eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Gdzie przepłacisz trzykrotnie za OC?

Gdzie przepłacisz trzykrotnie za OC?

2019-05-22 09:49

Gdzie przepłacisz trzykrotnie za OC?

Gdzie przepłacisz za OC? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC określa ustawa, a zatem bez względu na cenę każde towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferuje nam identyczną ochronę. Droższe OC w żadnym wypadku nie oznacza zatem, że jesteśmy lepiej chronieni. Warto o tym pamiętać i porównywać stawki obowiązujące w poszczególnych towarzystwach. Czasami różnice potrafią sięgać nawet 200%. Multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia przyjrzała się rozpiętościom cenowym pomiędzy najdroższym a najtańszym OC oferowanym temu samemu kierowcy. Największym zróżnicowaniem stawek charakteryzują się Wrocław, Gdańsk i Opole.
- Nasze kalkulacje nie pozostawiają wątpliwości, że kierowca, który nie zweryfikuje jak największej liczby ofert przed zakupem obowiązkowego OC, może przez nieuwagę bardzo przepłacić za polisę. Niekiedy oznacza to nawet kilkaset procent większą składkę – mówi Jakub Nowiński, członek zarządu Superpolisy Ubezpieczenia.

Przeprowadzona analiza opierała się na modelowym przykładzie 33-latka posiadającego opla astrę (silnik 1,6 l, 115 KM) i legitymującego się bezszkodową historią jazdy. Oferowane takiemu kierowcy stawki OC sprawdzono we wszystkich miastach wojewódzkich.

Główne wnioski


  • Najbardziej pokaźną różnicę kwotową pomiędzy najtańszą a najdroższą składką OC zanotowano we Wrocławiu. Tam przykładowemu kierowcy oferowano zarówno ubezpieczenie za 683, jak i za 1757 zł (157% różnicy).
  • Pod względem kwotowym największe różnice, po Wrocławiu, zaobserwowano w Opolu (955 zł różnicy pomiędzy skrajnymi ofertami), Gdańsku (951 zł) i Warszawie (855 zł).
  • Stosunkowo najmniej straciliby kierowcy, którzy wybraliby najdroższego ubezpieczyciela w Białymstoku (664 zł) i Rzeszowie (679 zł).
  • Pod względem procentowym największą rozpiętość cen stwierdzono w Opolu. Wprawdzie jest to miasto o wiele tańsze od Wrocławia (najtańsze OC– 467 zł, najdroższe – 1422 zł), to jednak w ujęciu procentowym oznacza to aż 204% różnicy! Najlepiej pod tym względem wypadają Białystok i Bydgoszcz, ale i tu wzrost to odpowiednio 120 i 124%.

- Najkorzystniejsze cenowo OC jest zawsze ponad 2-krotnie tańsze od najdroższej dostępnej polisy. Dotyczy to wszystkich sprawdzonych przez nas miast wojewódzkich. Choć pod względem lokalizacji da się oczywiście zauważyć różnice w cenach i ich rozpiętościach, to jednak sam fakt ich istnienia jest trendem charakterystycznym dla całego rynku – podsumowuje Jakub Nowiński z Superpolisy Ubezpieczenia.

fot. mat. prasowe

Najtańsze i najdroższe oferty na rynku

We Wrocławiu rozpiętość cenowa przekracza 1000 zł.


Nietypowe ubezpieczenie?


Można powiedzieć, że komunikacyjne OC to nietypowa ochrona. W przypadku innych rodzajów polis, np. mieszkania lub samochodu w ramach AC, kluczowe jest znalezienie odpowiedniego zakresu ochrony, a dopiero w drugiej kolejności skonfrontowanie go z ceną. Za to przy OC wyszukanie najniższej możliwej składki jest dla właścicieli pojazdów głównym motorem napędowym poszukiwań. Wynika to z obowiązkowego, regulowanego prawem charakteru, zasygnalizowanego na początku tekstu. Choć ubezpieczenie OC na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK ma taki sam zakres niezależnie od tego, w jakim zakładzie ubezpieczeń je kupimy, to jednak cenę tego rodzaju polis OC kształtuje wolny rynek.
- Wszyscy ubezpieczyciele do kalkulowania cen wykorzystują te same kryteria, ale nadają im różną wagę i każdy z nich prowadzi własną politykę cenową – np. w jednej firmie surowiej traktuje się młodych kierowców, a inna ubezpiecza ich chętniej – dodaje Jakub Nowiński.

Na ostateczną cenę OC składa się wiele parametrów związanych z kierowcą i pojazdem, m.in. liczba szkód w historii jazdy, wiek kierowcy, pojemność silnika auta czy miejsce korzystania z samochodu (duże miasta to większe zagrożenie wypadkiem).

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: cena OC, ubezpieczenie samochodu, składki OC

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Najtaniej jak sam sprawdzisz

    Michaldk / 2019-05-22 12:20:23

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: