eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Licznik elektromobilności: 6 tys. elektryków w Polsce

Licznik elektromobilności: 6 tys. elektryków w Polsce

2019-07-19 08:31

Licznik elektromobilności: 6 tys. elektryków w Polsce

Samochód elektryczny © BERLINSTOCK - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie obostrzenia dotyczące emisji spalin już wkrótce mają stać się siłą, która w istotny sposób przyczyni się do rozwoju elektromobilności, to jednak bardzo dynamicznych zmian w tym kierunku w Polsce jeszcze nie widać. Samochody elektryczne cieszą się w naszym kraju na razie umiarkowaną popularnością, chociaż ich liczba rzeczywiście rośnie. Z uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Licznika elektromobilności wynika, że w naszym kraju zarejestrowanych jest obecnie 6 092 elektryków.
U schyłku I półrocza br. w naszym kraju zarejestrowane były 6092 elektryczne samochody osobowe, z czego dwie trzecie (3 855) stanowiły pełne elektryki (BEV, ang. battery electric vehicles), a pozostałą część (2 237) - hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Podział rynku między BEV a PHEV utrzymuje się na stałym poziomie 63% vs 37%. Do końca maja br. przybyło również 337 elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych oraz 4 604 sztuk elektrycznych skuterów i motocykli. Liczba autobusów elektrycznych utrzymała się na tym samym poziomie i wyniosła 198 szt.
- Wzrost liczby zarejestrowanych hybryd plug-in obserwowany w pierwszym półroczu (+29%) może oznaczać, że coraz więcej klientów wybiera pojazdy, które przy jeździe miejskiej mają walory samochodu elektrycznego, a w dłuższej trasie nie mają ograniczeń wynikających z zasięgu – mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM.

fot. mat. prasowe

Licznik elektromobilności

Po polskich drogach porusza się niema 6,1 tys. aut elektrycznych


- W pierwszym półroczu 2019 r. zarejestrowano o ponad 850 więcej samochodów z napędem elektrycznym niż przez pierwsze sześć miesięcy ubiegłego roku. Podobny przyrost odnotowaliśmy w segmencie zeroemisyjnych skuterów i motocykli – o 743 szt. czyli 97% r/r. To pozytywne zjawisko – rozwój elektromobilności w Polsce napędzają nie tylko pojazdy cztero-, ale również dwukołowe, które dodatkowo przyczyniają się do redukcji korków w centrach miast – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Na koniec czerwca br. w Polsce funkcjonowały 752 stacje ładowania pojazdów elektrycznych (1 395 punktów). 33% stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

fot. mat. prasowe

Szczegółowe dane

Elektrycznych samochodów ciężarowych oraz dostawczych jest zaledwie 337


Licznik elektromobilności, aktualizowany przez PZPM i PSPA, dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Dzięki niemu, każdy zainteresowany może się dowiedzieć, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Wszystkie dane zostały opracowane przez PZPM i PSPA na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • emilijko / 2019-07-20 12:24:07

    To sa juz konkretne cyfry. Nie ma się co oszukiwać i od tego uciekac. Elektromobilnosc wreszcie zawitała i do Polski. I brawo dla wszystkich. Oby teraz tylko greenway nie zwalniał z liczbą stacji i oby dopłaty do elektrykow byly coraz wieksze bo na poczatek potrzebne sa dodatkowe środki na zakup takiego auta odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: