eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Za przerwę w jeździe zapłacisz wyższe składki OC?

Za przerwę w jeździe zapłacisz wyższe składki OC?

2017-12-12 12:53

Za przerwę w jeździe zapłacisz wyższe składki OC?

Ubezpieczyciel ukarze za przerwę w jeździe? © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zdajemy prawo jazdy, ale na kupno pierwszego samochodu decydujemy się dopiero po kilku latach od otrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdu. Praktyka pokazuje, że taka sytuacja nie należy do rzadkości. Czy jednak przekłada się ona na stawki, jakie przychodzi nam zapłacić za ubezpieczenie OC?
Za przykład weźmy kierowcę z Warszawy i sprawdźmy, jaki wpływ ma przerwa w użytkowaniu samochodu (jako właściciel, współwłaściciel lub użytkownik) na wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Przyjmijmy do tego następujące warianty.
 • Wariant 1: kierowca kupił pierwszy samochód rok po uzyskaniu prawa jazdy (w 2009 r.) i od tej pory może się pochwalić bezszkodową jazdą (wcześniej nie był właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem innego samochodu)
 • Wariant 2: kierowca kupił pierwszy samochód cztery lata po uzyskaniu prawa jazdy (w 2012 r.) i od tej pory może się pochwalić bezszkodową jazdą (wcześniej nie był właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem innego samochodu)
 • Wariant 3: kierowca kupił pierwszy samochód osiem lat po uzyskaniu prawa jazdy (w 2016 r.) i od tej pory może się pochwalić bezszkodową jazdą (wcześniej nie był właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem innego samochodu)

Pozostałe (wspólne dla wszystkich wariantów) założenia dotyczące sytuacji warszawskiego kierowcy, zostały zaprezentowane w poniższej tabeli. Warto jedynie nadmienić, że przykładowy właściciel samochodu użytkuje Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.), obecnie ma 28 lat i jest bezdzietnym kawalerem (wykonywany zawód: pracownik biurowy). Po uwzględnieniu trzech powyższych wariantów okazało się, że średni poziom rocznej składki za OC wygląda następująco:
 • Wariant 1: 1068 zł (cena ubezpieczenia: 857 zł - 1670 zł)
 • Wariant 2: 1100 zł (cena ubezpieczenia: 857 zł - 1670 zł)
 • Wariant 3: 1974 zł (cena ubezpieczenia: 1388 zł - 3549 zł)

Nietrudno zauważyć, że kierowca kupujący pierwsze auto dopiero cztery lata do otrzymaniu prawa jazdy, nie jest mocno „karany” przez ubezpieczycieli (patrz poniższa tabela).
„Inna sytuacja dotyczy natomiast osoby, która dopiero po ośmiu latach od otrzymania prawa jazdy, zakupiła pierwszą obowiązkową polisę. Taki kierowca za OC średnio zapłaci o 906 zł/85% więcej (różnica w stosunku do składki z wariantu numer 1)” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Różnica składki w zależności od przerwy między otrzymaniem prawa jazdy i początkiem ubezpieczenia

Kierowca kupujący pierwsze auto dopiero osiem lat po otrzymaniu prawa jazdy jest dość mocno „karany” przez ubezpieczycieli.


Warto podkreślić, że przykładowy kierowca musiałby się liczyć z jeszcze wyższym kosztem ubezpieczenia, gdyby dopiero w 2016 r. uzyskał prawo jazdy i zakupił pierwszą obowiązkową polisę. W takim przypadku, ubezpieczyciele zaproponowaliby następujące roczne składki za OC:
 • Link4 - 1913 zł
 • You Can Drive - 2054 zł
 • Gothaer - 2100 zł
 • MTU - 2267 zł
 • Aviva - 2274 zł
 • Uniqa - 3549 zł

Średni poziom powyższych składek (2359 zł) jest znacznie wyższy nawet od wyniku z wcześniej analizowanego wariantu numer 3. Mowa o sytuacji kierowcy, który dopiero osiem lat po otrzymaniu prawa jazdy, zakupił pierwsze ubezpieczenie OC.
„Jak widać, uzyskanie prawa jazdy kilka lat wcześniej (pomimo braku historii ubezpieczeniowej), stanowi dla ubezpieczycieli czynnik nieco obniżający ryzyko spowodowania wypadku” - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, składki OC

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Porównywarka ubezpieczeń

  Konto usunięte / 2017-12-12 22:13:53

  Gdy szukamy najbardziej korzystne ceny rocznej składki OC, najlepiej skorzystać w takiej sytuacji z porównywarki ubezpieczeń. To nic nie kosztuje, a łatwo sprawdzić, jak duże różnice mogą być między poszczególnymi ubezpieczycielami. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet tysiące złotych.
  Pozdrawiam, ekspert Superpolisy odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.