eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Ubezpieczenie assistance nie zawsze chroni

Ubezpieczenie assistance nie zawsze chroni

2014-04-01 13:25

Przeczytaj także: Nieużywany pakiet assistance


4. Kradzież lub włamanie

Według danych policji, między rokiem 2000 a 2011 liczba skradzionych aut spadła kilkukrotnie. Statystyki napawają optymizmem, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że z polskich dróg i tak znika dużo pojazdów (w 2011 Policja wszczęła przeszło 16 tys. postępowań w tej sprawie; do najchętniej kradzionych pojazdów należał Volkswagen Passat i Volkswagen Golf). Mając tylko wykupione OC kierowca nie otrzyma żadnej pomocy. Sytuacja zmienia się, jeśli posiada polisę assistance. Co daje takie dodatkowe ubezpieczenie w razie kradzieży bądź włamania do pojazdu? To zależy już od wybranego wariantu. Niektórzy ubezpieczyciele oferują właścicielom auta zastępcze na z góry zdefiniowany czas albo hotel na załatwienie formalności związanych np. z kradzieżą. Jeżeli samochód stanowi ważną część naszej pracy warto zainteresować się takim wariantem i wypytać o niego ubezpieczyciela.

5. Wypadek, ale czy awaria?

Zakres ochrony assistance obejmuje często pomoc w razie stłuczki czy wypadku. Wówczas wystarczy jeden telefon i rozmowa z konsultantem, który wyśle pomoc na miejsce zdarzenia. Sprawa przybiera gorszy obrót, jeśli kierowca orientuje się, że jego samochód ma awarię. Silnik zgasł i nijak nie można go ponownie uruchomić. Telefony na infolinię ubezpieczyciela mogą być bezowocne – większość podstawowych i bezpłatnych pakietów assistance nie obejmuje bowiem żadnych awarii. Pechowi kierowcy z kiepskim assistance będą musieli radzić (i płacić) sobie sami.

6. Pomoc pod domem

Wyobraź sobie sytuację: wstajesz rano i szybko wychodzisz z domu, bo śpieszysz się do pracy. Wsiadasz do samochodu, przekręcasz kluczyk w stacyjce i ...nic. Auto nie odpala. Wykupione assistance może okazać się bezużyteczne. Umowa owszem, gwarantowała pomoc i nawet holowanie do 100 kilometrów, ale małym druczkiem informowała też o tym, że ochrona pojazdu obowiązuje dopiero w odległości np. 50 km od domu. To tylko przykładowe wartości, ale logika większości usług assistance jest podobna: pomoc jest zapewniona, ale dopiero w pewnym oddaleniu od miejsca zamieszkania. Przed wykupieniem ubezpieczenia trzeba zwrócić uwagę na te kwestie, aby nie narażać się na rozczarowanie i dodatkowe koszty.

7. Samochód zastępczy i hotel

Osoby, które często wyjeżdżają samochodami za granicę powinny pamiętać, że podstawowy assistance może być niewystarczający. Standardowe pakiety nie gwarantują zwykle otrzymania pojazdu zastępczego czy zakwaterowania hotelu, a w przypadku dalekich wyjazdów np. podczas wakacyjnego urlopu z rodziną, taka opcja może okazać się bardzo przydatna. Jeśli twoje auto popsuje się np. w Chorwacji, wówczas ubezpieczyciel wspomoże cię zastępczym pojazdem, a nawet zapewni nocleg w hotelu. Taki wariant jest zwykle dodatkowo płatny. Jeśli chcesz szerokiej ochrony to musisz liczyć się z tym, że zwykły pakiet może jej nie gwarantować. Lektura warunków assistance jest po prostu nieunikniona.

poprzednia  

1 2

Najlepsze opony w trasę

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: