eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Dziura w drodze? Uszkodzone auto? Odpowie zarządca

Dziura w drodze? Uszkodzone auto? Odpowie zarządca

2017-03-24 11:27

Dziura w drodze? Uszkodzone auto? Odpowie zarządca

Za dziurę w jezdni zapłaci zarządca drogi © mbruxelle - Fotolia.com

Dziura w drodze nie jest w naszym kraju niczym, co mogłoby specjalnie wprawiać w osłupienie. Niejeden polski kierowca spotkanie z nią zakończył uszkodzeniem opony, felgi, a najwięksi pechowcy nawet zniszczeniem zawieszenia. W takich sytuacjach warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy za uszkodzenie pojazdu odpowiada zły stan nawierzchni, to wówczas koszty naprawy auta spoczywają na zarządcy drogi. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Przeczytaj także: Nieoznakowana dziura w drodze: kto pokrywa naprawę auta?

Dziura w drodze to norma


Statystyki prowadzone przez GDDKiA dowodzą, że nawierzchnie polskich dróg pozostawiają niestety wiele do życzenia. Niemal 40% z nich znajduje się w złej kondycji, w tym stan 14% określany jest jako krytyczny. Najgorzej jest w Wielkopolsce, na terenie której do naprawy kwalifikuje się niemal połowa dróg krajowych. Większych powodów do zmartwień nie powinni mieć kierowcy poruszający się po województwie zachodniopomorskim - tam z kolei stan przeszło 85% dróg klasyfikowany jest jako dobry lub zadowalający.

Na jakość nawierzchni dróg w naszym kraju niekorzystnie wpływają przede wszystkim warunki klimatyczne, w tym częste wahania temperatury. Efekty tego widać szczególnie po zakończeniu sezonu zimowego, kiedy to nowe dziury i pęknięcia wyrastają niczym grzyby po deszczu i stają się główną przyczyną uszkodzeń opon i felg.
- Jeżeli dziura w drodze stała się powodem uszkodzenia pojazdu, jego właścicielowi przysługuje prawo ubiegania się o odszkodowanie. Co roku późną zimą i wczesną wiosną liczba tego typu spraw gwałtownie rośnie. Kierowcy muszą pamiętać, że odpowiedzialność za zdarzenia powstałe na dziurawej jezdni ponosi zarządca drogi, na której doszło do zdarzenia. I to on jest w związku z tym zobowiązany do naprawienia szkody, czyli pokrycia kosztów naprawy auta czy motocykla. Rynkowa praktyka pokazuje, że większość zarządców posiada ubezpieczenie OC, więc kierowcom rekompensatę wypłacają zazwyczaj ubezpieczyciele - mówi Michał Makarczyk, Dyrektor Likwidacji Szkód w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

fot. mbruxelle - Fotolia.com

Za dziurę w jezdni zapłaci zarządca drogi

Jeżeli dziura w drodze stała się powodem uszkodzenia pojazdu, jego właścicielowi przysługuje prawo ubiegania się o odszkodowanie.


Co robić po szkodzie?


O zdarzeniu należy w pierwszej kolejności powiadomić policję, która sporządzi notatkę ze szczegółowym opisem okoliczności powstania szkody. Następnie trzeba zgłosić sprawę do odpowiedniego zarządcy drogi, który albo przekaże informację o zdarzeniu do swojego ubezpieczyciela, albo udostępni poszkodowanemu dane o posiadanej polisie odpowiedzialności cywilnej – w tej drugiej sytuacji właściciel uszkodzonego pojazdu samodzielnie zgłasza się do zakładu ubezpieczeń. W kontekście starania się o odszkodowanie bardzo ważne jest udokumentowanie zdarzenia w należyty sposób.
- Kluczowe jest zrobienie zdjęć miejsca powstania szkody, na których widoczny jest zły stan nawierzchni, np. dziura w drodze, a także sfotografowanie wszystkich uszkodzeń pojazdu. W miarę możliwości można także zebrać oświadczenia od ewentualnych świadków. Warto również zauważyć, że polisa OC zarządcy drogi jest dobrowolna, a w przypadku jej braku podmiot odpowiedzialny za utrzymanie jezdni w odpowiednim stanie będzie musiał pokryć szkodę z własnego budżetu – dodaje Michał Makarczyk z Compensy.

Naprawa z własnej polisy


Z różnych przyczyn otrzymanie odszkodowania może być jednak utrudnione, m.in. w związku ze złamaniem przez kierowcę przepisów ruchu drogowego (np. przekroczenie prędkości) lub ustawionym ostrzeżeniem o złym stanie nawierzchni. W takim wypadku właściciel pojazdu również może ubiegać się o rekompensatę, o ile posiada dobrowolną polisę AC. Likwidacja szkody spowoduje jednak wzrost składki przy zakupie kolejnego ubezpieczenia. Na rynku są jednak dostępne rozwiązania, które zapewniają wsparcie w przypadku problemów z kołami i jednocześnie nie mają wpływu na wysokość składki za AC.
- Po uszkodzeniu auta na dziurawej drodze przydaje się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia opon, które zapewnia organizację i pokrycie kosztów pomocy polegającej na naprawie wykonanej na miejscu zdarzenia lub holowaniu pojazdu do warsztatu. Co ważne, likwidacja szkody z tego ubezpieczenia nie powoduje utraty zniżek na polisy OC lub AC posiadane w danym towarzystwie ubezpieczeniowym – tłumaczy Michał Makarczyk.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • aleks0909 / 2017-03-25 23:14:41

    słuszne rozwiązanie, tak należy zrobić, by płacił zawsze winny. Podobnie jest w przypadku OC sprawcy, teraz możemy skorzystać z samochodu zastępczego w takiej sytuacji, gdy ktoś w nas wjedzie. na przykład w wypożyczalni Panek.Bez opłat. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: