eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Samochód na firmę: leasing, zakup czy wynajem długoterminowy?

Samochód na firmę: leasing, zakup czy wynajem długoterminowy?

2023-01-26 13:07

Samochód na firmę: leasing, zakup czy wynajem długoterminowy?

Jakie finansowanie samochodu jest najkorzystniejsze dla małych przedsiębiorców w czasach kryzysu? © Saklakova - Fotolia.com

Obecne uwarunkowania geopolityczne i gospodarcze nie pozostają bez wpływu na działalność wielu polskich firm. Nie jest zatem zaskoczeniem, że decyzje przedsiębiorców, zwłaszcza w tych sprawach, które związane są ściśle z finansami, uwzględniają bieżące i prognozowane poziomy inflacji czy stosunek rodzimej waluty do dolara lub euro. W takich realiach zakup samochodu na firmę wymaga szczególnie gruntownego przemyślenia.

Przeczytaj także: 10 argumentów za wynajmem długoterminowym

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka jest najbardziej atrakcyjna forma sfinansowania zakupu samochodu na firmę w czasach niełatwej sytuacji gospodarczej?
  • Jak duży odsetek firm kupuje samochód firmowy przy użyciu bieżących środków?
  • Jakie są powody popularności wynajmu długoterminowego?

Eksperci Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) podkreślają, że usystematyzowanie wydatków oraz możliwość pełnego zaplanowania wszystkich kosztów związanych z samochodem, w tym ubezpieczenia, serwisu oraz nieprzewidzianych wydarzeń np. awarii auta, w znacznym stopniu pozwala zachować stabilność finansową, a przez to bezpieczeństwo działalności małych firm.

Pomimo niepewnej przyszłości gospodarczej, aż 77% respondentów badania „Formy finansowania samochodów w firmach” przeprowadzonego przez IBRiS Polska na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) na grupie najmniejszych przedsiębiorców w Polsce, wskazało zakup ze środków własnych jako główną formę finansowania samochodu służbowego. Dopiero co trzecia firma wskazała na leasing (31% badanych).

fot. Saklakova - Fotolia.com

Jakie finansowanie samochodu jest najkorzystniejsze dla małych przedsiębiorców w czasach kryzysu?

Jednoosobowe działalności gospodarcze stawiają na wynajem długoterminowy.


Zeszłoroczne podwyżki stóp procentowych, które bezpośrednio wpływają na wysokość comiesięcznych rat wpłynęły na rynek finansowania samochodów - komentuje Robert Antczak, Prezes Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Najmocniej odczuli to przedsiębiorcy prowadzący mikro, małe i jednoosobowe firmy, dla których samochód jest podstawą działalności. Z przeprowadzonego badania IBRiS wynika, że właściciele firm rozważają zmianę formy finansowania samochodu, a 23% badanych deklaruje zainteresowanie coraz bardziej popularną formą, jaką jest obecnie wynajem długoterminowy. Wynika to głównie z zalet tej formy finansowania aut, która w pewnym sensie gwarantuje stabilność finansową, dzięki niezmiennej racie, niezależnej od stóp procentowych. Na ten aspekt wskazało aż 55% małych, mikro i jednoosobowych firm biorących udział w badaniu. Stała wysokość raty, to cecha wyróżniająca wynajem długoterminowy na rynku i nie występuje w żadnej innej formie finansowania samochodów tj. w kredycie, czy klasycznym leasingu.

Ponadto, wynajem długoterminowy nie narzuca na przedsiębiorcę konieczności wpłaty własnej, co jest obecnie znacznym obciążeniem finansowym oraz wykupu auta po zakończeniu umowy. Dodając do tego zryczałtowane w miesięcznej racie, stałe koszty związane z ubezpieczeniem, wymianą opon, naprawą czy przeglądami, przedsiębiorcy otrzymują bardzo korzystną i unikalną na rynku usługę, dobrze dopasowaną do potrzeb najmniejszych przedsiębiorców w czasach kryzysu.

Jednoosobowe działalności gospodarcze stawiają na wynajem długoterminowy


Zgodnie z wynikami badania IBRiS, 31% respondentów korzysta z klasycznego leasingu samochodu firmowego. Są to głównie mikro i małe firmy, natomiast na wynajem długoterminowy decydują się częściej jednoosobowe działalności gospodarcze. Wciąż dominującą formą finansowania samochodu służbowego przez najmniejszych w Polsce przedsiębiorców jest własność (zakup auta za gotówkę – 77%).

Bazując na danych PZWLP, obecnie już blisko 30% firm i przedsiębiorców nabywających nowe samochody w Polsce decyduje się na wynajem długoterminowy. Jednocześnie, udział wynajmu długoterminowego w sprzedaży aut do firm bardzo szybko rośnie – tylko w ciągu ostatniego roku zwiększył się o 5%. Świadczy to o postępujących zmianach rynkowych dotyczących preferencji przedsiębiorców co do formy posiadania samochodu służbowego. Te dane potwierdzają fakt, jak dynamicznie rośnie zainteresowanie wynajmem długoterminowym, który pozwala właścicielom firm zaplanować wszystkie koszty związane z autem.

Przedsiębiorcy prowadzący małe, mikro oraz jednoosobowe działalności gospodarcze, w badaniu przeprowadzonym przez IBRiS, wskazali, że stała rata przez cały okres wynajmu (55%) oraz jej niski poziom (41%) są głównymi przewagami wynajmu długoterminowego nad innymi formami finansowania samochodu. Aspekt finansowy w znaczący sposób definiuje decyzje biznesowe, a także zakres planowanych inwestycji. Jak wynika z raportu IBRiS, co trzecia firma uważa, że uwzględniona w racie wynajmu długoterminowego pełna obsługa pojazdu, a więc np. ubezpieczenie, przeglądy czy serwisy stanowią znaczący benefit.
Na przestrzeni ostatnich 3 lat rynek motoryzacyjny mierzył się z ogromnymi wyzwaniami, początkowo związanymi z zatrzymaniem produkcji i zerwaniem łańcucha dostaw spowodowanymi pandemią Covid-19 - komentuje Rogier Klop, Członek Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP).

W 2022 roku zaczęliśmy zauważać początki stabilizacji, jednak sytuacja w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy sprawiły, że plany związane z rozbudową floty firmowej w wielu przedsiębiorstwach zostały zmienione, bądź zatrzymane. Aktualnie właściciele firm dążą do stabilności oraz zapewnienia bezpieczeństwa swojej działalności, dlatego uważnie planują swoje wydatki. Zauważyliśmy, że przedstawiciele jednoosobowych, małych i mikro firm coraz częściej rozważają zmianę dotychczasowej formy finansowania samochodu, przede wszystkim ze względu na niestabilność kosztów i wzrost raty. Przekłada się to na dynamikę wzrostu zainteresowania wynajmem długoterminowym, który rozwija się w Polsce coraz szybciej i dynamicznie zyskuje nowych zwolenników. To pokazuje, że ta usługa jest odpowiedzią na aktualne oczekiwania rynku.

Patrząc perspektywicznie na następne 11 miesięcy, przedsiębiorcy korzystający z form finansowania samochodów, gdzie wysokość raty jest uzależniona od stóp procentowych, a więc kredytu, czy klasycznego leasingu, będą musieli bardzo uważnie śledzić działania Rady Polityki Pieniężnej dotyczące możliwych zmian poziomu stóp procentowych. Zasobność portfela polskiego przedsiębiorcy prowadzącego małą, jednoosobową czy mikro działalność jest mocno ograniczona.

Natomiast koszty finansowania i utrzymania samochodu, w większości przypadków, niezbędnego do prowadzenia biznesu, stale rosną. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że coraz większa liczba małych, mikro i jednoosobowych firm decyduje się na zmianę formy finansowania samochodu służbowego, właśnie ze względu na nieprzewidywalność wysokości stóp procentowych, które w przypadku oferty wynajmu długoterminowego, nie mają wpływu na wysokość comiesięcznej raty.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Samochód na firmę: leasing, zakup czy wynajem długoterminowy?

    majawerka / 2023-02-14 08:01:16

    Ja bym doradzała jeden z wyjątkowych samochodów z salonu porsche centrum sopot, wiadomo że mają tam świetnych doradców, jeśli nie zdecydujesz się na konkretny model to pomogą w wyborze innego i pomogą też w wyborze finansowania odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: