eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jeep Cherokee 2014 w Polsce

Jeep Cherokee 2014 w Polsce

2014-03-27 10:42

Przeczytaj także: Nowy Jeep Renegade już w Polsce


Jednostki napędowe

Podstawową jednostką napędową nowego Cherokee na rynkach Europy będzie nowy i ekonomiczny, czterocylindrowy (R-4) turbodiesel o pojemności 2,0 litrów z bezpośrednim wtryskiem paliwa Multijet II w tandemie z dziewięciobiegową skrzynią automatyczną lub sześciobiegową skrzynią manualną.
Jeep Cherokee oferowany będzie także z silnikiem benzynowym V-6 Pentastar o pojemności 3,2 litra o mocy 272 KM z dziewięciobiegową automatyczną skrzynią biegów.

2,0-litrowy turbodiesel Multijet II z technologią Stop/Start

Nowy, ekonomiczny turbodiesel R-4 o pojemności 2,0 litrów oferowany w europejskich wersjach nowego Cherokee wyposażony jest w technologię Multijet drugiej generacji, stworzoną i opatentowaną przez Fiat Powertrain. Silnik ten skonstruowany został w technice 16-zaworowej z dwoma wałkami rozrządu w głowicy cylindrów (DOHC) napędzanymi paskiem zębatym. Zasilana systemem wtrysku common-rail o ciśnieniu roboczym 1600 bar z wtryskiwaczami elektromagnetycznymi oraz turbosprężarką o zmiennej geometrii kierownic VGT jednostka ta rozwija moc 170 KM przy 3750 obr/min oraz moment obrotowy 350 Nm przy 1500 obr/min, a seryjnie występuje w parze z nową, automatyczną skrzynią 9-biegową.

Silnik ten dostępny jest także w wersji „low-output" o mocy zmniejszonej do 140 KM przy 3750 obr/min i momencie 350 Nm przy 1500 obr/min, współpracującej z manualną skrzynią sześciobiegową.

System common-rail Mutlijet II jest obecnie najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą niezależnego sterowania wysokim ciśnieniem wtrysku (1600 bar) i precyzyjnym dozowaniem paliwa. Efektem jest doskonała kontrola prędkości obrotowej i niezwykła płynność pracy silnika we wszelkich praktycznie sytuacjach eksploatacyjnych.
Turbodiesel o pojemności 2,0 litrów wyposażony jest ponadto w technologię Start/Stop pozwalającą na obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji CO2.

Nowy Cherokee to już drugi model w gamie Jeepa z zastosowaniem tego systemu. Start/Stop można dezaktywować przyciskiem na desce rozdzielczej, a status pracy S/S wskazuje ikonka w zestawie wskaźników.
Na rynkach Europy 2,0-litrowy turbodiesel z system Start/Stop dostępny będzie w wersjach modelowych Cherokee Longitude i Limited.

fot. mat. prasowe

Nowy Jeep Cherokee - widok z boku

Charakterystycznym elementem bocznym nadwozia są typowe dla stylu Jeepa, trapezoidalne nadkola. Integralna część tyłu karoserii stanowią światła zespolone LED, nadające bryle pojazdu solidności i harmonii.


Silnik benzynowy Pentastar o pojemności 3,2 litra

Nowa jednostka V-6 o pojemności 3,2 litra jest pierwszą pochodną renomowanego silnika 3.6 Pentastar V-6 i podobnie jak jej wielokrotnie nagradzany „kuzyn" imponuje oszczędnym „apetytem" na paliwo, wysoką mocą oraz wyrafinowaną kulturą pracy. Ograniczenie hałasów, drgań i wibracji (NVH) wpływa na wzrost przyjemności prowadzenia, a ponadto, mimo większej mocy właściwej (85 KM z litra pojemności skokowej), silnik ten zużywa nawet o 30 procent mniej paliwa niż poprzedni V-6 o wyższej pojemności skokowej. Silnik 3.2 Pentastar V-6 rozwija moc 272 KM przy 6500 obr/min oraz moment 315 Nm przy 3500 obr/min i zapewnia imponującą siłę uciągu, pozwalającą holować przyczepę o masie 2200 kg.

Na rynkach Europy 3,2-litrowy silnik benzynowy Pentastar V-6 dostępny będzie w wersjach modelowych Cherokee Limited i Trailhawk.

Architektura klasy światowej

Podstawą konstrukcji nowego Cherokee jest modularna architektura Compact U.S. Wide (CUS-wide) rodem z FIAT Group - umożliwiająca budowanie różnych modeli samochodów na jednej bazie. Efektem wdrożenia platformy CUS-wide jest wyższa jakość produkcji i niezawodność eksploatacyjna przy ograniczeniu kosztów badawczo-rozwojowych oraz wymiany oprzyrządowania. Architektura Cherokee 2014 opiera się na wspólnych, wymiennych komponentach modularnych pozwalających odpowiednio dobierać rozstaw osii kół przednich/tylnych a także zwis przedni, długość i szerokość platformy w obrębie danej linii modelowej.

Od strony strukturalnej nadwozie nowego Cherokee składa się w około 65 procentach ze stali o dużej wytrzymałości, a swą lekkość przy wysokiej odporności mechanicznej skorupa karoserii zawdzięcza zastosowaniu kluczowych elementów tłoczonych na gorąco ze stali o dużej wytrzymałości i nadwytrzymałej.

Lepsza charakterystyka jazdy szosowe

Znakomita charakterystyka jezdna w warunkach szosowych Cherokee 2014 jest efektem szeregu innowacyjnych rozwiązań zaproponowanych przez zespół konstruktorów Jeepa. Celem lepszej artykulacji, skok zawieszenia przedniego na kolumnach MacPherson wynosi 170 mm, a tylnego wielowahaczowego typu multi-link - 198 mm. Zasługą izolowanej tylnej ramy pomocniczej zawieszenia, aluminiowej poprzecznicy przedniej oraz znakomitej sztywności skrętnej skorupy nadwozia jest lepsze wyciszenie kabiny pasażerskiej, wyższy komfort jazdy oraz ulepszona charakterystyka jezdna.
Elektroniczne wspomaganie przekładni kierowniczej (EPS) to kolejny element zmniejszający nie tylko zużycie paliwa, lecz także promień skrętu - do 11 m dla modeli o napędzie 4x2 i 11,6 m dla modeli o napędzie 4x4 oraz ok. 11,9 m dla rasowego „off-roadera", wersji Trailhawk.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: