eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Młody kierowca - postrach szos i sprawca wypadku?

Młody kierowca - postrach szos i sprawca wypadku?

2015-09-07 12:40

Przeczytaj także: Brak ubezpieczenia OC może kosztować nawet 0,5 mln zł


Choć stan bezpieczeństwa na polskich drogach się poprawia – maleje liczba wypadków przy stale rosnącym natężeniu ruchu – to jednak udział młodych kierowców utrzymuje się na stałym poziomie. Każdego roku od ponad 10 lat powodują oni 17-18 proc. wszystkich wypadków w Polsce.

Co gorsza, dzieje się tak, mimo że z przyczyn demograficznych liczba młodych kierowców zmniejszyła się o ponad jedną czwartą.

fot. mat. prasowe

Liczba wypadków spowodowanych przez młodych kierowców

W minionym roku młodzi kierowcy spowodowali niemal 6 tysięcy wypadków.


Niebezpieczny brak świadomości


Na tak niekorzystną statystykę „pracują” głównie mężczyźni, ponieważ w każdej grupie wiekowej, także w tej najmłodszej, kobiety dwukrotnie rzadziej powodują wypadki.

fot. mat. prasowe

Płeć kierujących - sprawców wypadków w 2014 roku

Znakomita większość wypadków spowodowana jest przez mężczyzn.


„Mężczyźni pogardliwie mówią, że ktoś jedzie jak baba, ale w rzeczywistości oznacza to, że taki kierujący zostawia sobie duży margines bezpieczeństwa” – mówi Andrzej Markowski.
Tego marginesu zabrakło „w biały dzień” 25 lipca tego roku w Grajewie (woj. podlaskie), gdzie 22-letni kierowca zignorował czerwone światło na przejeździe kolejowym i zginął na miejscu.

O ile młode kobiety traktują samochód jako kolejne narzędzie do ułatwienia sobie życia, o tyle wielu młodych mężczyzn widzi w tym sposób na ustawienie siebie w hierarchii.
„Młody człowiek nie ma na to szansy w pracy, bo ma mały staż. W domu jest poniżej rodziców, wśród kolegów hierarchia jest już ustalona, ale na drodze wystarczy wcisnąć mocno prawy pedał i być szybszym od kogoś. Mamy to przecież wdrukowane w nasze geny, bo kto wyżej w hierarchii społecznej, ten jest bardziej atrakcyjny. Kto ściga się nocami na ulicach miast? Młodzi mężczyźni – przed widownią złożoną z kobiet” – bezlitośnie punktuje Andrzej Markowski.

Zdaniem Marka Konkolewskiego można wręcz mówić o syndromie młodego kierowcy.
„Tworzy go niebezpieczna mieszanka braku umiejętności połączona z ich przecenianiem, skłonności do podejmowania ryzyka, podatności na wpływ rówieśników i chęci popisania się przed nimi” – wylicza Marek Konkolewski.

Choć „młodzi kierowcy” to problem wręcz ogólnoświatowy, to okazuje się jednak, że Polska ma swoją lokalną charakterystykę. Zjawisko wykluczenia społecznego młodych ludzi przekłada się także na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
„Widać większą agresję za kierownicą ze strony młodych ludzi. Wyższe mandaty tylko to zjawisko pogłębią” – przestrzega Andrzej Markowski.

W ten sposób można wytłumaczyć stosunkowo niewielki spadek liczby wypadków w przeliczeniu 10 tys. osób dla grupy 18-24, podczas gdy grupa 25-39 znacząco poprawiła swój wynik w ostatnich 10 latach.

fot. mat. prasowe

Tendencja powodowania wypadków w poszczególnych grupach wiekowych

Grupa 25-39 znacząco poprawiła swój wynik w ostatnich 10 latach.



„Wszystkie statystyki dotyczące wypadków drogowych z różnych krajów pokazują, że kierowcy poniżej 25 roku życia trzykrotnie częściej powodują wypadki niż ludzie w wieku 25-60 lat” – potwierdza Andrzej Markowski.

Dodatkowo, wpływ na śmiertelny skutek wypadków ma nie tylko agresywna jazda, ale także to, że młodzi ludzie częściej niż inni prowadzą tańsze i starsze auta, które nie zapewniają takiego poziomu bezpieczeństwa jak dziś produkowane samochody. Często takie auta mają też powypadkową przeszłość i nie zawsze są w należytym stanie technicznym. Niestety, brak tutaj danych statystycznych, ponieważ Policja od lat wykazuje, że zły stan techniczny jest powodem zaledwie kilkudziesięciu wypadków rocznie, podczas gdy w Niemczech – co dziesiątego wypadku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: