eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów 2016

Sprzedaż nowych samochodów 2016

2017-01-19 12:14

Sprzedaż nowych samochodów 2016

Europejczycy kupili ponad 14,6 mln osobówek © Kurhan - Fotolia.com

Dane udostępnione przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA pokazują, że miniony rok okazał się dla europejskich salonów samochodowych kolejnym okresem wzmożonej pracy. Sprzedaż osobówek odnotowała wzrost na poziomie sięgającym niemal 7%. Sytuacja w naszym kraju prezentowała się jeszcze lepiej - z rodzimych salonów wyjechało przeszło 416 tys. aut, co względem poprzedniego roku oznacza wzrost o 17,2%. Exact Systems przypuszcza, że w bieżącym roku mogą nas czekać kolejne rekordy. Coraz większy udział w sprzedaży zyskiwać mają hybrydy oraz segment premium.
- Tak jak przypuszczaliśmy, sprzedaż nowych samochodów w naszym kraju odbudowuje się, odnotowując coraz to lepsze wyniki. W minionym roku udało się nam wypracować rekord tego stulecia, co bez wątpienia jest powodem do optymizmu, ale ciągle jeszcze daleko nam do wolumenów charakterystycznych dla niemieckich, brytyjskich czy nawet hiszpańskich salonów. Jeżeli jednak spojrzymy na dynamikę rok do roku, na tle pozostałych członków UE, wypadamy bardzo przyzwoicie. Wewnętrzny popyt na nowe samochody ciągle pnie się w górę, co pozwala spodziewać się, że w całym 2017 roku możliwe stanie się przekroczenie wyznaczonej w 2000 roku granicy, kiedy w Polsce w sumie zostało sprzedanych 479 tys. nowych osobówek. Na pobicie rekordu Polski z 1999 roku – 640 tys. sztuk – musimy jednak poczekać trochę dłużej – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

- Podkreślenia wymaga jednak, że od czasów wejścia do Unii Europejskiej Polacy zdecydowanie częściej decydują się na kupno aut używanych, których cena jest są kilkakrotnie niższa niż tych z salonu. W minionym sprowadziliśmy ok. miliona aut. Dla porównania, w 1999 roku rejestracji doczekało się zaledwie 110 tys. – dodaje Paweł Gos.

Próg 400 tys. nowych aut przekroczony


Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2016 roku Polacy zarejestrowali 416 123 nowe samochody osobowe. To, jak prognozował także Exact Systems, o ponad 17% więcej niż w 2015 roku. Ponad dwie trzecie kupujących stanowiły firmy (67,7%), a tylko 32,3% nabywców to klienci indywidualni. Na podjęcie decyzji o zakupie nowych czterech kółek z pewnością wpłynęły informacje o nowych przepisach dotyczących akcyzy oraz trwające wyprzedaże roczników, które rozpoczęły się na kilka miesięcy przed końcem roku.

Najchętniej kupowaną marką samochodową wśród firm w minionym roku w Polsce była Skoda. Drugą pozycję zajął Volkswagen, a trzecią Toyota. Klienci indywidualni najchętniej wybierali Toyotę, a w drugiej i trzeciej kolejności odpowiednio Opla i Skodę.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Europejczycy kupili ponad 14,6 mln osobówek

W 2016 roku Polacy kupili najwięcej nowych aut osobowych w tym stuleciu, ale do rekordu jeszcze wiele brakuje.


Marki popularne zajmują aż 87,5% rynku (wzrost r/r: +15,7%) i to one dyktują tempo wzrostu całej grupie samochodów osobowych.
– Warto jednak zwrócić uwagę na segment premium, którego dynamika sprzedaży w 2016 roku była na poziomie ponadrynkowym (+29,5% r/r). Wśród 20 najpopularniejszych marek samochodów osobowych, 5 zanotowało ponad 30% wzrost r/r, z czego 3 to Mercedes, Audi i BMW. Powoli rośnie także rynek hybryd i samochodów elektrycznych – mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems.
W 2016 roku Polacy kupili 9 849 hybryd (+76,4%) oraz 556 samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in (+65%.).

Trzeci rok z rzędu wzrost w Unii Europejskiej


Wzrosty utrzymują się nie tylko w Polsce, ale w prawie całej Europie. W 2016 roku Europejczycy kupili ponad 14,6 mln nowych osobówek (+6,8% r/r). Ożywienie w europejskich salonach trwa już trzeci rok z rządu i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowane także w tym roku. Najchętniej kupowaną marką w całym 2016 roku pozostał Volkswagen, który zanotował delikatny spadek (-0,5%).
- Volkswagen utrzymujący się na pozycji lidera może dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę aferę spalinową. Po jej wybuchu wielu wróżyło kryzys niemieckiego producenta „samochodów dla ludu”. Kryzysu może nie odnotowaliśmy, ale Volkswagen zaczyna tracić w porównaniu do pozostałych marek i miniony rok nie może zaliczyć do najbardziej udanych – twierdzi Jacek Opala.

W minionym roku na zielono możemy zaznaczyć wszystkie najważniejsze rynki europejskie takie jak Niemcy (3,35 mln, +4,5%), Wielka Brytania (2,7 mln, +2%), Francja (2 mln, +5%) oraz Włochy (1,8 mln, +16%) i Hiszpania (1,15 mln, +11%).
- Prognozując ten rok, chciałabym życzyć Polakom, aby coraz więcej z nich mogło pozwolić sobie chociaż raz na kilka lat na zakup nowego samochodu tak jak teraz mogą kupić komputer czy telewizor. W uzyskaniu przynajmniej takiej dynamiki sprzedaży nowych osobówek jak w minionym roku powinien sprzyjać rosnący popyt konsumpcyjny, wzmacniany od kilku miesięcy programem rządowym 500+ – mówi Paweł Gos z Exact Systems.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Nie tylko kupno

  wkowalski / 2017-02-15 13:00:17

  Zdecydowanie wielu ludzi również stawia na wynajem samochodów - ja także samochody pożyczam od pewnego czasu, korzystam z Panek SA - a od kwietnia ruszać będą z Car Sharing w Warszawie i też chętnie zobaczę jak to działa. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • janusz.z / 2017-02-16 10:57:29

  Upolowałem na wyprzedaży rocznika ładną rav4, cenowo wyszło bardzo przyzwoicie no i mam nowe auto, dzięki czemu conajmniej kilka lat nie będę się musiał martwić o naprawy. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • rusak84 / 2017-02-16 12:02:45

  Nowe auto to zawsze nowe i można dobre kilka lat pojeździć bez żadnych problemów czy usterek. Sam kupiłem w 2016 r. nową Toyotę Avensis. Wziąłem na firmę, bo ratę mogę wrzucić w koszty. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: