eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek sprzed lat?

2017-03-27 10:35

Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek sprzed lat? © cascoly2 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Skutki wypadku samochodowego potrafią odezwać się po paru latach od zajścia. Czasami też dopiero po dłuższym czasie poszkodowany dowiaduje się, że przysługują mu jakieś świadczenia. Warto wiedzieć, że ta zwłoka nie musi przeszkodzić mu w dochodzeniu swoich praw. Jak zatem ubiegać się o odszkodowanie za wypadek sprzed lat?

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC: obniżone odszkodowanie? Walcz w sądzie

Najważniejszą kwestią w takich sytuacjach jest termin przedawnienia, a więc de facto okres, w którym poszkodowany może zgłosić roszczenie o odszkodowanie za wypadek. Zasadniczo mamy na to trzy lata, ale warto pamiętać, że w niektórych przypadkach należny nam czas znacząco się wydłuża. Dzieje się tak, gdy szkoda powstała w efekcie zbrodni lub występku. Wówczas termin przedawnienia wynosi aż 20 lat od daty zdarzenia i nie ma tu znaczenia, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie lub osobie, na której spoczywa obowiązek jej naprawienia.

Według obowiązujących regulacji kodeksu karnego, zdarzenie uznaje się za powstałe w wyniku czynu noszącego znamiona przestępstwa, jeżeli jego następstwa skutkują rozstrojem zdrowia ofiary trwającym powyżej 7 dni lub jej śmiercią. Takie brzmienie przepisów powoduje, że każdy, kto doznał w wypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu lub stracił w nim bliskiego ma 20 lat na zgłoszenie się o odszkodowanie za wypadek.

Sprawy przedstawiają się nieco inaczej, jeśli poszkodowanym jest małoletni. W takim przypadku przedawnienie roszczenia następuję po upływie 2 lat od uzyskania przez osobę poszkodowaną pełnoletniości. Oznacza to, że taka osoba może ubiegać się o zadośćuczynienie czy odszkodowanie za wypadek do czasu ukończenia 20 roku życia. W jaki sposób uzyskać należne świadczenia?

Szkoda na osobie


W momencie, gdy w wypadku doznaliśmy uszkodzenia ciała, przede wszystkim należy nam się wypłata zadośćuczynienia.
– Chcąc odpowiednio udokumentować doznane przez nas szkody, do wniosku o wypłatę należnego odszkodowania za wypadek powinniśmy dołączyć wszelką dokumentację medyczną, w skład której wchodzą wyniki przeprowadzonych badań i konsultacji. Dzięki załączonym dokumentom będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie za wypadek adekwatne do poniesionego przez nas uszczerbku na zdrowiu – wyjaśnia Marzena Walkowska, kierownik działu likwidacji szkód Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu należnego odszkodowania.
Osoba poszkodowana może starać się również o zwrot wszelkich poniesionych kosztów związanych z rekonwalescencją, do których można zaliczyć dojazd do placówek medycznych, zakup leków czy rehabilitację. Ponadto osoby czynne zawodowo mogą starać się o odszkodowanie za utracony dochód.
– Warto pamiętać, że w przypadku, gdy na skutek wypadku poszkodowany nie może wykonywać swojego zawodu, sprawca zdarzenia zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych z przebranżowieniem, takich jak np. kursy doszkalające – dodaje Marzena Walkowska.

fot. mat. prasowe

O jakie świadczenia możemy się starać?

W przypadku szkody na osobie możemy wnioskować o zwrot wszelkich kosztów związanych z rekonwalescencją.


Śmierć bliskiej osoby


Strata najbliższej osoby to wielka trauma dla rodziny zmarłego. Często w takiej sytuacji następuje gwałtowne pogorszenie się naszej sytuacji materialnej, co w połączeniu z cierpieniem psychicznym związanym ze śmiercią kogoś ważnego dla nas, może prowadzić do poważnych kłopotów. Dlatego warto jest starać się o wypłatę stosownego odszkodowania. Dodatkowe fundusze pomogą nam w tak zwanym zabezpieczeniu jutra. Osoby najbliższe mogą ubiegać się o wypłatę odszkodowania, które ma zrekompensować znaczne pogorszenie sytuacji życiowej na skutek śmierci członka rodziny. Dodatkowo możemy strać się o zwrot poniesionych kosztów pogrzebu, renty alimentacyjnej oraz zadośćuczynienia za krzywdę doznaną na skutek śmierci bliskiej osoby.
– O wypłatę należnych świadczeń mogą ubiegać się również osoby, które nie były rodziną zmarłego w powszechnym rozumieniu. Oznacza to, że o odszkodowanie za wypadek mogą starać się również konkubenci. Wystarczy, że odpowiednio udokumentują swoje bliskie relacje ze zmarłym. Do poświadczenia naszej bliskiej relacji przydatne będą wspólne zdjęcia czy zeznania sąsiadów lub przyjaciół – dodaje Marzena Walkowska.
Uszkodzenie mienia


Podczas wypadku bardzo często dochodzi do zniszczenia naszej własności, takiej jak auto, telefon czy komputer. Sprawca zdarzenia ma obowiązek pokryć wszelkie koszty związane z naprawą naszego mienia. W przypadku uszkodzenia auta, osoba poszkodowana ma prawo do wyboru sposobu likwidacji szkody. Może się ona odbyć w wariancie kosztorysowym lub warsztatowym.
– Osoba poszkodowana może zaakceptować dokonany przez rzeczoznawcę kosztorys i po wypłacie odszkodowania we własnym zakresie dokonać naprawy mienia. Innym sposobem jest wybór wariantu warsztatowego, inaczej zwanego rozliczeniem bezgotówkowym. W takim przypadku osoba poszkodowana wybiera salon, w którym ma zostać dokonana naprawa i dostarcza wycenę do ubezpieczyciela, który z kolei rozlicza się bezpośrednio z tym salonem – tłumaczy ekspert DRB.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • cybame / 2017-04-19 20:25:20

    po prostu się ubiegać. wiele osób tego nie robi. Samochody pożyczam w Panek - ostatnio skorzystałem tam z OC sprawcy, pomagają we wszystkich sprawach formalnych i taki wynajem jest prosty bardzo. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: