eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Młodzi kierowcy czy seniorzy? Kto jeździ gorzej i płaci wyższe OC?

Młodzi kierowcy czy seniorzy? Kto jeździ gorzej i płaci wyższe OC?

2017-11-13 00:25

Młodzi kierowcy czy seniorzy? Kto jeździ gorzej i płaci wyższe OC?

Senior za kierownicą © Kurhan - Fotolia.com

Brawura to przypadłość, którą przypisuje się najczęściej młodym kierowcom. O starszych zwykło się mówić, że jeżdżą bardziej zachowawczo. Te stereotypy znajdują swoje potwierdzenie w statystykach wypadków, do których dochodzi na polskich drogach. Okazuje się, że w minionym roku młodzi kierowcy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia winni byli co piątego zdarzenia. Na 10 tys. najmłodszych kierujących przypada aż 8,4 wypadków, w grupie seniorów pow. 60. roku życia jest ich zaledwie 4,9.

Seniorzy na drodze…


Można byłoby się spodziewać, że mniejsza ilość wypadków powodowanych przez seniorów to efekt wolniejszej jazdy korzystania ze znanych dróg czy decyzji o rezygnacji z podróży w razie kiepskich warunków atmosferycznych. Tymczasem okazuje się, że inni uczestnicy ruchu narzekają, że seniorzy zachowują się na drodze w sposób dość nieprzewidywalny, ignorując jakby swoje otoczenie. Może być to efekt naturalnych dla tego wieku ograniczeń - słabszego wzroku, gorszej koncentracji i refleksu oraz złej oceny sytuacji.

Co więcej, takie sytuacje już wkrótce mogą być nagminne - z danych Instytutu Transportu wynika, że kierowcy po pięćdziesiątce są najszybciej rosnącą grupą klientów. GUS zakłada natomiast, że do 2035 roku co piąty Polak będzie miał powyżej 65 lat.
– Nasze społeczeństwo się starzeje. W niedalekiej przyszłości kierowcy w starszym wieku będą częściej korzystali z auta i pokonywali więcej kilometrów. To wyzwanie dla branży ubezpieczeniowej, która będzie musiała dostosować się do nowej struktury wiekowej zmotoryzowanych i oszacować związane z tym ryzyko występowania szkód komunikacyjnych w coraz liczniejszej grupie starszych kierowców – zauważa Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Senior za kierownicą

W niedalekiej przyszłości kierowcy w starszym wieku będą częściej korzystali z auta i pokonywali więcej kilometrów. To wyzwanie dla branży ubezpieczeniowej.


Wiek posiadacza pojazdu to ważne kryterium brane pod uwagę przez wszystkich ubezpieczycieli przy ustalaniu stawki za obowiązkową polisę komunikacyjną. Nierozerwalnie wiąże się to z prawdopodobieństwem spowodowania szkody – wysokim w przypadku młodych i stosunkowo niskim w przypadku seniorów. Aby sprawdzić, jak różnią się ceny obowiązkowej polisy OC, multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia wykonała przykładowe wyliczenia dla młodego i zdecydowanie starszego kierowcy przy założeniu, że ubezpieczają identyczne auto – 5-letniego opla astrę o mocy 110 KM i pojemności 1,7 l.

Prawie 5 razy więcej za polisę dla młodych


Z przeprowadzonych kalkulacji wynika, że 25-latek z Warszawy za swoje pierwsze OC musiałby zapłacić minimum 3 710 zł. To dużo, ale i tak niewiele, biorąc pod uwagę, że u jednego z ubezpieczycieli taką samą polisę mógłby kupić za 8 960 zł, czyli o 5 250 zł więcej! Za identyczną ochronę 63-latek, od 25 lat opłacający OC i bez szkód na koncie, w stolicy znajdzie OC już za 820 zł – czyli blisko pięć razy mniej niż młody kierowca. W najgorszym wypadku cena polisy dla seniora to 2 194 zł.
– Duże znaczenie dla kalkulacji składki za OC mają statystyki wypadkowe, z których jednoznacznie wynika, że w grupie najmłodszych kierowców ryzyko spowodowania szkody jest najwyższe. Nie bez znaczenia jest także ich brak doświadczenia i historii ubezpieczeniowej. Wszystko to sprawia, że niewiele towarzystw patrzy na młodych kierowców łaskawym okiem. O „kredyt zaufania” zdecydowanie łatwiej seniorom. Choć część ubezpieczycieli również w przypadku kierowców 60+ stosuje zwyżki za wiek, to są firmy, które są skłonne obniżyć ceny, zwłaszcza jeśli senior wypracował maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – wyjaśnia Jakub Nowiński z Superpolisy.

Trzeba wiedzieć, że polityka cenowa, czyli kryteria przydzielania zniżek i zwyżek w OC, jest różna w każdym z towarzystw. Najczęściej największą zwyżkę stosuje się wobec właścicieli pojazdów, którzy nie ukończyli 26. roku życia i prawo jazdy mają krócej niż 3 lata. Często najbardziej uprzywilejowaną grupą są osoby w wieku 35-55 lat.


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Więcej na ten temat: ceny OC, ubezpieczenie samochodu, kierowcy

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Warto porównać ceny

    Ekspert_Superpolisy / 2017-11-23 11:47:15

    Najlepiej skorzystać w takiej sytuacji z porównywarki ubezpieczeń. To nic nie kosztuje, a łatwo sprawdzić, jak duże różnice mogą być między poszczególnymi ubezpieczycielami. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet tysiące złotych. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.