eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Sprawna wymiana koła

Sprawna wymiana koła

2013-02-21 00:20

Przeczytaj także: Zestaw naprawczy do opon: tak czy nie?


Zdejmowanie kołpaka, luzowanie śrub

Jeszcze przed podniesieniem auta wykonaj dwie czynności. Najpierw zdejmij kołpak (w przypadku felg stalowych). Jeśli odpowiednio go chwycisz i pociągniesz do siebie, powinien bez problemu zejść. Potem możesz przystąpić do luzowania śrub. To zadanie znacznie łatwiej wykonać jeśli użyjesz naprawdę dobrego klucza do kół. Poluzuj śruby do tego stopnia, żeby po podniesieniu samochodu można było je swobodnie odkręcić. Jeśli śruby się zapiekły i konsekwentnie nie dają się odkręcić użyj klucza teleskopowego.
Uwaga! Aby poluzować śrubę zabezpieczającą (która najczęściej montowana jest przy felgach aluminiowych), musisz nałożyć na klucz do kół specjalną nasadkę.

Lewarek w ruch

fot. mat. prasowe

Zmiana koła

Podnoś auto do poziomu, w którym uszkodzona opona znajdzie się parę centymetrów nad podłożem.


Każdy producent samochodu wskazuje w instrukcji pojazdu miejsce podparcia lewarka. Przeważnie umieszcza się go niedaleko progu auta. Pamiętaj, żeby stał prosto i na twardym podłożu. Podnoś auto do poziomu, w którym uszkodzona opona znajdzie się parę centymetrów nad podłożem.

Zdjęcie koła i zakładanie zapasówki/dojazdówki

Na tym etapie odkręcasz poluzowane wcześniej śruby i energicznie ciągniesz koło do siebie (zaczynając od góry). Potem chwytasz zapasówkę lub dojazdówkę i dopasowujesz ją do piasty koła. Po dopasowaniu koła przykręcasz do niego wszystkie śruby (metodą krzyżową, tj. po wkręceniu śruby po jednej stronie zacznij wkręcać tę z naprzeciwka itd.) Pamiętaj, że śruby dokręca się do końca (tj. do momentu aż poczujesz wyraźny opór) dopiero wtedy, gdy opuścisz samochód z powrotem na podłoże.

fot. mat. prasowe

Zmiana koła w trasie

Po założeniu zapasówki/dojazdówki warto sprawdzić jej poziom ciśnienia


Po założeniu zapasówki/dojazdówki warto sprawdzić jej poziom ciśnienia. Na każdej dojazdówce powinna znajdować się wskazówka dotycząca jej prawidłowego poziomu ciśnienia. Zadbaj o to, żeby w razie potrzeby uzupełnić ciśnienie w tymczasowej oponie, bo od tego zależy nie tylko przyczepność Twojego auta na drodze, ale i poziom zużycia opon oraz paliwa.

Warto co jakiś czas, w szczególności przed dłuższą podróżą, sprawdzić i w razie konieczności uzupełnić ciśnienie we wszystkich oponach, zarówno w tych zamontowanych już na kołach, jak i w zapasówce lub dojazdówce.

Uwaga! Przestrzegaj dopuszczalnej prędkości jazdy na dojazdówce, o której producent informuje w umieszczonej na niej naklejce.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: