eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Brawura i brak wyobraźni, czyli bezpieczeństwo na drodze wg młodych Polaków

Brawura i brak wyobraźni, czyli bezpieczeństwo na drodze wg młodych Polaków

2020-05-20 11:32

Brawura i brak wyobraźni, czyli bezpieczeństwo na drodze wg młodych Polaków

Młody kierowca © Edyta Pawlowska - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej może być w niektórych sytuacjach uzasadnione - uważa blisko 53% kierowców pomiędzy 18. a 24. rokiem życia. Dla porównania, wśród kierujących z większym stażem odsetek takich wskazań sięga już tylko 37,5%. To dobitnie pokazuje, że młodość oznacza również pewną niefrasobliwość. Niestety ma to też przełożenie na statystyki - w minionym roku najmłodsi kierowcy okazali się sprawcami blisko co 5. z wypadków drogowych.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo na drodze - jak wyglądało w III kwartale 2022?

Bezpieczeństwo na drodze wg młodych


Wyniki badań zrealizowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń pokazują, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat to grupa, którą charakteryzuje najbardziej lekceważący stosunek do zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze. Jeśli dodać do tego pewność swoich umiejętności za kierownicą, to jasne staje się, że mamy do czynienia z połączeniem brawury i niedoświadczenia. To niestety znajduje swoje wyraźne odbicie w statystykach dotyczących wypadków drogowych.

Młodzi kierowcy są niestety przekonani, że doświadczenie za kierownicą zdobywa się dość szybko - niemal trzy czwarte ankietowanych z grupy 18-24 lata uważa się już za doświadczonych kierowców. Jednocześnie deklarują, że prawo jazdy posiadają średnio od… 3 lat.

fot. mat. prasowe

Młodzi kierowcy

Większość młodych kierowców ocenia swoje umiejętności jazdy bardzo wysoko.


Z badania PIU wynika również, że według 40 proc. badanych młodych kierowców bezpieczeństwu na drodze nie przeszkadza przekraczanie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym (w porównaniu do 33 proc. w całej grupie ankietowanych). Jeszcze więcej – prawie 60 proc. – nie widzi zagrożenia w przekraczaniu prędkości o 15 km/h. Ponad 60 proc. twierdzi, że można jeździć jednocześnie szybko i bezpiecznie (ogółem taką opinię wyraziło 55 proc. badanych).

fot. mat. prasowe

Czy uważasz że przekroczenie dozwolone prędkości w terenie zabudowanym o... jest bezpieczne?

Blisko co trzeci młody kierowca jest zdania, że przekroczenie prędkości o 30 km/h w terenie zabudowanym nie jest niebezpieczne.


fot. mat. prasowe

Co myślą młodzi kierowcy?

Odpowiedzi udzielone przez młodych kierowców wskazują, że cechuje ich większa niefrasobliwość, niż starszych stażem kolegów.


Tymczasem dane policyjne pokazują, że bezpieczeństwu na na drodze zagrażają przede wszystkim osoby między 18 a 24. rokiem życia, ponieważ to właśnie one (proporcjonalnie do swojej populacji) powodują najwięcej wypadków.
– Osoby młode cechuje duża skłonność do brawury. Nie mają one jeszcze odpowiedniego doświadczenia i uważają, że nic złego nie może ich spotkać. Najgorsze jest jednak to, że brakuje im dobrych wzorców, ponieważ w Polsce przepisy drogowe, a zwłaszcza ograniczenia prędkości, łamie większość kierowców. Przepisowa jazda bywa postrzegana jako coś nienaturalnego – komentuje Monika Chłopik, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Uwaga! Pieszy


Kolejną cechą, która wyróżnia młodych kierowców, jest brak wyobraźni i egoizm. Ponad 18 proc. z nich uważa, że wyprzedzanie innego auta bezpośrednio przed przejściem dla pieszych „może być w wyjątkowych sytuacjach uzasadnione”. 2/3 badanych w wieku 18-24 lata uważa, że piesi powinni być mniej uprzywilejowani w ruchu drogowym niż obecnie, a 65,5 proc. twierdzi, że należy zwiększyć przywileje kierowców.

fot. mat. prasowe

Wypadki młodych kierowców

W minionym roku młodzi kierowcy odpowiadali za 4910 wypadków drogowych.


Zabijasz i giniesz


Brawura młodych kierowców powoduje, że są oni zagrożeniem nie tylko dla innych uczestników ruchu drogowego, ale także dla samych siebie. W 2017 r. PIU opublikowała raport „Strategia poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce”. Są w nim przytoczone dane Eurostatu, z których wynika, że w kategoriach wiekowych 15-19 lat oraz 20-24 lata wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków, tuż przed samobójstwami i innymi wypadkami (dane za 2014 r.).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: