eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoTesty aut › Ford Galaxy 2.0 tdci - wszechświat na ziemi

Ford Galaxy 2.0 tdci - wszechświat na ziemi

2016-03-17 00:40

Ford Galaxy 2.0 tdci - wszechświat na ziemi

Ford Galaxy 2.0 tdci © Krzysztof Kunzek

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (14)

Mając na utrzymaniu dużą rodzinę, problemy mnożą się z minuty na minutę. Warto wówczas mieć przynajmniej odprężający samochód, który uspokoi i załagodzi nerwy wciąż zajętego rodzica. Na przykład Forda Galaxy, który zachwyca nie tylko swoją pojemnością…
Moja dotychczasowa rodzina nigdy nie była liczna. Mieszkając w miasteczku, gdzie wszędzie można było dojść na piechotę samochód nie był najważniejszy. Zawsze wystarczał mały kompakt, który w razie potrzeby robił się dostawczakiem, a na co dzień nie sprawiał problemów w eksploatacji. Taki obrót sprawy zawsze mi odpowiadał, więc dziwiłem się tacie, który ciągle marzył o minivanie. Co on tam będzie woził? Swoich planów jeszcze nie zrealizował, aczkolwiek po teście Galaxy chyba zaczynam go rozumieć. Mimo, że do założenia swojej własnej rodziny mam jeszcze kawałek…

Czy w takim razie jestem nieodpowiedni do takiego samochodu? Stereotypowo sądziłem, że Ford Galaxy będzie za dużym, brzydkim autem, które w żaden sposób mnie nie zaciekawi. Jakże wielkie zdziwienie spotkało mnie już po kilkunastokilometrowej przejażdżce. Wszystkich skojarzeń jednak nie udało mi się pozbyć.

Auto jest ogromne i widać to już przy podejściu do samochodu. Oczywiście Galaxy nie można nazwać minivanem, bo to prawowity van. Prawie 4,9 metra długości oraz okolice 2 metrów szerokości mówią same za siebie. Z relingami na pięknych 19-calowych felgach auto sięga prawie 1,8 metra. Na szczęście sylwetka samochodu nie przypomina wielkiego pudła, a wszystko to za sprawą smukłego nadwozia z lekką lotką, przyciemnionymi tylnymi szybami oraz gładko wschodzącą linią od przedniego zderzaka przez maskę do samego dachu.

fot. Krzysztof Kunzek

Ford Galaxy 2.0 tdci - przód

W nadwoziu wyróżnia się też wielki fordowski grill, ledowe reflektory zarówno przednie, jak i tylne, a także kilka chromowanych listew i klamek.


W nadwoziu wyróżnia się też wielki fordowski grill, ledowe reflektory zarówno przednie (w niektórych momentach świecą na niebiesko i oczywiście mają funkcję automatycznych „długich”), jak i tylne, a także kilka chromowanych listew i klamek. Zwróćcie uwagę na czarne nakładki na klapie bagażnika, niby detal, a pomaga w wizualnym odbiorze samochodu. Przy dłuższym spojrzeniu na auto, oprócz 5-drzwiowego nadwozia zobaczymy, że tylne drzwi są standardowe. Mimo, że otwierają się prawie do kąta prostego, dużo wygodniejszym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem byłyby drzwi przesuwne (przynajmniej z jednej strony).

fot. Krzysztof Kunzek

Ford Galaxy 2.0 tdci - z tyłu i boku

Przy dłuższym spojrzeniu na auto, oprócz 5-drzwiowego nadwozia zobaczymy, że tylne drzwi są standardowe.


Jeśli już wejdzie się do środka Galaxy to można poczuć wspomniany wszechświat. Kosmos na dwojaki sposób, ponieważ po pierwsze w aucie naprawdę może podróżować siedem osób w niezłym otoczeniu trzystrefowej klimatyzacji automatycznej. Każdy pasażer ma swój oddzielny fotel, który składa się automatycznie (nawet te z ostatniego rzędu) i oferuje sporo miejsca w niezłym komforcie podróżowania (ta ostatnia dwójka nie może być jednak wyższa niż 1,7 m, bo będzie miała problem z własnymi kolanami). W vanach istotna jest również pojemność bagażnika, która w tym przypadku wynosi odpowiednio 300 litrów (7 siedzeń), 1206 (5 siedzeń) i oszałamiające 2339 litrów przy 2 fotelach. Warto podkreślić, że podłoga po złożeniu foteli jest płaska, a ładowność to ponad 900 kilogramów. Testowany egzemplarz posiadał automatycznie otwieraną klapę bagażnika, która reagowała na gesty nogą. Jeden minus kufra – nie ma gdzie schować rolety.

fot. Krzysztof Kunzek

Ford Galaxy 2.0 tdci - z tyłu

Sylwetka samochodu nie przypomina wielkiego pudła, a wszystko to za sprawą smukłego nadwozia z lekką lotką, przyciemnionymi tylnymi szybami oraz gładko wschodzącą linią od przedniego zderzaka przez maskę do samego dachu.


Drugi aspekt kosmosu to wyposażenie naszego testowego egzemplarza (Titanium). Fakt, że jeśli spojrzymy na cenę auta (ponad 238 tys. złotych) to wszystko stanie się jasne. Nadal to jednak spora niespodzianka w vanie ujrzeć podgrzewaną kierownicę i fotele (z opcjonalną funkcją masażu), kamerę cofania (również z przodu) z czujnikami parkowania, czy wspomnianą kilkustrefową klimatyzację (bardzo wydajna). Opcjonalne dodatki w Galaxy to panoramiczny dach (z elektronicznie sterowaną roletą i szyberdachem) oraz wiele fordowskich rozwiązań – podgrzewanie przedniej szyby, system MyKey, multimedialny Sync2, czy automatyczne parkowanie tego wielkiego auta. O multimedialnym kombajnie Forda pisałem już nieraz i niestety dalej jego ergonomia nie jest intuicyjna, aczkolwiek podstawowe przyciski przeniesiono na konsolę centralną lub kierownicę co ułatwia obsługę. Za dobre audio odpowiada tutaj Sony.

fot. Krzysztof Kunzek

Ford Galaxy 2.0 tdci - fotele

Każdy pasażer ma swój oddzielny fotel, który składa się automatycznie.


Za „kółkiem” skrywa się drugi wyświetlacz, który służy za zegary oraz komputer pokładowy auta. To w nim znajdziemy wszystkich asystentów jazdy (aktywny tempomat, asystent pasa ruchu, ciśnienie w oponach, aktywne hamowanie, czuwanie nad zmęczeniem kierowcy i wiele innych). Możemy tam nawet sprawdzić podział mocy napędu AWD, bo w taki było wyposażone Galaxy. Nawiasem mówiąc to Haldex piątej generacji, który wspomaga samochód w cięższych warunkach, aczkolwiek na co dzień nie czuć jego zbytniej ingerencji.

fot. Krzysztof Kunzek

Ford Galaxy 2.0 tdci - bagażnik

W vanach istotna jest również pojemność bagażnika, która w tym przypadku wynosi odpowiednio 300 litrów (7 siedzeń), 1206 (5 siedzeń) i oszałamiające 2339 litrów przy 2 fotelach.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: