eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › OC nie oszczędza młodych

OC nie oszczędza młodych

2019-07-16 12:08

OC nie oszczędza młodych

OC nie oszczędza młodych © Edyta Pawlowska - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Przeciętna cena OC z I półrocza bieżącego roku była o 7,2% niższa od średniej stawki notowanej w analogicznym okresie 2018 roku. I wprawdzie ceny spadły we wszystkich regionach kraju, a obniżki objęły wszystkie grupy kierowców, to i tak niektórzy na ubezpieczenie musieli wysupłać z budżetu całkiem sporo. Tradycyjnie już za OC najwięcej płacili kierowcy z najmniejszym stażem za kółkiem.
Stawki za OC zaczęły pikować już w 2017 roku, ale to dopiero minione 12 miesięcy przyniosło ich stabilizację. Kierowcy nie powinni też narzekać na początek bieżącego roku, który rozpoczął się kolejnymi obniżkami. Oto wyniki opracowanego przez Rankomat RanKINGu – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, którego autorzy dokonują podsumowania I półrocza br. na rynku OC. Kto mógł liczyć na najtańsze OC, a kto musiał sięgnąć do kieszeni głębiej?

Młodzi kierowcy wciąż płacą najwięcej


Nie jest zaskoczeniem, ze w I półroczu br. za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu najwięcej musieli zapłacić młodzi kierowcy, do 25. roku życia. Choć cena polisy w ich przypadku spadła najbardziej (o 16,7%), to i tak musieli oni za polisę zapłacić zdecydowanie więcej niż właściciele pojazdów z innych grup wiekowych. W I półroczu 2019 r. młodzi kierowcy płacili za OC 1575 zł. Niewiele starsi kierowcy (26-35 lat) już tylko 719 zł.

fot. mat. prasowe

Cena OC a wiek kierowcy

Za OC najwięcej płacą kierowcy bez doświadczenia.


- Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie w I półroczu 2019 r. płacili kierowcy do 25 roku życia. Koszt OC był w ich przypadku aż o 129,3% wyższy niż średnia cena w kraju. Osoby z najmłodszej grupy wiekowej mają z reguły niewielkie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów i nie wypracowały jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę. Dodatkowo, statystyki policyjne wskazują, że to właśnie one powodują najwięcej wypadków drogowych - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor operacyjny rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Cena OC a liczba spowodowanych szkód

Im więcej szkód, tym nie ma co liczyć na zniżki.


Najtańsze OC dla bezszkodowych kierowców


Ubezpieczyciele najbardziej doceniają kierowców z nienaganną historią ubezpieczenia i to właśnie im proponują najniższe składki ubezpieczenia OC. Kierowcy, którzy w ostatnim roku polisowym spowodowali co najmniej jedną szkodę (kolizję lub wypadek), musieli liczyć się ze znacznym wzrostem ceny polisy.

fot. mat. prasowe

Najniższe i najwyższe ceny OC w I półroczu 2019 r.

Najtańsze OC oferowali ubezpieczyciele na Podkarpaciu.


Właściciele pojazdów, którzy nie byli sprawcami żadnej szkody przez ostatni rok płacili za OC średnio 673 zł. Tylko jedna szkoda na koncie kierowcy podnosiła cenę o 56,3%. Sprawcy trzech szkód musieli się natomiast liczyć kosztem polisy wyższym aż o 313%.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Oceń

0 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: