eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Zaskakujące ceny OC w miastach wojewódzkich

Zaskakujące ceny OC w miastach wojewódzkich

2020-07-28 11:42

Zaskakujące ceny OC w miastach wojewódzkich

Gdzie kierowcy płacili najmniej za OC? © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Porównywarka Ubea.pl stale monitoruje ceny OC oferowanych polskim kierowcom w poszczególnych miastach wojewódzkich. Właśnie pojawiła się najświeższa analiza, która przygląda się stawkom z końca II kwartału br. Kto był najłagodniej traktowany przez ubezpieczycieli? Tym razem sytuacja przedstawiała się dość zaskakująco.
Jak podkreśla Ubea.pl, doświadczenia płynące z analiz przeprowadzonych w minionych kwartałach wyraźnie dowodziły, że ceny OC w miastach wojewódzkich potrafią być dość istotnie zróżnicowane. A jak było u schyłku II kwartału br.?

Zielona Góra jest teraz miastem z drogim OC …


Średnie ceny OC można porównywać na różne sposoby. W analizie sytuacji z czerwca br. Ubea.pl zdecydowała się zaprezentować dwa wskaźniki.

Zaprezentowana poniżej tabela zawiera informacje zarówno odnośnie najniższych składek OC oferowanych w monitorowanych miastach wojewódzkich, jak i pokazuje średnią najniższą składkę OC wyliczoną na podstawie ofert siedmiu współpracujących z Ubea.pl ubezpieczycieli (Link4, Benefia, Aviva, Proama, Wiener, UNIQA oraz Generali).
„Ten drugi wskaźnik jest oczywiście znacznie wyższy od pierwszego, ponieważ uwzględnia on nie tylko towarzystwa cechujące się najmniejszymi składkami obowiązkowych polis OC” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Informacje będące wynikiem tysięcy kalkulacji użytkowników Ubea.pl wskazują, że pod koniec II kw. 2020 r. przeciętny koszt OC był bardzo zróżnicowany na terenie miast wojewódzkich. W przypadku najniższej składki rocznego OC, odnotowano ceny wynoszące od 334 zł (Lublin) do 499 zł (Zielona Góra).

fot. mat. prasowe

Średnie ceny najtańszych polis w miastach wojewódzkich

Najtańsza, czerwcowa składka OC w Lublinie wyniosła 334 zł.


Wynik miasta z województwa lubuskiego wydaje się dość zaskakujący, ponieważ cenowo wyprzedziło ono nawet Wrocław i Gdańsk, czyli metropolie znane z wysokich kosztów zakupu OC dla kierowców. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę uśredniony wynik dla siedmiu zakładów ubezpieczeń i marek ubezpieczeniowych, to okaże się, że najwyższy poziom składki OC odnotowano w Gdańsku (638 zł), a Zielona Góra była druga (z wynikiem 631 zł).
„Jeżeli natomiast chodzi o „najtańsze” miasta wojewódzkie, to bardzo zbliżonym średnim poziomem najniższej ceny OC od siedmiu ubezpieczycieli cechowały się następujące ośrodki miejskie: Katowice (491 zł), Kielce (498 zł), Lublin (499 zł), Łódź (499 zł) oraz Rzeszów (501 zł)” - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W Gdańsku bardzo opłaca się porównywać ceny OC


Tabela przygotowana przez ekspertów porównywarki Ubea.pl nie bez przyczyny zawiera procentową różnicę pomiędzy najniższą odnotowaną składką oraz średnią najniższą składką OC dla siedmiu ubezpieczycieli.
„Taka różnica może nam bowiem odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo oferta lidera cenowego różni się od propozycji konkurentów. Warto podkreślić, że porównywane są najtańsze ubezpieczenia OC, czyli takie polisy, które w praktyce wzbudzają największe zainteresowanie internautów” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wyniki obliczeń analityków Ubea.pl informują, że w zależności od miasta wojewódzkiego różnica cenowa dotycząca najtańszego OC oraz całej oferty rynkowej waha się od 14% (Łódź) do 55% (Gdańsk). Wynik dotyczący Stolicy Pomorza w połączeniu z tamtejszym poziomem składek wskazuje, że w Gdańsku szczególnie opłaca się porównywać ubezpieczenia OC nabywane przez Internet. Warto dodać, że wysoki poziom zróżnicowania cenowego obowiązkowych polis OC odnotowano również na terenie Białegostoku, Krakowa, Lublina, Opola, Rzeszowa, Szczecina oraz Torunia.

fot. mat. prasowe

Średnia najniższa składka OC w miastach wojewódzkich

W czołówce najtańszych miast wojewódzkich znalazły się m.in. Katowice, Kielce oraz Łódź.

„Trzeba także pamiętać, że różnice cenowe pomiędzy ubezpieczycielami rosną (nie tylko w największych miastach) jeśli kierowca szukający OC nie ma doświadczenia albo niedawno spowodował szkodę komunikacyjną” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: