eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Sprawna wymiana koła

Sprawna wymiana koła

2013-02-21 00:20

Sprawna wymiana koła

Wymiana koła © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W karierze wielu kierowców przychodzi taki moment, w którym muszą zmierzyć się ze zmianą koła. Zima to bardzo specyficzny okres, gdzie to ryzyko „złapania gumy” jest dużo wyższe. Dlaczego? Po obfitych opadach śniegu i częstych zmianach temperatur polskie drogi mają tendencję do pokrywania się dziurami. Wówczas nie jest trudno o uszkodzenie felgi czy właśnie przebicie opony.

Przeczytaj także: Zestaw naprawczy do opon: tak czy nie?

Konieczność nagłej zmiany opon na poboczu może ominąć tę część kierowców, którzy mieli możliwość montażu opon typu Run Flat. Ten rodzaj opon pojawił się na rynku całkiem niedawno, bo w latach 80-tych XX w. Opony te pozwalają na dalszą jazdę nawet po przebiciu i całkowitej utracie ciśnienia – przypomina Filip Fischer, kierownik Działu Obsługi Klienta w firmie Oponeo.pl – Ich wynalezienie zupełnie odmieniło komfort jazdy wielu kierowców na świecie, ponieważ po przebiciu nie wymagają one natychmiastowej zmiany i można przejechać na nich odległość nawet do 80 km. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że bez postoju i wzywania pomocy kierowca może spokojnie dojechać do zakładu wulkanizacyjnego.

Twoje auto wyposażone jest w standardowe opony? Bez obaw. Przestrzeganie paru prostych zasad (przedstawionych poniżej) sprawi, że poradzisz sobie z wymianą.

Czego potrzebujemy, aby zmienić koło?

Zmiana koła wygląda skomplikowanie jedynie na pierwszy rzut oka. Ci, którzy nigdy tego nie robili boją się nawet o tym pomyśleć. Tymczasem nie ma się czego bać, wystarczy kilka odpowiednich narzędzi, trochę siły i nieco cierpliwości. Do dzieła.
  1. Koło zapasowe lub tzw. „dojazdówka”
  2. Klucz do kół i (w przypadku śrub zabezpieczających) specjalna nasadka na klucz
  3. Lewarek
  4. Kamizelka odblaskowa
  5. Trójkąt ostrzegawczy

Opcjonalnie warto mieć w samochodzie rękawiczki (jeśli nie chcemy ubrudzić rąk) i teleskopowy klucz do kół (na wypadek, gdyby dawno nie ruszane śruby się zapiekły).

Przed każdą podróżą sprawdź czy w Twoim samochodzie znajdują się wszystkie te elementy. Oprócz tych wymienionych powyżej być może warto też mieć w samochodzie latarkę (gdyby niespodziewany postój miał miejsce w nocy).

Przygotowanie

fot. mat. prasowe

Wymiana koła

Pamiętaj o włączeniu świateł awaryjnych lub pozycyjnych. Kolejnym ważnym krokiem jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego i założenie kamizelki odblaskowej


W trakcie jazdy poczułeś, że coś stało się z oponą? Zachowaj spokój, zacznij delikatnie hamować i stań samochodem na poboczu/na bocznej drodze/parkingu tak, aby swobodnie i bezpiecznie móc zmienić koło. Po zatrzymaniu pamiętaj, aby zaciągnąć hamulec ręczny i zostawić samochód na biegu (w przypadku automatycznej skrzyni biegów zostaw auto na pozycji P). Pamiętaj również o włączeniu świateł awaryjnych lub pozycyjnych. Kolejnym ważnym krokiem jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego i założenie kamizelki odblaskowej. Na drodze ekspresowej i autostradzie trójkąt musi stać 100 metrów za pojazdem. Na pozostałych drogach odpowiednio 30-50 metrów (na obszarze niezabudowanym) lub do 1 metra od miejsca postoju auta (w obszarze zabudowanym).

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: