet o 28% (693 zł), w porównaniu do średnich cen OC dla kierowców nieposiadających potomstwa (890 zł). Rodzice jedynaków także korzystają z lepszych warunków zakupu polisy - płacą oni średnio o 23% mniej (724 zł).

fot. mat. prasowe

OC a liczba dzieci

Osoby bezdzietne za OC zapłacą więcej.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: