eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Kolor samochodu też ma znaczenie

Kolor samochodu też ma znaczenie

2014-08-23 01:10

Przeczytaj także: Ferrari 250 GTO: najdroższy samochód świata


Niemieckie Srebrne Strzały

Choć w 1900 roku Niemcom został przydzielony kolor biały i wiele bolidów w tym kolorze osiągnęło sukcesy motorowe, jak na przykład wygrana we francuskim Grand Prix w 1914, czy też w Mille Miglia w 1931 roku, to w latach 30. nastąpiła zmiana. Z niemieckich bolidów zniknął kolor biały i nie został on zastąpiony żadnym innym – wyścigówki miały nagie, niemalowane aluminiowe karoserie. Biografia dyrektora wyścigowego Mercedesa, Alfreda Neubauera wskazuje, że było to zastosowanie praktyczne, aby zmniejszyć wagę pojazdu i wpisać się w nowe wymagania regulaminu (z 1934 r.) głównego organizatora międzynarodowych wyścigów. W rzeczywistości jednak pierwsze Mercedesy z niemalowaną karoserią pojawiły się już w 1932 roku, a w 1934 już nie tylko marka ze Stuttgartu, ale też jej krajowy rywal, Auto-Union, miał w ekipie Srebrne Strzały. Tak samo jak w przypadku British Racing Green, srebrne, nagie aluminium stało się jednym z narodowych symboli Niemiec i było wpisane w przedwojenną propagandę wyższości Trzeciej Rzeszy nad innymi państwami. Po II Wojnie Światowej do Mercedesa i Auto Union dołączyło Porsche. Tradycja ta trwa do dziś: Wszystkie sportowe modele Mercedesa są prezentowane na targach w kolorze srebrnym, a Audi – ex-Auto Union – ściga się w Le Mans na bolidach w kolorze Silberpfeil. Obecnie Porsche powróciło do rywalizacji sportowej w białym kolorze, jednak seryjnie produkowane modele sportowe, takie jak na przykład Carrera GT czy 918 Spyder, prezentowane są po raz pierwszy publiczności w srebrnych barwach.

fot. mat. prasowe

Mercedes-Benz 300SL Gullwing

Wszystkie sportowe modele Mercedesa są prezentowane na targach w kolorze srebrnym, a Audi – ex-Auto Union – ściga się w Le Mans na bolidach w kolorze Silberpfeil.


Trzy kolory: niebieski

W odróżnieniu od samochodów ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec, francuskie wyścigówki zachowały do dzisiaj kolor niebieski, zwany Bleu de France. Niebieski jest nieodłącznym elementem historii tego kraju, od ponad 800 lat jest atrybutem szlachty, a historycznie na fladze francuskiej reprezentuje monarchię. Podobnie jak w przypadku Mercedesa i Silberpfeil oraz angielskiego zielonego i marki Bentley, sukcesy niebieskich Bugatti w latach 20. i 30. pomagały Francji w budowaniu tożsamości narodowej. Cały kraj śledził wówczas potyczki Francuzów w sportach motorowych. Po II Wojnie Światowej to sukcesy w rajdach samochodów Alpine Renault oraz w Formule 1 ekipy Ligier pomogły Bleu de France pozostać francuskim kolorem motorsportu, mimo faktu, iż marki Citroen oraz Renault – bez Alpine – tradycyjnie ścigały się w czerwonych (w przypadku pierwszego), oraz czarno-żółtych barwach.

fot. mat. prasowe

Klasyczny przykład malowania rajdowego Renault

Marki Citroen oraz Renault – bez Alpine – tradycyjnie ścigały się w czerwonych (w przypadku pierwszego), oraz czarno-żółtych barwach.


Kolor może podnieść cenę o 30%

Oryginalne malowanie sportowych aut czy wyścigowych bolidów jest gwarancją zachowania wysokiej wartości, jednak reguła, w której egzemplarze w kolorze, który jest przypisany marce powinny być warte więcej, nie zawsze się sprawdza. W przypadku modeli, które nie są typowo sportowe, a bardziej luksusowe, jaskrawe kolory mogą być wręcz wadą. Biorąc jako przykład czteromiejscowe Ferrari, samochody w barwach bardzo zachowawczych jak srebrny, niebieski, czy czarny są bardziej poszukiwanymi obiektami niż podobne egzemplarze w kolorze czerwonym. Na przykład kilkuletnie czerwone Ferrari 612 jest warte na rynku aut używanych 20 do 30% mniej niż niebieskie, czy grafitowe.

Michał Wróbel

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: