eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wypadek nie ze swojej winy a odszkodowanie

Wypadek nie ze swojej winy a odszkodowanie

2013-03-17 00:11

Przeczytaj także: Spór o oświadczenie sprawcy wypadku


4) Naprawa- części oryginalne czy tzw. zamienniki?

W tym temacie, podobnie jak w przypadku możliwości pokrycia kosztów związanych z wynajmem samochodu zastępczego, do 2012 r. brak było jednolitego stanowiska orzeczniczego. W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2012 r. ( sygn. akt III CZP 80/11 ) uznano, że „wysokość odszkodowania za rozbite auto nie może być ustalona w oparciu o ceny zamienników części, które są tańsze niż oryginalne podzespoły. Ubezpieczyciel nie może też swobodnie zaniżać odszkodowania o koszty amortyzacji pojazdu i zasłaniać się tym, że uszkodzone części nie były nowe”. Sąd wskazał, że odszkodowanie z OC sprawcy powinno obejmować celowe i ekonomiczne koszty nowych części i materiałów służących do naprawy uszkodzonego pojazdu. Nie można przy tym zapominać, że zgodnie z art. 8241 § 1 k.c. suma pieniężna wypłacona przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody. Odszkodowanie ubezpieczeniowe nie może zatem wynosić więcej aniżeli szkoda wyrządzona w ubezpieczonym mieniu w następstwie wypadku, wszelka bowiem nadwyżka oznaczałaby bezpodstawne wzbogacenie, przekreślające istotę i cel gospodarczy ubezpieczenia majątkowego.

Stanowiska ubezpieczycieli, zgodnie z którymi upoważniony do odszkodowania nie może żądać zwrotu kosztów naprawy z wykorzystaniem droższych części zamiennych, jeżeli jest możliwe wykonanie takiej samej naprawy przy użyciu wskazanych mu, znacznie tańszych komponentów tej samej jakości, gdyż nie można czynić ze swojego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego, uznać zatem należy za nieprawidłowe. Jeżeli poszkodowany miał auto, w którym zamontowane były części oryginalne, ubezpieczyciel musi wykonać naprawę przy użyciu części oryginalnych, a nie tańszych zamienników. A co w przypadku starszych samochodów? Jeżeli nie posiadały one części oryginalnych, ubezpieczyciel ma prawo zapłacić jedynie za zamienniki.

5) Utrata wartości handlowej

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku komunikacyjnego może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 października 2001r., sygn. akt: III CZP 57/01) . Zgodnie z orzecznictwem, dla samej utraty wartości samochodu jest bez znaczenia czy w następstwie kolizji uszkodzeniu uległy tylko elementy wymienialne, które następnie w wyniku naprawy samochodu zostały wymienione. Sam bowiem udział w kolizji powoduje, że samochody automatycznie tracą na wartości, pomimo że w wyniku naprawy przywrócono je do stanu technicznego sprzed kolizji.

Co zrobić, aby ubezpieczyciel zrekompensował szkodę w całości? W pierwszej kolejności należy skierować roszczenie do ubezpieczyciela sprawcy szkody, a w przypadku brak zapłaty dochodzonego roszczenia pozostaje droga sądowa. W praktyce największy problem sprawia określenie rozmiaru szkody (ciężko jest określić wysokość utraconej wartości handlowej), w związku z czym należy wnosić o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego – rzeczoznawcy techniki motoryzacyjnej. Czy warto dochodzić roszczeń sądownie? Uważam, że tak – im więcej poszkodowanych będzie występować przeciwko zakładom ubezpieczeń, tym bardziej prawdopodobne, że ubezpieczyciele zaczną wypłacać odszkodowania uwzględniające całość szkody już na etapie przedsądowym.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: