eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Obowiązkowe ubezpieczenie OC po zmianach

Obowiązkowe ubezpieczenie OC po zmianach

2012-02-22 09:29

Samochód to bardzo wygodny, ale również kosztowny środek lokomocji. Poza przyjemnością z jazdy, właściciel samochodu ma także obowiązki. Chodzi nie tylko o kontrolę stanu technicznego pojazdu. Warto mieć na uwadze zasadę: nie zapomnij się ubezpieczyć. Jakie wyglądają obowiązki właściciela samochodu po zmianie ustawy? Na co zwrócić uwagę?

Przeczytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie kampera?

Nowe regulacje to nie tylko zalety

Nowa ustawa o obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej wprowadza kilka istotnych zmian ważnych dla posiadaczy samochodów, ale również dla samych ubezpieczycieli. I trzeba przyznać, że są to zmiany na lepsze – mówi Elżbieta Wójcik, wiceprezes Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych S.A. Znowelizowane przepisy dotyczące OC, które weszły w życie 11 lutego 2012 roku, dotyczą umów zawartych od tego dnia. Oznacza to, że przez najbliższy rok będą funkcjonowały równolegle nowe i stare regulacje. O tym, które przepisy dotyczą naszej umowy z ubezpieczycielem, decyduje data jej zawarcia. Jeśli podpisaliśmy umowę do 10 lutego 2012 roku włącznie – podlegamy starym regulacjom. Celem nowelizacji było między innymi to, aby obowiązki właściciela samochodu po zmianie ustawy stały się mniej uciążliwe i prostsze. Z drugiej strony potrzebna jest większa świadomość kierowców, jeśli chodzi o skutki podejmowanych decyzji dotyczących ubezpieczenia. Tak samo ważna pozostaje jednak zasada: przede wszystkim nie zapomnij się ubezpieczyć!

Jak wyglądają obowiązki właściciela samochodu po zmianie ustawy?

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, jeśli kupowaliśmy używany samochód, to mogliśmy wypowiedzieć przejęte ubezpieczenie tylko w ciągu pierwszych 30 dni od chwili zakupu pojazdu. Zgodnie z nowymi regulacjami, w przypadku ubezpieczeń zawartych począwszy od 11 lutego 2012 roku, możemy to zrobić w dowolnym momencie ważności polisy, pod warunkiem zachowania pisemnej formy rezygnacji. Z tą zmianą wiąże się jednak również nowy obowiązek właściciela samochodu. Jeśli kupimy samochód i nie wypowiemy przejętej umowy ubezpieczenia, to zakończy się w ostatnim dniu okresu, na który została zawarta. Oznacza to, że jeśli nie przedłużymy ubezpieczenia nabytego wraz z kupionym pojazdem lub nie ubezpieczymy naszego auta w innej firmie, zostaniemy bez obowiązkowego ubezpieczenia. – Poprzednie regulacje powodowały, że niewypowiedziana umowa była przedłużana automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Obowiązki właściciela samochodu po zmianie ustawy są elastyczniejsze, ale mogą również stanowić pułapkę, jeśli zapomnimy samodzielnie przedłużyć umowę – podkreśla Elżbieta Wójcik z Avivy.

Jeśli sprzedajemy nasz samochód, to nowe przepisy dają nam tylko dwa tygodnie na przesłanie danych nowego właściciela do naszego ubezpieczyciela. Jednak ustawodawca pomyślał również o naszej wygodzie. Obowiązki właściciela samochodu zostały doprecyzowane poprzez dokładne określenie tego, jakie dane nabywcy musimy przekazać firmie ubezpieczeniowej. Są to: imię, nazwisko oraz adres i PESEL nabywcy samochodu. Gdy nasz samochód kupiła osoba prawna lub prowadząca działalność gospodarczą, to do firmy ubezpieczeniowej powinniśmy przekazać informacje o nazwie firmy, jej siedzibie oraz numerze REGON.

Zlikwidowano „pułapkę podwójnego ubezpieczenia”

- Jedną z bolączek polskich kierowców było zjawisko potocznie nazywane pułapką podwójnego ubezpieczenia. Czyli sytuacja, w której w wyniku roztargnienia bądź niedopełnienia formalności obowiązki właściciela samochodu powodowały, że musiał on opłacać składkę OC równolegle u dwóch ubezpieczycieli. Nowelizacja ustawy ułatwia wyjście z tej niekomfortowej sytuacji – zwraca uwagę Łukasz Błaszczak, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Aviva. Przed 11 lutego 2012 roku osoba, która spóźniła się z wypowiedzeniem automatycznie przedłużonej umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela, lub nie dopełniła formalności z tym związanych musiała opłacać dwie składki – tę dla dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej oraz u nowego ubezpieczyciela. Właściciel pojazdu pozbawiony był bowiem możliwości wypowiedzenia już przedłużonej automatycznie umowy. Nowe przepisy umożliwiają wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy w dowolnym momencie – klient musi jedynie zapłacić składkę za czas, w którym jego pojazd był objęty ubezpieczeniem wynikającym z odnowionej umowy. Należy jednak podkreślić, że takie możliwości dotyczą umów zawartych począwszy od 11 lutego 2012 roku.

Ubezpieczyciel musi powiadomić o prolongacie umowy i ofercie

Nowelizacja przepisów obejmuje nie tylko obowiązki właściciela samochodu po zmianie ustawy. Zgodnie z nowymi regulacjami na firmie ubezpieczeniowej ciąży obowiązek przekazania stronie umowy pisemnej informacji o tym, że umowa o obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej została przedłużona na kolejny okres w ciągu dwóch tygodni od dnia wejścia w życie prolongaty. Ponadto jeśli zawrzemy umowę ubezpieczenia po 11 lutego 2012 roku, to ubezpieczyciel będzie miał obowiązek powiadomić nas co najmniej dwa tygodnie przed zakończeniem umowy o tym jakie mamy możliwości - podkreśla Błażej Wałecki Radca Prawny z Grela Mastela Wałecki Kancelaria Radców Prawnych Spółka partnerska. W szczególności chodzi tutaj o informacje na temat wysokości składek ubezpieczeniowych na kolejny okres umowy (zwykle jest to rok) oraz procedury wypowiedzenia aktualnej umowy. Firma ubezpieczeniowa musi poinformować nas, w jaki sposób możemy zrezygnować z jej usług i tym samym nie przedłużać polisy OC u obecnego ubezpieczyciela. W ten sposób ustawodawca zadbał o komfort właścicieli samochodów. - Dotychczas obowiązujące przepisy nie nakładały takich obowiązków na firmy ubezpieczeniowe - dodaje Elżbieta Wójcik z Avivy.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Audi RS 4 Avant

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: