eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Ile trwa wypłata odszkodowania z OC?

Ile trwa wypłata odszkodowania z OC?

2017-03-10 11:03

Ile trwa wypłata odszkodowania z OC?

Ile trwa wypłata odszkodowania z OC? © Monkey Business - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Obowiązujące w naszym kraju przepisy obligują ubezpieczycieli do sprawnego załatwiania spraw. Co do zasady, wypłata odszkodowania z OC powinna nastąpić w ciągu 30 dni od dostarczenia kompletu dokumentów przez poszkodowanego. Tyle teorii. Praktyka bywa bowiem diametralnie różna od zaleceń ustawodawcy.

Przeczytaj także: Sprawca wypadku nie ma OC. Jak uzyskać odszkodowanie?

Wypłata odszkodowania w 30 dni


Kluczowe regulacje odnośnie likwidacji szkód z OC wynikają z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Treść wspomnianego aktu wskazuje, że likwidacja szkody oraz wypłata odszkodowania powinna nastąpić w ciągu 30 dni od momentu dostarczenia przez poszkodowanego pełnej dokumentacji. Jeżeli ubezpieczyciel nie jest w stanie dotrzymać tego terminu, powinien powiadomić o tym fakcie poszkodowanego i wskazać termin ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. W ciągu 30 dni od otrzymania kompletu dokumentów firma ubezpieczeniowa powinna także wypłacić bezsporną część odszkodowania. Jeżeli to nie nastąpi, poszkodowanemu przysługuje prawo do żądania odsetek.

Opóźniona wypłata odszkodowania kosztuje


Bieżące orzecznictwo wskazuje, że odsetki ustawowe nalicza się już od pierwszego dnia opóźnienia ubezpieczyciela (zobacz wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 1 kwietnia 2014 r. - sygn. akt I ACa 825/13). Warto wiedzieć, że stawka odsetek za opóźnienie jest równowartością stopy referencyjnej NBP powiększonej o 5,50 punktu procentowego (7,00% rocznie w lutym 2017 r.). W ramach umowy z ubezpieczycielem można ustalić również inną wysokość odsetek za opóźnienie - nie mniejszą jednak od stawki wynikającej z kodeksu cywilnego (KC). Przepisy dodatkowo ograniczają wysokość odsetek za opóźnienie do 200% minimalnej stawki z KC (200% x 7,00% w lutym 2017 r.).

fot. mat. prasowe

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?

Zakład ubezpieczeń co do zasady powinien podjąć decyzję dotyczącą likwidacji szkody i wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni.


W przypadku komplikacji, wypłata odszkodowania powinna nastąpić przed upływem 2 tygodni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności możliwe było wyjaśnienie okoliczności wypadku. Ten termin nie może jednak przekroczyć 90 dni naliczanych od daty złożenia przez poszkodowanego odpowiednich dokumentów. Trzymiesięczny termin nie obowiązuje jednak w sytuacji, gdy ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia zależy od wyniku toczącego się postępowania przed sądem.
„W takiej sytuacji, całkowita likwidacja szkody będzie możliwa dopiero po prawomocnym rozstrzygnięciu sądowym” - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto wiedzieć, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje również pewne wymogi dotyczące negatywnej decyzji ubezpieczyciela. Jeżeli wypłata odszkodowania nie została przyznana albo odszkodowanie zostało wypłacone w innej kwocie niż wnioskowana (zwykle niższej), to ubezpieczyciel musi przedstawić poszkodowanemu stosowne wyjaśnienie oraz podstawę prawną swojej decyzji. Pismo wysyłane przez zakład ubezpieczeń musi również zawierać informacje o tym, że poszkodowanemu przysługuje możliwość dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.
Jeśli w terminach określonych ustawą (patrz powyżej), zakład ubezpieczeń nie ustali osoby odpowiedzialnej za szkodę albo stwierdzi brak ubezpieczenia sprawcy, to dokumentacja zostaje automatycznie przekazana Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który zajmie się likwidacją szkody (spowodowanej np. przez kierowcę bez polisy OC). Osoba zgłaszająca roszczenie, będzie powiadomiona o takim przekazaniu dokumentów ubezpieczeniowych.
„Warto wspomnieć, że procedurę przesyłania dokumentacji do UFG wprowadzono dopiero w ramach nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z lutego 2012 r.” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • cybame / 2017-04-19 20:28:10

    w kwestii OC działają zwykle szybko. Ja na przykład poza samą wypłatą skorzystałem z OC sprawcy w Panek wynajmując na parę dni samochód. To dopiero fajna sprawa. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: