eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Zimą zadbaj o właściwe ciśnienie w oponach

Zimą zadbaj o właściwe ciśnienie w oponach

2018-01-16 00:22

Zimą zadbaj o właściwe ciśnienie w oponach

Spadek temperatur jest powodem niskiego ciśnienia w oponach © YOKOHAMA

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Doświadczenie pokazuje, że wielu polskim kierowcom zdarza się nie przejmować sprawdzaniem ciśnienia w oponach. Czym może grozić niedopompowane ogumienie? Jeżeli ciśnienie jest za niskie, samochód zużywa więcej paliwa. Same opony również zużywają się szybciej na skutek większych oporów toczenia. Nie są to jednak jedyne zagrożenia. Zimą, pod wpływem wahań temperatury, ciśnienie w oponach spada szybciej, co w połączeniu z trudnymi warunkami na drodze może powodować realne niebezpieczeństwo.
Właściwie ciśnienie w oponach to jeden z najistotniejszych czynników odpowiadających za bezpieczeństwo jazdy. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie z koła czujniki pobierają informacje, które gwarantują prawidłowość prowadzenia pojazdu oraz działania systemów trakcji kontroli i ABS. Od ciśnienia w oponach uzależniona jest również ich przyczepność, długość drogi hamowania, zużycie paliwa, a także czas ich eksploatacji oraz narażenie na ewentualne uszkodzenia. Jak często zatem powinniśmy sprawdzać ciśnienie i jaka jest jego właściwa wartość zimą?

Ciśnienie w oponach spada wraz z temperaturą


Spadki temperatury otoczenia owocują zmianami ciśnienia w oponach, co jest następstwem zjawiska rozszerzalności cieplnej. Spadek wynosi ok 0,1 bara na każde 10 °C. Przy zalecanej wartości ciśnienia w oponie 2 bary, uzupełnionej temperaturze 20°C, jego wartość będzie niższa o ok. 0,3 bara w temperaturze minus 10°C i odpowiednio ok. 0,4 bara w temperaturze minus 20°C. W przypadku największych mrozów ciśnienie w oponach obniży się o 20% poniżej prawidłowej wartości. Tak niski poziom powietrza w kołach znacząco zmniejsza właściwości jezdne pojazdu.

Kontroluj regularnie


Mając na uwadze zimowe wahania temperatur, specjaliści zalecają sprawdzanie poziomu powietrza w kołach nawet, co tydzień, podczas gdy w pozostałych porach roku wystarczy comiesięczna kontrola. Pomiar najlepiej przeprowadzać na zimnej oponie – najlepiej rano lub co najmniej 2 godziny po zakończeniu jazdy lub po jeździe nie dłuższej niż 2 km. Ciśnienie należy sprawdzić przed dalszymi wyjazdami i odpowiednio podnieść, jeżeli planujemy podróż z większym obciążeniem, takim jak dodatkowy bagażnik z nartami.
– Zalecenia dotyczące regularności i częstotliwości kontroli powietrza w oponach osobowych w praktyce niestety rzadko kiedy są przestrzegane. Kierowcy sięgają po kompresor najczęściej, gdy coś ich zaniepokoi. Większość użytkowników nie zna prawidłowych dla swojego auta wartości. Kontrolując ciśnie w oponach często zapomina się o kole zapasowym -– mówi ekspert Artur Posłuszny z ITR CEE, dystrybutor opon YOKOHAMA w Polsce.

fot. YOKOHAMA

Auto zimą

Zbyt niskie ciśnienie pogarsza właściwości jezdne pojazdu


Zimą pompujemy na zapas?


Warto pamiętać, że nie ma jednej uniwersalnej wartości ciśnienia dla wszystkich pojazdów. Poziom ciśnienia określany jest indywidualnie przez producenta auta, dostosowywany jest do danego modelu pojazdu czy wersji silnika. Informacje o zalecanym ciśnieniu "homologowanym" znajdują się w książce pojazdu i w zależności od rodzaju samochodu w schowku, na klapce wlewu paliwa czy przy drzwiach kierowcy.

W okresie zimowym przy często zmieniających się temperaturach nie zawsze jest możliwe bieżące dostosowanie ciśnienia do aktualnej pogody. Dlatego eksperci zalecają zwiększenie ciśnienia o 0,2 bara wraz nadejściem niskich temperatur utrzymujących się przez kilka dni. Ciśnienie należy wyrównać do homologowanej wartości, gdy temperatura powietrza znów się podniesie. Zbyt wysokie ciśnienie również jest niebezpieczne i grozi uszkodzeniem opony.
– Oprócz czynników termicznych, utrata ciśnienia jest wynikiem przenikania powietrza przez części składowe opony. Największe koncerny oponiarskie nieustannie udoskonalają technologie zapobiegające temu zjawisku. Przykładem jest opracowana przez japońską markę YOKOHAMA technologia BluEarth, której elementem jest ultracienka wkładka butylowa, ograniczająca ucieczkę powietrza z opony o 30%. Powodem spadku może być defekt wentyla lub wkładki zaworowej, uszkodzenie obręczy czy elementów opony – dodaje Artur Posłuszny.

Niskie ciśnienie – niebezpieczne na drodze


Właściwy poziom powietrza w oponie to przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy, ale też oszczędność paliwa i żywotność samej opony. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia czoło opony nie przylega w pełni do jezdni, efektem jest gorsza przyczepność i sterowalność, opóźnione i mniej precyzyjne reakcje samochodu, a także dłuższe o kilkanaście metrów hamowanie. Zbyt mała ilość powietrza zwiększa ryzyko aquaplaningu – sytuacji, gdy znajdująca się na drodze woda dostaje się pod powierzchnię opony, powodując utratę kontaktu z nawierzchnią i poślizg. Niskie ciśnienie zwiększa ugięcie temperaturę i opory tocznia, a w efekcie generuje większe spalanie. Obniżenie ciśnienia o 0,5 bara powoduje wzrost zużycia paliwa nawet o 5%. Dodatkowo bieżnik zużywa się szybciej na krawędziach oraz łatwiej jest uszkodzić wewnętrzne części opony lub felgę. Czynnikiem mogącym świadczyć o niskim ciśnieniu w oponach są lekkie drgania kierownicy. Jeśli się pojawią, poziom ciśnienia należy bezwzględnie sprawdzić korzystając z kompresora na stacjach benzynowych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: