eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jakie ceny OC w Europie? Jak wypadamy na tle innych?

Jakie ceny OC w Europie? Jak wypadamy na tle innych?

2018-04-03 13:07

Jakie ceny OC w Europie? Jak wypadamy na tle innych?

Jakie ceny OC w Europie? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatnimi czasy ceny OC dawały się polskim kierowcom mocno we znaki. Wygląda jednak na to, że wymuszone stratami ubezpieczycieli podwyżki dobiegły końca i wreszcie weszliśmy w okres stabilizacji. A jak wygląda sytuacja w innych krajach Europy? Okazuje się, że polska polisa nie należy do najtańszych, ale również daleko jej od stawek, które przychodzi płacić w najdroższych krajach naszego kontynentu.

Przeczytaj także: Młodzi kierowcy nie mają najgorzej?

Wprawdzie znaczne podwyżki, które dały o sobie znać na przełomie 2016/2017 roku, wywindowały ceny OC na dość wysokie poziomy, to i tak nasze polisy na tle innych wypadają dość korzystnie.

Najdroższe OC w Europie: Wielka Brytania i Norwegia


Krajów, gdzie za OC przychodzi zapłacić dość słono, jest w Europie kilka. Już od lat prym na tym polu wiedzie Wielka Brytania, gdzie przeciętne obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to wydatek rzędu 900 funtów, a analitycy prognozują, że przebicie bariery 1000 funtów (ok.1200 euro) nastąpi jeszcze w tym roku. Brytyjska porównywarka ubezpieczeń Confused.com wskazuje, że koszt przeciętnej polisy OC dla brytyjskich kierowców podniósł się z 781 funtów w 1 kwartale 2017 roku, do 827 funtów u schyłku roku. Pokaźne zwyżki są więc niezaprzeczalne i nic nie wskazuje, aby tendencja ta miała ulec odwróceniu.

Drożej niż w Wielkiej Brytanii jest tylko w Norwegii, gdzie za polisę należy zapłacić nawet 15 000 koron, a więc w przybliżeniu około 1500 euro rocznie. Różnice w cenach są jednak dość duże i mogą wynieść nawet 30 %. Mieszkańcy stolicy mogą zapłacić nawet 22 000 koron, a więc blisko 10 tys. złotych ( ponad 2300 euro).

Stabilne rynki: Niemcy, Francja, Belgia


Stabilna sytuacja jest od lat na dojrzałych rynkach, takich jak francuski, niemiecki czy belgijski.

We Francji ceny rosną o przeciętnie 2 proc. od 10 lat.Według badań i analizy przeprowadzonej przez portal hyperassur.com, średnie ceny za najczęściej wybierane pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych wzrosły od ok. 410 euro w wyjściowym dla badanego okresu roku 2010, do 475 w 2017. Prognozy wskazują, że rok 2018 przyniesie wzrost do poziomu około 500 euro, trzeba jednak także zauważyć występującą właściwie wszędzie w Europie różnice w cenach między dużymi ośrodkami miejskimi, a wsiami i miasteczkami. Mieszkaniec regionu paryskiego zapłaci raczej między 800 a 900 euro.

Z podwyżkami musieli pogodzić się także Niemcy, chociaż na tle Europy nie płacą za OC dużo. U naszego zachodniego sąsiada pod koniec listopada 2017, trzeba było zapłacić przeciętnie około 289 euro za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Roczny wzrost cen utrzymuje się na poziomie trochę powyżej inflacji i wynosi około 4-5 %. Podobnie jest w Belgii, gdzie za OC płacimy około 300 euro.

Najtańsze ubezpieczenie? Już nie w Polsce!


Po wzrostach cen, które miały miejsce w ciągu ostatnich trzech lat, ceny OC w Polsce są więc zbliżone do cen europejskich, ale jeszcze daleko od rekordowych stawek z Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Za OC mniej zapłacimy w Czechach ( ok. 100 euro) , w pozostałych państwach, w tym we Włoszech, Grecji ceny są zbliżone do polskiej średniej w wysokości 230 euro.

Wyrównanie cen w Europie, choć budzi niepokój i sprzeciw kierowców wydaje się zasadne. Nawet jeśli zarabiamy mniej, to niestety odszkodowania wypłacane przez ubezpieczycieli w przypadku szkód komunikacyjnych nie są znacząco mniejsze od tych, które obserwujemy w krajach UE - zauważa Bartosz Salwiński z Mfind.

Ceny OC w Europie, jakie są prognozy?


Analitycy zwracają uwagę, że ceny OC w Europie będą długofalowo rosnąć. Według ekspertów wypowiadających się na łamach Financial Timesa, za wzrost cen odpowiedzialny jest także postęp technologiczny. Kiedyś przy prostej szkodzie parkingowej wystarczyło wymienić np. zderzak, dziś coraz częściej wchodzi w grę wymiana uszkodzonych czujników parkowania czy kamer. W przypadku samochodów z napędem hybrydowym, wymiana podzespołów, które mogą ulec uszkodzeniu nawet przy małej stłuczce, może kosztować kilkanaście tysięcy złotych.

fot. mat. prasowe

Najdroższe OC w Europie

We Francji roczne OC to wydatek około 500 euro.


Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę z tych trendów i starają się optymalizować ofertę, tak aby biznes miał szansę się bilansować. To oczywista praktyka. Czasy taniego OC mamy już raczej za sobą, nie należy spodziewać się obniżek cen, ponieważ postępu technologicznego nie da się zatrzymać.

To co może zdarzyć się na rynku obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych to zmiany w zakresie upowszechnienia rozwiązań związanych z telematyką i zniżkami dla kierowców, którzy udowodnią swoją jazdą, że ich zachowania na drodze są bezpieczne i nie stwarzają dużego ryzyka wystąpienia szkody - mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki cen Mfind.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: