eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC po pierwszym kwartale idą w dół

Ceny OC po pierwszym kwartale idą w dół

2018-04-15 00:35

Ceny OC po pierwszym kwartale idą w dół

Ceny OC po I kwartale idą w dół © Andrey Popov - Fotolia.com

W pierwszym kwartale br. firmy ubezpieczeniowe dały zmotoryzowanym chwilę wytchnienia. Dane z tego okresu wskazują, że średnie składki OC nie tylko przestały rosnąć, ale nawet spadły 4,2 proc. Niestety na mapie Polski nie brakowało też miejsc, w który polisa OC nadal była droga. Największymi obniżkami mogli cieszyć się mieszkańcy województw: lubuskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego. Czy można oczekiwać, że spadkowa tendencja zagości u nas na dłuższy czas?

Przeczytaj także: Ceny OC. Stabilnie, ale z szansą na podwyżki

Spadki cen OC widoczne są gołym okiem - w I kwartale br. wysokość przeciętnej starki sięgała 738 zł, a więc była o 3,8 proc. niższa aniżeli w ostatnim kwartale minionego roku (770 zł).

Jeśli dokonać porównania rok do roku, to okaże się, że obniżki sięgnęły 4,2 proc. Z danych rankomat.pl wynika, że w I kwartale 2017 roku za OC przychodziło nam zapłacić średnio 767 zł.
- Rentowność rynku OC od początku 2017 roku pozwoliła na zahamowanie podwyżek cen OC – mówi Patryk Juchniewicz, Dyrektor ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl. - Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o trwałej stabilizacji cen. Poszkodowani w wypadkach i ich rodziny otrzymują w ostatnim czasie więcej pieniędzy od ubezpieczycieli. W ubiegłym roku z OC komunikacyjnego wypłacono o 7,2% więcej środków niż rok wcześniej. Ostatnia uchwała Sądu Najwyższego, dzięki której rodzinom ofiar wypadków łatwiej będzie uzyskać zadośćuczynienie może wpłynąć na zmianę polityki cenowej towarzystw.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Ceny OC po I kwartale idą w dół

Ceny OC w I kwartale 2018 r. spadły średnio o 3,8 procent.


Obniżki cen – najbardziej wyraźne w lubuskim, dolnośląskim i świętokrzyskim


Jeśli przyjrzeć się sytuacji w poszczególnych województwach, to jasne staje się, że w I kwartale 2018 r. http://www.moto.egospodarka.pl/147948,Ceny-OC-Stabilnie-ale-z-szansa-na-podwyzki,1,87,1.html ceny OC> wszędzie były niższe niż przed rokiem. Obniżka wahały się od -1,3% do -6,6%. Największe spadki zanotowano w województwach: lubuskim (-6,6 proc.), dolnośląskim (-5,6 proc.), świętokrzyskim (-4,6 proc.). Najskromniejsze spadki cen były natomiast domeną województwa pomorskiego (-1,3), czyli tego regionu, w którym OC było najdroższe.

W czołówce najdroższych regionów nie ma zmian


W pierwszym kwartale br. najwyższe składki płacili mieszkańcy województw: pomorskiego (846 zł), dolnośląskiego (831 zł) i mazowieckiego (811 zł). To już tradycyjny układ, który utrzymuje się w ostatnim czasie.
- W ocenie ryzyka ubezpieczeniowego ważne są takie czynniki jak m.in. liczba szkód w danym regionie, na którą składają się m.in. gęstość zaludnienia, liczba samochodów na 1000 mieszkańców, a nawet tak nieoczywiste czynniki jak jakość dróg mogąca sprzyjać wypadkom - mówi Tomasz Masajło, Dyrektor ds. Marketingu i eCommerce rankomat.pl. - Te wszystkie elementy powodują, że w niektórych regionach kraju ceny OC są wyższe.

Odchylenie od średniej – w Rzeszowie taniej ponad 10 procent


Odchylenia od średniej ceny OC (ogólnokrajowej) w I kwartale 2018 r. w najtańszych miastach wojewódzkich wyniosły: -11,5proc. (Rzeszów), -6 proc. (Opole), -4,7 proc. Kielce. W miastach, gdzie OC było najdroższe, koszt polisy znacznie przekraczał średnią: o 40 proc. (Wrocław), 34 proc. (Gdańsk) i 25,1 proc. (Warszawa).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: