eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jazda samochodem zimą. Porady dla początkujących

Jazda samochodem zimą. Porady dla początkujących

2018-12-20 11:16

Jazda samochodem zimą. Porady dla początkujących

Jazda zimą © fot. mat. prasowe

Zima to dla kierowców okres niezwykle wymagający. Jazda samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych może przysporzyć problemów zwłaszcza niedoświadczonym kierującym. Dowodem na to są chociażby statystyki wskazujące na wysoką liczbę wypadków z udziałem młodych kierowców. Nie oznacza to jednak, że początkujący powinni w okresie zimowym zrezygnować z auta. Muszą jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie pojazdu. I nie chodzi tu wyłącznie o opony.
„Okres zimowy wiąże się z dużymi wahaniami pogody, a zmiany przyczepności auta spowodowane pokrywającymi powierzchnię jezdni śniegiem i lodem mogą dla początkujących kierowców stanowić duże zaskoczenie. Co więcej, ograniczona widoczność oraz gołoledź czy zalegające na drogach błoto pośniegowe mają znaczny wpływ na sterowność oraz wydłużenie drogi hamowania pojazdu” – mówi kierowca testowy Nokian Tyres, Mika Kuusi.

Początkujący kierowcy są dopiero na początku drogi, jeżeli chodzi o naukę prawidłowych zachowań za kółkiem. Dodatkowym utrudnieniem jest częstotliwość, z jaką prowadzą auto. Jazda samochodem z domu na uczelnię lub do sklepu to zdecydowanie za mało, aby nabrać doświadczenia w trudnych zimowych warunkach drogowych.
„Kierowcy, którzy rzadko wsiadają do auta mogą mieć duży problem, aby poradzić sobie na trudnych i wymagających trasach przy zmiennej pogodzie. Wielu świeżo upieczonych kierowców obawia się jazdy w centrum miasta, korków, parkowania czy prowadzenia po zmierzchu” – wyjaśnia Kuusi.

Lepsza kontrola dzięki praktyce


Dane Komisji Europejskiej dowodzą, że wśród śmiertelnych ofiar wypadków drogowych wyraźnie dostrzegalna jest przewaga kierowców między 16 a 24 rokiem życia. W ich przypadku ryzyko bywa dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe niż w przypadku kierowców z dłuższym stażem. Głównymi powodami nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem niedoświadczonych kierowców są utrata kontroli nad pojazdem oraz niedostosowana do warunków prędkość. Najczęściej dochodzi do nich nocą, kiedy widoczność jest mocno ograniczona.

Stan pojazdu oraz znajomość jego funkcji znacznie poprawiają bezpieczeństwo jazdy. Młodzi kierowcy często poruszają się starszymi modelami samochodów, które nie są wyposażone w system wspomagania kierowcy ani inne systemy bezpieczeństwa. Zamiast starszych pojazdów gorszego sortu, początkujący kierowcy powinni wybierać możliwie najbezpieczniejsze auta.
„Także w przypadku nowszych modeli samochodów ważne jest, aby wiedzieć, jak zachowują się w ekstremalnych warunkach. W okresie zimowym utrata kontroli nad pojazdem następuje najczęściej w czasie zmiany pasa ruchu w końcowym etapie wyprzedzania” – mówi Produkt Manager Nokian Tyres, Martin Dražík.

Dražík przestrzega jednak, że w wypadku dużych SUV-ów nawet automatyczne systemy i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa nie są w stanie zapobiec wypadnięciu samochodu z drogi przy zbyt dużej prędkości.

fot. mat. prasowe

Jazda zimą

Zmiany przyczepności auta spowodowane pokrywającymi powierzchnię jezdni śniegiem i lodem mogą być dla początkujących zaskoczeniem


Jeśli rzadko siadasz za kółkiem zainwestuj w dobre opony


Oprócz stanu pojazdu, początkujący kierowcy powinni zwracać uwagę także na kondycję opon. Kierowcom, którzy rzadko siadają za kółkiem M. Dražík radzi zainwestować w najlepsze modele opon z najnowszych linii.
„Najnowsze modele opon z pewnością zapewnią najlepszą możliwą przyczepność, a zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania technologiczne – większa kontrolę i bezpieczeństwo w czasie jazdy po śliskiej nawierzchni. Mimo, że nowo zakupione ogumienie z pewnością jest w świetnym stanie, nie należy zapominać o regularnej kontroli stanu bieżnika oraz ciśnienia powietrza w oponach” – zwraca uwagę Dražík.

Martin Dražík i Mika Kuusi, od lat związani zawodowo z branżą samochodowa i oponiarską przypominają początkującym kierowcom:
„Zimą kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy. Jedyny sposób, aby się wprawić to jak najczęstsza jazda samochodem.”

Prowadź bez obaw! – Wskazówki dla początkujących kierowców:


  • Pewność siebie za kierownicą osiągniesz tylko dzięki praktyce. Puste parkingi świetnie nadają się do testowania zachowania samochodu w różnych warunkach. Wiele szkół jazdy oferuje także specjalne kursy prowadzenia samochodu w trudnych warunkach również dla tych, którzy już mają prawo jazdy.
  • Należy regularnie ćwiczyć jazdę po śliskiej nawierzchni, aby poznać zachowanie auta w poślizgu. W tym celu można skorzystać ze specjalnych torów testowych na zamarzniętych jeziorach. Trzeba jednak pamiętać, że ich nawierzchnia jest zwykle nieco bardziej śliska niż drogi pokrytej śniegiem czy lodem.
  • Kluczem jest opanowanie. Zamiast wpadać w panikę, gwałtownie i ostro hamować czy sztywno prostować ręce, staraj się utrzymać kontrolę nawet w niespodziewanych sytuacjach, a także zwracać uwagę na miejsca, gdzie mógłbyś w razie potrzeby zjechać.
  • Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach to pozornie błaha czynność, która jednak ma decydujące znacznie podczas jazdy w ekstremalnych warunkach. Pojazdy z nieodpowiednio napompowanymi oponami mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób w czasie manewrów wymijania przy dużych prędkościach.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • steeve / 2018-12-30 17:08:34

    Córka niedawno zdała prawko, ale już jeździ sama corsą, tylko wymieniłem jej klocki na delphi i kapcie na nowe żeby nie miała problemów z hamowaniem. Niech się uczy w praktyce, w razie czego ac wykupione. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: