eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC i AC w II kw. 2024 w górę

Ceny OC i AC w II kw. 2024 w górę

2024-07-03 10:09

Ceny OC i AC w II kw. 2024 w górę

Drugi kwartał z podwyżkami cen ubezpieczeń OC i AC © storm - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ceny polis OC i AC rosną w całym kraju - wynika z analizy przeprowadzonej przez CUK Ubezpieczenia. W II kwartale podwyżki widoczne były w każdym regionie. Zdaniem ekspertów kierowców czekają kolejne wzrosty cen tych ubezpieczeń.

Przeczytaj także: Ceny OC i AC odporne na inflację, kradzieże aut i podwyżki mandatów

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka jest średnia cena polisy OC w II kwartale 2024?
  • O ile wzrosły ceny AC?
  • Czy Polacy chętnie kupują polisy assistance?


Choć koszty ubezpieczeń komunikacyjnych rosną, kierowcy nie rezygnują z dodatkowych polis AC. A te przydają się szczególnie w okresie wakacyjnym, zapewniając pomoc w przypadku awarii samochodu lub wypadku.

Ceny polis OC i AC rosną w całym kraju


Średnia cena polisy OC komunikacyjnego w drugim kwartale 2024 wyniosła 637 zł. To o 17 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu i prawie 10 proc więcej niż w pierwszym kwartale 2024 roku. Ceny obowiązkowej polisy OC wzrosły w każdym województwie. Bez zmian w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku pozostała również czołówka województw, w których stawki były najwyższe. W województwie dolnośląskim było to 782 zł, czyli o 10 proc więcej niż minionym kwartale. Kierowcy w województwie pomorskim płacili średnio 728 zł, czyli o 62 zł więcej niż trzy miesiące wcześniej. Stawkę zamyka województwo zachodniopomorskie ze średnią ceny polisy OC 688 zł i droższą o blisko 8 proc. niż na początku roku.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny OC w okresie kwiecień-czerwiec 2024

Najdroższe OC odnotowano w województwie dolnośląskim, było to 782 zł.


Podwyżkom nie oparły się również ubezpieczenia AutoCasco. Średnia cena dodatkowej ochrony auta w minionym kwartale kosztowała kierowców średnio 1067 zł będąc wyższą o 4 proc. niż w pierwszym kwartale 2024. Ciekawostką może być fakt, że niektórych regionach ceny w tej grupie ubezpieczeń spadły. Najwyższy spadek odnotowano w województwie lubelskim blisko 9 proc. r/r.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny AC w okresie kwiecień-czerwiec 2024

Średnia cena dodatkowej ochrony auta w minionym kwartale kosztowała kierowców średnio 1067 zł.


Od lipca wzrastają również kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na zapominalskich nałoży karę nawet 8600 zł za brak obowiązkowej polisy.
Branża ubezpieczeniowa reaguje proporcjonalnie do wydarzeń gospodarczych w kraju i na świecie. Utrzymuje się przewidywany trend wzrostu cen ubezpieczeń nie tylko w obszarze polis komunikacyjnych. Podwyżki zmieniają zachowania zakupowe klientów, którzy coraz więcej czasu poświęcają na porównywanie i wybór najkorzystniejszych stawek. Poznając oferty z całego rynku można sporo zaoszczędzić – mówi Marcin Dyliński, Członek Zarządu ds. Marketingu i E-Commerce w CUK Ubezpieczenia.

Kierowcy chętnie kupują krótkoterminowe assistance


Mimo podwyżek cen drugi kwartał przyniósł spore ożywienie w obszarze ubezpieczeń pomocowych. Cieplejsze miesiące, długie weekendy oraz rozpoczynające się wakacje zachęciły kierowców do sięgania po krótkoterminowe polisy assistance. Według danych ekspertów CUK Ubezpieczenia sprzedaż krótkoterminowych polis w systemie stand alone wzrosła o 200 proc. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Oferowane produkty są dostępne na 7,14,30 lub 365 dni. Posiadają również atrakcyjne zakresy ubezpieczenia i nie mają limitu wieku pojazdu. Na rynku są produkty, które zabezpieczają holowanie auta w Polsce i Europie nawet do 2000 km. Gwarantują też pojazd zastępczy do 21 dni po wypadku.
Dodatkowe wsparcie assistance Polacy najczęściej kupują latem przy okazji wakacyjnych wyjazdów, wzrost sprzedaży widać także w okolicy długich weekendów. Okresy urlopowe powinny mobilizować kierowców do weryfikacji posiadanych polis. Aktualne OC w pakiecie z dodatkami AC i assistance to przede wszystkim mniejsze nerwy w przypadku awarii czy szkody oraz gwarancja zabezpieczenia likwidacji i oszczędności przy wysokich cenach części i serwisowania - dodaje Marcin Dyliński, Członek Zarządu ds. Marketingu i E-Commerce w CUK Ubezpieczenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: