eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Przegląd samochodu: co sprawdza stacja kontroli pojazdów?

Przegląd samochodu: co sprawdza stacja kontroli pojazdów?

2016-05-23 14:26

Przeczytaj także: Jak przygotować samochód na sezon jesienno-zimowy?


Amortyzatory i silnik


Diagnosta przyjrzy się też amortyzatorom. W przeprowadzonym teście skuteczność tłumienia musi przekroczyć 40 proc., a dopuszczalna różnica pomiędzy poszczególnymi elementami w obrębie jednej osi wynosi 15 proc. W dalszej kolejności należy wychwycić ewentualne luzy w obrębie zawieszenia oraz układu kierowniczego. Robi się to przy pomocy tzw. szarpaków.

Oczywiście, diagności nie pomijają kontroli płynów eksploatacyjnych. Auto ze stwierdzonymi wyciekami z pewnością nie przejdzie badania technicznego, dlatego wszystkie elementy, w których mogą pojawić się nieszczelności poddawane są szczegółowym oględzinom.
Niekiedy sprawdzany jest także silnik. Jego kontrola polega na pomiarze emisji spalin. Analizuje się ich skład m.in. pod względem tlenku węgla i tlenku azotu. W zależności od typu silnika kontrolowane są różne współczynniki. Zawartość tlenku węgla jest najważniejsza, w przypadku gdy samochód napędzany jest benzyną. Zgodnie z przepisami auta zarejestrowane do czerwca 1995 r. muszą mieć do 3,5% CO. Auta zarejestrowane po 1 lipca 1995 r., ale przed 1 maja 2004 r., mają limit emisji CO na poziomie 0,5%. Jeżeli chodzi o samochody z silnikiem Diesla, to mierzone jest tzw. zadymienie spalin (ilość sadzy). W praktyce jednak metoda pomiarowa jest na tyle niezdrowa dla silnika (przewiduje wciśnięcie pedału gazu do końca i trzymanie go na nieobciążonym silniku), że rzadko który diagnosta się na nią decyduje.

Obecnie standardy narzucone przez UE dotyczące emisji tlenków azotu (NOx), węglowodorów (HC), tlenków węgla (CO), a także cząstek stałych są ustalone dla większości samochodów osobowych, ciężarówek czy autobusów. Jeśli pojazd nie spełnia danych limitów, nie można go sprzedawać na terenie krajów UE z tym, że obowiązująca od 1 września 2009 roku norma EURO 5 (CO – 1,5 g/kWh, HC – 0,46 g/kWh, NOx – 2,00 g/kWh, PM – 0,02 g/kWh) nie jest wymagana wobec samochodów już jeżdżących.

Niezdolny do jazdy? Co wtedy?


Jeśli Twoje auto nie przejdzie przeglądu technicznego diagnosta, ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i samochód nie będzie przez niego dopuszczony do ruchu. Wtedy kierowca powinien zlecić naprawienie wykrytych usterek. Po ich usunięciu można ponownie udać się na przegląd techniczny, który pozwoli na odebranie dowodu rejestracyjnego.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: