eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów II 2018

Sprzedaż nowych samochodów II 2018

2018-03-19 12:27

Sprzedaż nowych samochodów II 2018

Jak wypadła sprzedaż nowych samochodów? © carballo - Fotolia.com

Na przestrzeni dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku z polskich salonów wyjechało o 15,3% więcej osobówek niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a sam luty zanotował najlepszy od dekady wynik dla tego miesiąca (ponad 42 tys. aut) - wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. Te rezultaty dają powody do zadowolenia, ale ciągle daleko nam chociażby do Niemiec, gdzie od początku roku sprzedano już 530 tys. nowych aut osobowych, a więc tyle, ile ma wynieść roczna prognozowana sprzedaż w Polsce.

Luty w Polsce najlepszy od dekady


W drugim miesiącu br. Centralna Ewidencja Pojazdów powiększyła się o kolejne 42 135 sztuk nowych osobówek, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost o 9,6%. Jednocześnie jest to najwyższy lutowy rezultat, jaki udało się osiągnąć na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Siłą napędową sprzedaży pozostają firmy, które odpowiadają za niemal 2/3 (64,6%) wszystkich zakupów. Klienci indywidualni to 35,4% nabywców. Liderami wśród najchętniej kupowanych marek pozostają Skoda, Toyota i Volkswagen.

Łącznie w styczniu i lutym rejestracji w naszym kraju doczekało się 88 216 nowych samochodów osobowych, a więc o 15,3% więcej rok do roku.
– Idziemy konsekwentnie na kolejny rekord. Po bardzo dobrym styczniu, odnotowujemy przyzwoite wyniki sprzedaży w lutym. Wewnętrzny popyt na nowe samochody osobowe w ciągu dwóch pierwszych miesięcy, wspierany dobrymi nastrojami konsumenckimi i optymistycznymi wskaźnikami makroekonomicznymi, pozwala utrzymać naszą prognozę, zgodnie z którą w całym 2018 roku przekroczymy granicę 500 tys. zarejestrowanych nowych osobówek. Optymizm jednak trochę przygasa, gdy spojrzymy na naszych zachodnich sąsiadów. Od początku roku w Niemczech zostało sprzedanych ponad pół miliona nowych osobówek, czyli tyle, ile życzymy sobie, żeby u nas wyjechało z salonów w ciągu całego roku. Liczymy jednak, że rozwój elektromobilności i coraz większa chęć wymiany floty Polaków na bardziej ekologiczną, przełoży się na większe wolumeny sprzedaży. Ale bez udogodnień dla właścicieli, zarówno finansowych jak i infrastrukturalnych, ciężko będzie o „rozbujanie” tego segmentu – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

fot. carballo - Fotolia.com

Jak wypadła sprzedaż nowych samochodów?

Sprzedaż nowych aut osobowych: najlepszy luty w ciągu 10 lat, ale na tle Niemiec wypadamy blado.


Auta elektryczne i hybrydy zwolniły


Luty nie przyniósł już jednak tak dobrych jak ostatnio wyników w zakresie sprzedaży osobówek wyposażonych w alternatywne napędy. Z danych PZPM wynika, że z salonów w Polsce wyjechało 1600 hybryd (-1,4% r/r) oraz 90 aut z napędem elektrycznym (+1,9% r/r). W porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszył się udział diesli (z 26,6% do 23%), a zwiększył silników benzynowych (z 66,9% do 71,6%).

Od początku roku, w Polsce zostało zarejestrowanych 3400 hybryd (+11,9% r/r) oraz 209 samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in (+198% r/r). Samochody z silnikami benzynowymi mają 71,5% udział w rynku, a diesle 22,7% (I-II 2017: odpowiednio 67,7% i 26,1%).

W 2018 roku 500+


Z szacunków Exact Systems wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych przekroczy w 2018 roku 500 tys. sztuk. Dynamika rzędu 10-15% r/r powinna dać wynik na poziomie 530-550 tys. sprzedanych aut.

W UE najlepszy luty od 10 lat


Dobra passa trwa także w Europie. Z danych ACEA wynika, że w lutym br. Europejczycy kupili ponad 1 1 125 397 nowych osobówek (+4,3% r/r). Było to najlepszy luty w Unii Europejskiej od 2018 roku. W drugim miesiącu tego roku na zielono możemy zaznaczyć największe rynki europejskie takie jak Niemcy (+7,4 r/r), Francja (+4,3 r/r) czy Hiszpania (+13% r/r). Miesiąc pod kreską zakończyły Włochy (-1,4% r/r) i Wielka Brytania (-2,8% r/r). Pozycją nr 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie ponad 9,1% r/r może pochwalić się marka Volkswagen.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Opel Combo 2018

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: