eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wypadek drogowy. Wiemy, jak się zachować, ale...

Wypadek drogowy. Wiemy, jak się zachować, ale...

2019-05-09 10:10

Wypadek drogowy. Wiemy, jak się zachować, ale...

Wypadek © mhp - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wprawdzie polscy kierowcy w większości wiedzą, jak zachować się w razie wypadku drogowego i na pewno powiadomią o nim odpowiednie służby, to jednak z udzieleniem pierwszej pomocy może być nieco gorzej. 45% z nich zna jej zasady, ale bez obaw stosownych działań podjęłoby się zaledwie 16% badanych. To niektóre wnioski, jakie nasuwa badanie zrealizowane w ramach akcji ProfiAuto PitStop.
Badanie zostało przeprowadzone w trakcie bezpłatnej kontroli samochodów. Zaproszonych kierowców poproszono o wypełnienie anonimowych ankiet na temat bezpieczeństwa na drogach.
- W ankietach wzięło udział niemal 1000 kierowców i aż 64% z nich przyznało, że było kiedyś świadkami wypadku drogowego. To naprawdę dużo. Jak się okazuje wiedza o tym, jak należy się wtedy zachować jest naprawdę dobra, ale gorzej jest w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Ponad połowa ankietowanych miałaby obawy przed wykonaniem sztucznego oddychania, a co czwarty kierowca nie ma pojęcia, w jakim tempie powinno być ono wykonywane – mówi Łukasz Kopiec, dyrektor marketingu ProfiAuto.

Jak się okazuje, równo połowa badanych swoją wiedzę na temat postępowania w trakcie wypadku drogowego oceniła na czwórkę w szkolnej skali. Co piąty (21%) wskazał, że legitymuje się bardzo dobrą znajomością zasad postępowania, a 19% wystawiło sobie ocenę dostateczną. Co ciekawe, niemal co trzeci z badanych wskazał, że ostatni kontakt z tego rodzaju informacjami miał podczas kursu na prawo jazdy. Co czwarty kierowca o prawidłowym zachowaniu się podczas wypadku drogowego dowiedział się z mediów, a niemal co dziesiąty brał udział w dodatkowych szkoleniach lub kursach.

fot. mat. prasowe

Pierwsza pomoc

Polscy kierowcy boją się udzielania pierwszej pomocy, choć znają jej zasady.


- Prawie każdy z ankietowanych kierowców posiadał jakiś sprzęt, który nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, a może przydać się w razie wypadku i to bardzo dobra wiadomość. Co trzeci kierowca miał w schowku latarkę, a co czwarty – nóż lub scyzoryk do cięcia pasów bezpieczeństwa albo dodatkowe wyposażenie apteczki, takie jak koc termiczny czy ustnik do wykonywania sztucznego oddychania – dodaje Łukasz Kopiec.

fot. mat. prasowe

Pierwsza pomoc cd.

45% badanych nie odczuwałoby żadnych obaw w związku z udzielaniem pomocy poszkodowanym.


Gorzej prezentują się wyniki dotyczące udzielenia pierwszej pomocy na miejscu. 45% kierowców twierdzi, że wie jak to zrobić, ale tylko 16% podjęłoby się tego bez wahania. Co czwarty uważa, że nie posiada wystarczających umiejętności lub wiedzy, ale wezwałby służby ratunkowe. Z kolei co piąty byłby w stanie zabezpieczyć miejsce wypadku. 19% ankietowanych obawia się, że w momencie krytycznym mogliby odczuwać duży stres lub strach, a blisko 10% uważa, że nie posiada odpowiedniego sprzętu do udzielenia pomocy.

fot. mat. prasowe

Pierwsza pomoc cd. 2

Co 4. z badanych kierowców posiada scyzoryk, aby móc rozciąć pasy.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: