eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Leasing samochodu: jak wybrać najlepszą ofertę?

Leasing samochodu: jak wybrać najlepszą ofertę?

2015-05-20 08:28

Leasing samochodu: jak wybrać najlepszą ofertę?

Jak wybrać najlepszą dla nas ofertę leasingową? © nito - Fotolia.com

Wielu klientów prowadząc działalność gospodarczą, niejednokrotnie zadaje sobie pytanie „jak nie przepłacać”. Dotyczy ono każdej dziedziny działalności i to zarówno firm małych jak i tych wielkich. To dość ważne zagadnienie nie omija również osób podpisujących umowy związane z finansowaniem w formie leasingu. Teoretycznie w tym przypadku odpowiedź jest bardzo prosta, a w praktyce…

Przeczytaj także: Umowa leasingu wreszcie w wersji elektronicznej?

Na prosty rozum odpowiedź na pytanie „jak dwa razy nie płacić za leasing” można zawrzeć w trzech poniższych warunkach:
  1. Trzeba dostać dobrą ofertę leasingową
  2. Umowa musi być w pełni bezpieczna
  3. Koniecznie należy znać tzw. koszty dodatkowe

Wybór formy finansowania


Na początek zajmiemy się ofertą. No bo cóż to znaczy dobra oferta leasingowa? Wielu klientów uważa, że to taka propozycja, w której rata leasingowa czy suma rat jest najniższa. Ale tak naprawdę taka opinia wskazuje zaledwie mocno powierzchowne podejście do sprawy. Dla prawidłowej oceny musimy znać odpowiedź na wiele dodatkowych pytań. Po pierwsze należy się zastanowić jaka forma finansowania będzie w danym momencie najkorzystniejsza dla naszej firmy. Nie zawsze „to samo” jest „tak samo” dobre dla każdego „w tym samym momencie”. Dlatego też musimy na wstępie ocenić czy najlepsze rozwiązanie stanowi zakup pojazdów sfinansowany środkami własnymi, kredytem, leasingiem czy produktami CFM.

W przypadku wyboru leasingu – zwłaszcza operacyjnego - niezaprzeczalną zaletą są korzyści podatkowe. Dla korzystającego cała rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu a podatek VAT podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych. Pamiętać należy również o tym, że leasing to najczęściej oferta wyłącznie finansowania floty. Dodatkowymi usługami oferowanymi przez firmę leasingową jest najczęściej tylko rejestracja pojazdów (jako właściciel) i ubezpieczenie. Pozostałe obowiązki związane z zarządzaniem flotą, serwisem i naprawami, wymianą opon, likwidacją szkód, rozliczaniem paliwa itd. spoczywają na kliencie.

Cenowa pułapka


Jak wybrać najlepszą dla nas ofertę leasingową? Na co zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze jeśli chcemy zrobić konkurs, musimy zebrać oferty przygotowane na tych samych parametrach finansowych. A to oznacza, że nie możemy sugerować się wyłącznie pozycją pod nazwą „suma opłat” czy „koszt leasingu”. Z dwóch powodów. Po pierwsze, nie wiemy co jest wzięte pod uwagę przy jej wyliczeniu a po drugie – to parametr zależny od pozostałych pozycji propozycji.

To oznacza, że jeśli w otrzymanych odpowiedziach choć jedna z pozycji jest inna, porównywanie sumy opłat nie pozwala na miarodajną ocenę. Jakie informacje w ofercie są pomocne w wyborze tej najkorzystniejszej? Oczywiście udział własny (opłata wstępna), czyli kwota, którą należy wpłacić na konto firmy leasingowej po zawarciu umowy leasingu. Im więcej wynosi udział własny, tym raty leasingowe oraz koszt leasingu powinny być niższe.

Rozkład rat


Drugą istotną pozycją w ofercie stanowi wartość końcowa (wartość wykupu) – czyli kwota za jaką klient wykupi pojazd po zakończeniu umowy leasingu. Im jest ona wyższa, tym raty leasingowe powinny być niższe. Jednak pozostawiając dużą kwotę do spłaty na koniec, zwiększa nam się koszt leasingu (rosną odsetki).

fot. nito - Fotolia.com

Jak wybrać najlepszą dla nas ofertę leasingową?

Po pierwsze jeśli chcemy zrobić konkurs, musimy zebrać oferty przygotowane na tych samych parametrach finansowych. A to oznacza, że nie możemy sugerować się wyłącznie pozycją pod nazwą „suma opłat” czy „koszt leasingu”.


Kolejne istotne parametry, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, to ilość rat leasingowych i ich rozkład. Szczególnie polecam analizie drugi z wymienionych punktów - wielu klientów nie zwraca w ogóle uwagi na to, czy wszystkie są równe, sezonowe czy może kilka rat wyższych a reszta równych. A koszt całego leasingu zależy również od tego parametru. Jeśli np. pierwsze raty będą wyższe od pozostałych, to w takiej ofercie suma poniesionych wydatków powinna być niższa niż w przypadku wszystkich rat równych (przy innych parametrach takich samych). Ostatnim finansowym parametrem oferty jest prowizja (opłata administracyjna) występująca w niektórych ofertach leasingowych.

Oferta to tylko wstęp


Wybór najlepszej oferty to oczywiście nie tylko wybór najtańszej oferty - warunki finansowe stanowią jedynie „wierzchołek góry”. Wszelkie istotne kwestie z naszego punktu widzenia nie znajdziemy w samej ofercie a w samym dokumencie umowy. Żeby „dwa razy nie płacić” należy przede wszystkim sprawdzić na jakich warunkach zostanie z nami podpisana dokument, a więc koniecznie musimy zapoznać się ze wzorem Ogólnych Warunków Leasingu (OWL) stosowanym w danej firmie.

Dlaczego ten dokument jest tak ważny? Ponieważ każda dobra firma leasingowa w swoim dokumencie OWL ma zawarte wszystkie istotne postanowienia umowy, które są realizowane w trakcie trwania umowy leasingu. Znając te warunki świadomie możemy wybrać partnera biznesowego, nie tylko proponującego nam akceptowalne warunki finansowe lecz także zasady realizacji umowy.

 

1 2

następna

oprac. : FlotaAutoBiznes FlotaAutoBiznes

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: