eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Składki OC przestały drożeć?!

Składki OC przestały drożeć?!

2017-05-18 12:42

Składki OC przestały drożeć?!

Składki OC przestały drożeć © petzshadow - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dobre wiadomości dla zmotoryzowanych! Z danych zebranych przez porównywarkę Ubea.pl wynika, że ubezpieczyciele dają nieco odetchnąć - kwietniowe składki OC nie poszybowały w górę.
Kwietniowe analizy Ubea.pl prowadzą do optymistycznych wniosków - monitoring średnich składek, jakie oferowano tysiącom użytkowników porównywarki za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, pokazał, że po miesiącach podwyżek składki OC w końcu stanęły w miejscu. W przypadku pięciu firm ubezpieczeniowych mieliśmy nawet do czynienia z niewielkimi spadkami. Dziś jednak jeszcze trudno stwierdzić, czy jest to zapowiedź trwałej tendencji czy też jednorazowa akcja.

Komentarz Ubea.pl:


Jeżeli przyjmiemy styczeń 2017 r. za okres wyjściowy w naszej analizie (wartość barometru cenowego = 100), to okaże się, że spory wzrost średniej składki miał miejsce w lutym. Przeciętna składka OC oferowana kierowcom używającym kalkulatora Ubea.pl, wzrosła o 9% (do 1824 zł). To oznaczało zmianę barometru cenowego do 109 (patrz poniższy wykres). W marcu 2017 roku, analizowany wskaźnik znów się zwiększył (do 112), ale tym razem zmiana była już mniejsza. Kwiecień przyniósł natomiast spadek barometru cenowego do wartości 110 (przeciętna składka = 1833 zł).
„To oznacza, że obowiązkowe polisy OC dla kierowców średnio były o 10% droższe, niż na początku 2017 roku” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Wartość barometru cenowego z kwietnia 2017 r. = 110 ↘ (wynik z poprzedniego miesiąca: 112 ↗)

Niższe składki OC mogą być uwarunkowane niższymi kosztami likwidacji szkód komunikacyjnych.


Na razie stosunkowo trudno jest wyjaśnić przyczyny niewielkiego spadku składki OC, jaki został odnotowany w kwietniu 2017 r. Niewykluczone, że ubezpieczyciele postanowili na jakiś czas przerwać podwyżki, bo kierowcy coraz częściej skarżą się do UOKiK-u oraz Rzecznika Finansowego.
„Możliwe jest też, że koszty likwidacji szkód komunikacyjnych w I kw. 2017 roku, których jeszcze nie znamy, pozwoliły ubezpieczycielom na okresowe wstrzymanie podwyżek składki OC” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

PZWLP: CFM w I kw. 2017 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (8)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: