eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking XII 2016

Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking XII 2016

2017-01-18 13:13

Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking XII 2016

Które polisy były najtańsze w IV kw. 2016 roku? © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Poszukujesz taniego ubezpieczenia komunikacyjnego? Skorzystaj z oferty przygotowanej przez Liberty, AXA lub Link4. Do takiego wniosku prowadzi analiza najnowszego, grudniowego rankingu Ubea, w którym porównano propozycje krajowych towarzystw ubezpieczeniowych. Pierwszy z ubezpieczycieli dominuje w kategorii OC, drugi posiada w swojej ofercie najkorzystniejsze pakiety OC+NNW, a trzeci wygrywa zestawienie najlepszych pakietów OC+AC oraz OC+AC+NNW.

Przeczytaj także: Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking XI 2016

Z publikacją comiesięcznych raportów Ubea.pl ruszyła przed dwoma laty, w styczniu 2015 r. Przed nami najnowsze, dwudzieste czwarte już zestawienie, którego podstawą były kalkulacje przeprowadzone w grudniu minionego roku przez niemal 200 000 internautów na stronie porównywarki. Szczególnego podkreślenia wymaga, że od początku badania jego autorzy nie zdecydowali się na zmianę kryteriów klasyfikowania ubezpieczycieli, dzięki czemu porównanie bieżącej oferty z wynikami sprzed miesiąca, kwartału, czy roku nie powinno przysparzać żadnych kłopotów.

Najświeższa analiza porównywarki Ubea.pl tradycyjnie już uwzględnia cztery kategorie ubezpieczeń (polisy OC, pakiety OC + NNW, pakiety OC + AC i pakiety OC + AC + NNW). Podobnie jak w zeszłych miesiącach, tak i grudniu 2016 roku ubezpieczyciele mogli uzyskać od 0,00 punktów do 5,00 punktów (skala ocen dla każdej kategorii).

Uzyskanie najniższego wyniku świadczyłoby, że dany ubezpieczyciel we wszystkich pojedynczych porównaniach zajął ostatnie miejsce. Z kolei najwyższy wynik byłby dowodem na to, że firma zwyciężyła w każdej z wykonanych przez internautów kalkulacji.

Od stycznia 2015 roku do listopada 2016 roku, żaden ubezpieczyciel nie uzyskał skrajnych wyników punktowych (0,00 pkt. lub 5,00 pkt.). Taka sama sytuacja miała miejsce w grudniu 2016 roku. Od 1 do 31 grudnia, najwięcej punktów zebrały następujące towarzystwa:
 • Liberty Ubezpieczenia - 3,83 pkt. w rankingu polis OC
 • AXA Ubezpieczenia - 4,06 pkt. w rankingu pakietów OC + NNW
 • Link4 - 4,25 pkt. w rankingu pakietów OC + AC
 • Link4 - 3,92 pkt. w rankingu pakietów OC + AC + NNW

Po porównaniu wyników listopadowego i grudniowego rankingu porównywarki Ubea.pl, można zauważyć, że w gronie zwycięzców pojawiła się nowa marka. Mowa o Liberty Ubezpieczenia, które dzięki przewadze wynoszącej tylko 0,01 punktu wyprzedziło zwycięzcę rankingu OC z listopada (AXA Ubezpieczenia). Ta zmiana na pewno nie powinna martwić francuskiego ubezpieczyciela, gdyż marka Liberty Ubezpieczenia od niedawna należy do spółki AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.
„Jeżeli chodzi o pozostałe kategorie rankingowe (OC + NNW, OC + AC i OC + AC + NNW), to w stosunku do listopada nie odnotowano istotnych zmian. Niewielkie przetasowania dotyczyły tylko dalszych pozycji” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Ranking OC, AC, NNW

Najlepsze obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne proponuje obecnie Liberty.


Podsumowanie wyników rankingowych z grudnia 2016 roku, stanowi również dobrą okazję do sprawdzenia podobnych ocen, które ubezpieczyciele zebrali w całym czwartym kwartale. Po zsumowaniu punktów z trzech kolejnych rankingów (październikowego, listopadowego i grudniowego) okazuje się, że najlepiej były oceniane następujące firmy/marki ubezpieczeniowe:
 • AXA Ubezpieczenia - 11,91 pkt. na 15,00 pkt. możliwych do zdobycia w rankingu polis OC
 • AXA Ubezpieczenia - 13,05 pkt. na 15,00 pkt. możliwych do zdobycia w rankingu pakietów OC + NNW
 • Link4 - 12,50 pkt. na 15,00 pkt. możliwych do zdobycia w rankingu pakietów OC + AC
 • Link4 - 12,66 pkt. na 15,00 pkt. możliwych do zdobycia w rankingu pakietów OC + AC + NNW

Dla porównania, wyniki dotyczące III kw. 2016 r. prezentowały się następująco:
 • AXA Direct - 13,10 pkt. na 15,00 pkt. możliwych do zdobycia w rankingu polis OC
 • AXA Direct - 13,04 pkt. na 15,00 pkt. możliwych do zdobycia w rankingu pakietów OC + NNW
 • Link4 - 13,16 pkt. na 15,00 pkt. możliwych do zdobycia w rankingu pakietów OC + AC
 • Link4 - 12,85 pkt. na 15,00 pkt. możliwych do zdobycia w rankingu pakietów OC + AC + NNW

Zestawienie wyników z III kw. i IV kw. 2016 roku jednoznacznie wskazuje, że w całym półrocznym okresie dominowały dwie marki ubezpieczeniowe. W rankingach obowiązkowego OC i pakietów OC + NNW, zdecydowanie przodowała firma AXA Direct (później AXA Ubezpieczenia). Zwycięstwo w kategoriach OC + AC i OC + AC + NNW stało się domeną marki Link4.
„Taka dominacja dwóch ubezpieczycieli nie może zbytnio dziwić, gdyż mamy tutaj do czynienia z liderami cenowymi całego rynku” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: