eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Leasing czy pożyczka? Jak sfinansować zakup samochodu na firmę?

Leasing czy pożyczka? Jak sfinansować zakup samochodu na firmę?

2021-02-20 00:14

Leasing czy pożyczka? Jak sfinansować zakup samochodu na firmę?

Jak sfinansować zakup samochodu na firmę? © fot. mat. prasowe

Firma, która nosi się z zamiarem zakupu samochodu służbowego i nie wystarcza jej środków, aby zapłacić za to własnej kieszeni, staje przed wcale niełatwym wyborem sposobu sfinansowania tej inwestycji. Najczęściej wybieranymi przez przedsiębiorców opcjami są leasing i pożyczka leasingowa. Santander Consumer Multirent wyjaśnia, czym różnią się te rozwiązania, wskazując na ich korzyści.

Przeczytaj także: Zakup samochodu firmowego - kredyt czy leasing?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Kiedy przy zakupie samochodu na firmę warto sięgnąć po leasing?
  • Co jest bardziej atrakcyjną opcją dla firm, które poszukują finansowania z mniejszą ilością formalności?
  • Jaki długo trwa umowa pożyczki leasingowej?


Zrealizowane na potrzeby raportu „Auto w sieci” badanie Santander Consumer Multirent nie pozostawia wątpliwości – leasing jest dziś zdecydowanie najpopularniejszą metodą finansowania zakupu samochodu służbowego. Z odpowiedzi udzielonych przez przedsiębiorców wynika, że rozważa go aż 93 proc. z nich.

W tej opcji firma leasingowa udziela klientowi prawa do użytkowania pojazdu na określony czas w zamian za miesięczne raty. Leasingobiorca nie staje się przez to właścicielem samochodu - należy on do leasingodawcy. Dopiero po zapłaceniu ostatniej raty i raty wykupowej auto może stać się własnością leasingobiorcy. W leasingu finansowym dzieje się to automatycznie, podczas gdy korzystający z leasingu operacyjnego może sam zdecydować, czy chce wykupić pojazd za określoną w umowie, zwykle niedużą kwotę.

fot. mat. prasowe

Jak sfinansować zakup samochodu na firmę?

Leasing nie obniża zdolności kredytowej, a proces jego uzyskiwania jest wygodny i pozbawiony skomplikowanych procedur.


Pożyczce leasingowej zdecydowanie bliżej jest do kredytu, mimo że udzielana jest przez firmy zajmujące się leasingiem, a nie banki. W tym przypadku przedsiębiorca również może korzystać z samochodu w zamian za dokonywanie regularnych opłat, ale – w odróżnieniu od leasingu – staje się on przy tym właścicielem pojazdu, który stanowi jednocześnie zabezpieczenie pożyczki.
Wgłębiając się w temat finansowania kupna samochodu na firmę można wyróżnić kilka różnych źródeł, ale z naszych obserwacji wynika, że większość właścicieli firm i tak decyduje się na leasing albo pożyczkę – mówi Marek Lewandowski z Santander Consumer Multirent – Potrzeba zewnętrznego finansowania jest duża. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Multirent na potrzeby raportu „Auto w sieci”, już 37 proc. przedsiębiorców posiada więcej niż jeden samochód firmowy, a co dziesiąty posiada od 4 do 5 aut, z których korzysta na równi z pracownikami. Jest to opcja nie tylko wygodna, ale i bezpieczniejsza, biorąc pod uwagę trwającą pandemię koronawirusa. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na sfinansowanie tylu pojazdów „z własnej kieszeni”. Właśnie dlatego dobór odpowiedniego finansowania, dopasowanego do potrzeb i możliwości przedsiębiorcy, jest tak ważny – dodaje.

Leasing czy pożyczka, co ma więcej korzyści?


Obie opcje posiadają szeroki wachlarz zalet. Leasing jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie czują potrzeby posiadania auta na własność i bardziej pociąga je możliwość jego „wypożyczenia” na określony czas. W tym przypadku płatności dokonuje się wyłącznie za użytkowanie samochodu, a wydanie zarejestrowanego pojazdu następuje bardzo szybko. Leasing nie obniża zdolności kredytowej, a proces jego uzyskiwania jest wygodny i pozbawiony skomplikowanych procedur.

Dodatkowym plusem finansowania zakupu samochodu na firmę z wykorzystaniem leasingu jest możliwość zawarcia w jego kosztach różnych produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie GAP, assistance, ubezpieczenie na życie, polisa komunikacyjna czy karta paliwowa, z których każdy wiąże się z określonymi benefitami lub ułatwieniami dla użytkownika pojazdu.

Leasing operacyjny daje również korzyści podatkowe. Od 2019 roku wszystkie opłaty związane z leasingiem do kwoty określonej w przepisach podatkowych są kosztami uzyskania przychodu, dotyczy to zarówno czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej) jak i rat miesięcznych, co wpływa na obniżenie wysokości podatku dochodowego.

Dodatkowo VAT naliczany do każdej opłaty leasingowej podlega w całości odliczeniu przez leasingobiorcę. Wyjątek stanowią samochody służbowe używane również do celów prywatnych – w tym przypadku odliczeniu podlega tylko 50 proc. VAT, ale wówczas nieodliczona część może stanowić koszt uzyskania przychodu do wysokości limitu określonego w przepisach podatkowych (limit obejmuje wartość czynszu, rat jak i wartość nieodliczonego VAT).

Warto jednak zwrócić uwagę na czas trwania zobowiązania. Jeśli chodzi o najpopularniejszy w Polsce leasing, czyli leasing operacyjny, minimalny okres umowy wynosi 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, czyli 2 lata w przypadku samochodów.
Koniec leasingowania pojazdu to bardzo dobra okazja do nabycia auta po cenie niższej niż rynkowa, za określoną kwotę lub procent jego wartości – komentuje Marek Lewandowski z Santander Consumer Multirent. – Na dodatek auta znanego użytkownikowi, z wszelkimi jego wadami i zaletami. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie musi martwić się potencjalnymi niedoskonałościami i łatwiej mu dokonać wyboru, bo zna dany pojazd od podszewki.

W porównaniu z leasingiem, czas umowy pożyczki leasingowej jest pozbawiony ograniczeń, poza tymi, jakie narzuci sam leasingodawca. Zazwyczaj klient dostaje możliwość dowolnego rozłożenia rat od 6 miesięcy do nawet 8 lat, co jest zaletą dla osób, które chciałyby skorzystać z dłuższego okresu kredytowania i obniżyć w ten sposób wysokość comiesięcznej płatności. Jest to też bardziej korzystna opcja dla osób, które chcą być właścicielami auta od początku i móc swobodnie o nim decydować.

Dzięki pożyczce leasingowej przedsiębiorca ma także prawo dokonać odpisów amortyzacyjnych, a w koszty uzyskania przychodu może wliczyć ewentualną prowizję, część odsetkową raty oraz wydatki, jakie wiążą się z eksploatacją pojazdu. Raty spłacane w ramach pożyczki leasingowej są kapitałowo‑odsetkowe, więc nie dolicza się do nich podatku VAT. Minusem jest jednak fakt, że w odróżnieniu od leasingu, finansowanie zakupu auta z wykorzystaniem pożyczki leasingowej wpływa na obniżenie zdolności kredytowej.
Pożyczka leasingowa jest atrakcyjną opcją dla firm, które poszukują finansowania z mniejszą ilością formalności niż ma to miejsce przy np. kredycie samochodowym – komentuje Marek Lewandowski z Santander Consumer Multirent. – Te są ograniczone do minimum, a okres finansowania zazwyczaj jest elastyczny.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: