eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jakie żarówki samochodowe wybrać?

Jakie żarówki samochodowe wybrać?

2014-10-02 00:16

Przeczytaj także: Bezpieczna jazda po mieście: 8 zasad


Poprawne zakładanie żarówek i ustawianie świateł


Pod maskami nowoczesnych samochodów jest coraz mniej miejsca, więc w niektórych przypadkach wymiana żarówki stanowi nie lada wyzwanie. Zdarza się nawet, że kierowca musi rozmontować zderzak czy też osłonę chłodnicy. W takim przypadku zalecana jest wizyta w serwisie, gdzie fachowcy dokonają wymiany żarówki szybko i bezbłędnie. Jeżeli jednak kierowcy dysponują umiejętnościami i cierpliwością, a chodzi o wymianę żarówki halogenowej, nie ksenonowej, mogą podjąć się tego zadania sami. Z reguły trzeba najpierw zdjąć gumową lub plastikową osłonę, następnie wtyczkę z 3 stykami, a potem już tylko sprężynkę mocującą kołnierz żarówki. Warto zaznaczyć, że każdy model samochodu ma inaczej wygiętą sprężynkę mocującą. W celu włożenia nowej żarówki, najlepiej użyć delikatnych rękawiczek. W razie przypadkowego dotknięcia szkła żarówki, trzeba ją przetrzeć alkoholem. Najważniejsze, aby założyć żarówkę dokładnie tak, jak wskazują na to metalowe występy jej kołnierza. Należy pamiętać, że jeśli obróci się ją w inne położenie, wyregulowanie reflektora nie będzie możliwe. Kierowcy często zastanawiają się, czy wymiany przepalonych żarówek należy dokonywać „parami”, aby świeciły z jednakową intensywnością. Zdaniem ekspertów, w przypadku, gdy dokonujemy wymiany żarówki konwencjonalnej, halogenowej, można wymienić jedną – zmiana intensywności światła będzie niewielka, a jego barwa będzie się jedynie nieznacznie różnić. W przypadku żarówek ksenonowych różnica w barwie może być dużo bardziej widoczna. Po montażu należy sprawdzić regulację świateł.

Najlepszym wyjściem jest udanie się do stacji kontroli pojazdów. Jeśli jednak kierowcy nie mają w danej chwili takiej możliwości, mogą porównać zarys światłocienia obydwu reflektorów na pionowej ścianie czy też drzwiach garażu, stawiając samochód w odległości ok. 3-5 metrów. Pozioma granica światła powinna być jednakowa dla lewego i prawego reflektora, a prawe krańce cienia uciekać w górę pod kątem 15-20 stopni. Dokładne ustawienie świateł możliwe jest jedynie przyrządem optycznym na stacji obsługi. Metoda „na ścianę” może nam tylko powiedzieć, czy założyliśmy żarówkę prawidłowo. Ustawienie świateł należy sprawdzać nie tylko po każdej wymianie żarówki, ale również po każdej ewentualnej naprawie blacharskiej, związanej z wymontowaniem reflektora. Milimetrowe przesunięcie zamocowania żarówki czy reflektora daje nam kilkanaście centymetrów przesunięcia granicy cienia w odległości kilku metrów, co może powodować albo niedoświetlenie drogi przed nami albo oślepianie innych kierujących – podsumowuje Bogumił Papierniok.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janenbach / 2015-04-29 00:12:25

    rzeczywiście nie kupujcie ksenonów nieznanych firm. Ja ma OSRAM i wiem że są legalne, mają homologację i działają dobrze, nie oślepiają. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: