eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Czy smart auto można wyposażyć w nieoryginalne części?

Czy smart auto można wyposażyć w nieoryginalne części?

2019-07-25 11:28

Czy smart auto można wyposażyć w nieoryginalne części?

Włamanie do samochodu © fot. mat. prasowe

Na rynku co rusz pojawiają się gadżety, które pomagają kierowcom w przekształceniu ich samochodu w smart auto. Czy bez obaw można korzystać także z tych, które nie są markowe? Analiza przeprowadzona przez ekspertów Kaspersky dowiodła, że z bezpieczeństwem nieoryginalnych urządzeń do samochodów nie jest źle, a już na pewno lepiej niż z akcesoriami Internetu Rzeczy.

Przeczytaj także: Nowe technologie: 7 najważniejszych trendów 2019

Połączone z internetem smart auto możemy dziś zdobyć na dwa sposoby. Pierwszy, najbardziej oczywisty, to zakup odpowiedniego modelu u dealera. Drugie wyjście to samodzielne udoskonalenie posiadanego auta poprzez wyposażenie go w dostępne na rynku „inteligentne urządzenia”. Każda z tych metod powinna pozytywnie przełożyć się na komfort jazdy, przy czym nie należy zapominać, że omawiana technologia to dość łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Potwierdzają to zarówno doniesienia medialne, jak i badania realizowane przez Kaspersky. Doświadczenie już nie raz pokazało, że rosnąca popularność danej technologii niemal natychmiast kieruje na nią zainteresowanie cyberprzestępczego półświatka, a liczba związanych z nią incydentów zaczyna wzrastać.

W związku z tym badacze z firmy Kaspersky postanowili zbadać, czy tego rodzaju doniesienia dotyczące bezpieczeństwa urządzeń Internetu Rzeczy mają jakikolwiek wpływ na producentów inteligentnych urządzeń przeznaczonych do smart aut. W tym celu przeanalizowano kilka losowo wybranych urządzeń, w tym zewnętrzne narzędzie skanujące podłączane pod port OBD pojazdu, system monitorowania ciśnienia i temperatury opon, inteligentny system alarmowy, urządzenie śledzące GPS oraz kamerę samochodową sterowaną za pomocą aplikacji.

Wyniki stanowiły miłe zaskoczenie: chociaż branża Internetu Rzeczy często uważana jest za podatną na zagrożenia, badane inteligentne urządzenia przeznaczone dla samochodów okazały się dość bezpieczne, nie wykazując poważniejszych luk w zabezpieczeniach. Niemniej jednak zidentyfikowano kilka problemów dotyczących bezpieczeństwa: możliwość uzyskania zdalnego dostępu do danych dot. dynamiki jazdy za pośrednictwem narzędzia skanującego, możliwość manipulowania sygnałami z systemu monitorowania ciśnienia w oponach oraz możliwość otworzenia drzwi pojazdu przy użyciu systemu alarmowego. Na szczęście wszystkie te działania są bardzo trudne do realizacji lub nie przynoszą przestępcy żadnych oczywistych ani natychmiastowych efektów.
Zbadane przez nas urządzenia spełniały wymogi wielu zasad bezpieczeństwa i z wyjątkiem kilku drobnych problemów zostały uznane za zadowalające pod tym względem. Wynika to częściowo z faktu, że produkty te posiadają ograniczoną funkcjonalność, a przeprowadzenie ataku za ich pośrednictwem nie spowoduje poważnych konsekwencji. Z drugiej strony jest to również zasługa dbałości producentów. Cieszymy się, że zatroszczyli się o zabezpieczenie swoich urządzeń – jest to dobry znak dla branży motoryzacyjnej. Mimo to nie należy spoczywać na laurach: z naszego doświadczenia wynika, że im bardziej inteligentne urządzenie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z bezpieczeństwem. Kwestie bezpieczeństwa powinno się uwzględniać już na początkowych etapach rozwoju produktu, szczególnie gdy na rynek wchodzi nowa generacja inteligentnych urządzeń – powiedział Wiktor Czebyszew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa


W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa inteligentnym urządzeniom samochodowym eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania:
  1. Wybierając element pojazdu, który ma być nieco bardziej „inteligentny”, rozważ najpierw zagrożenia związane z bezpieczeństwem. Bądź szczególnie czujny, gdy urządzenie ma coś wspólnego z telemetrią pojazdu lub dostępem do systemów odpowiadających za bezpieczeństwo czynne i bierne.
  2. Zanim kupisz urządzenie do smart auta, przeszukaj internet pod kątem informacji o jakichkolwiek lukach w jego zabezpieczeniach. Być może urządzenie, które chcesz nabyć, zostało już sprawdzone przez badaczy i dowiesz się, jakie problemy zostały w nim wykryte bądź usunięte.
  3. Produkty, które zostały niedawno wprowadzone na rynek, nie zawsze są najlepszym wyborem. Oprócz standardowych błędów, które są często identyfikowane w nowych produktach, najnowsze modele urządzeń mogą zawierać problemy związane z bezpieczeństwem, które nie zostały jeszcze wykryte przez badaczy bezpieczeństwa. Najlepiej zdecydować się na produkt, dla którego opublikowano już kilka aktualizacji oprogramowania.
  4. Zawsze rozważ bezpieczeństwo „mobilnego aspektu” urządzenia, szczególnie gdy posiadasz urządzenia z systemem Android – aplikacje często są przydatne i ułatwiają życie, jednak infekcja smartfona szkodliwym oprogramowaniem może mieć poważne skutki.

fot. mat. prasowe

Włamanie do samochodu

Inteligentne urządzenia przeznaczone dla samochodów okazały się dość bezpieczne


W celu sprostania wyzwaniu związanym z cyberbezpieczeństwem inteligentnych urządzeń firma Kaspersky rozwinęła system KasperskyOS, który jest wykorzystywany w sprzęcie i oprogramowaniu. System ten może być stosowany w urządzeniach przenośnych oraz komputerach stacjonarnych, urządzeniach Internetu Rzeczy, inteligentnych systemach energetycznych, systemach przemysłowych, telekomunikacji oraz systemach transportowych. Firma Kaspersky dostrzega potencjał w dalszym rozwoju systemu KasperskyOS w zakresie spełnienia potrzeb swoich klientów oraz zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa we wszystkich tych obszarach, łącznie z branżą motoryzacyjną.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: