eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak wybrać fotelik samochodowy?

Jak wybrać fotelik samochodowy?

2012-08-06 10:00

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Dziecko w samochodzie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bezpieczny i dobrze dopasowany fotelik samochodowy to niezbędny element każdej wakacyjnej podróży z dzieckiem. W jego wyborze zawsze należy kierować się jakością materiałów, z których został wykonany oraz szczególnie poziomem bezpieczeństwa jaki zapewnia dziecku w trakcie jazdy samochodem. Dopiero w dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego wygląd czy cenę.

Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie: jak się przygotować?

Bezpieczeństwo to podstawa

fot. mat. prasowe

Dziecko w samochodzie

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Dla wielu rodziców w Polsce najważniejszym kryterium doboru fotelika jest niestety jego cena. Fakt, że trzeba go zmieniać co jakiś czas znacząco wpływa na decyzję zakupową rodziców. A przecież fotelik dla dziecka to przede wszystkim jego bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Dodatkowo posiadanie fotelika samochodowego to nasz obowiązek podyktowany przepisami ruchu drogowego w Polsce. Każdy fotelik musi mieć certyfikat bezpieczeństwa (ECE R44), potwierdzający zgodność wyrobu z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami technicznymi i regulacjami prawnymi. Ważne może okazać się sprawdzenie i porównanie wyników testów zderzeniowych, przeprowadzanych przez niezależne organizacje. Wyniki takich crash-testów można znaleźć na przykład na stronie Fotelik.info. We wszystkich samochodach, które wyposażone są w poduszki powietrzne dla pasażerów, przewożenie dzieci na fotelikach ustawionych tyłem do kierunku jazdy stanowi poważne zagrożenie i jest niedozwolone.

Podział fotelików dla dzieci

Wybór fotelika dla dziecka to sprawa trudna i wymagająca odpowiedzialności. Dobrze jest nie opierać się na przekazie marketingowym, a zwrócić uwagę na konkrety. Fotelik przede wszystkim powinien być odpowiednio dobrany do wagi dziecka, do tego mieć dobrą ocenę w niezależnych testach instytutu badawczego ADAC. Aby wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla swojej pociechy musimy dokładnie poznać kategorie wagowe, na które dzielą się foteliki samochodowe i według nich dokonywać zakupu tego jakże przydatnego elementu wyposażenia rodzinnego samochodu.

Wyróżnia się pięć podstawowych i pięć "multigrup" wagowych. Najbardziej popularne z nich to:
  • grupa 0+ (0-13kg), foteliki montowane tyłem do kierunku ruchu
  • grupa I (9-18kg), foteliki dla dzieci od ok. roku do 3-4 lat
  • grupa II-III (15-36kg), siedzenie podwyższające z oparciem, którego główną rolą jest pozycjonowanie pasa bezpieczeństwa na ciele dziecka. Ważne, aby miało ono rozbudowany zagłówek, który ochroni dziecko przed skutkami zderzenia bocznego.

Inne ważne kwestie

Oprócz kryterium wagowego i wiekowego, ważna jest łatwość jego montażu w samochodzie. Niestety nie wszystkie foteliki mogą być mocno i stabilnie przymocowane do środkowej części tylnych siedzeń w samochodzie. Należy dopasować fotelik tak, aby zarazem mieć pewność, że niczego nie zaniedbaliśmy w kwestii bezpieczeństwa dziecka w samochodzie. Ważnym dla Polaków kryteriów wyboru są ceny fotelików samochodowych, które wahają się od 99zł dla zakresu wagowego: 0-13 kg, do nawet 6000zł w zakresie wagowym: 9-36 kg. W serwisie Ceneo.pl, w kategorii dla Dziecka – Podróż i spacer z dzieckiem, mamy do wyboru ponad 1600 fotelików samochodowych, z czego największą popularnością cieszą się foteliki marek Recaro, Roemer, Maxi-Cosi, Cybex oraz Graco. W grupie najpopularniejszych produktów w tej kategorii na Ceneo.pl można znaleźć fotelik Roemer Romer King Plus 9-18kg i Recaro Young Sport 9-36kg, oba za cenę wyższą niż 500zł. Wśród opinii o produktach najwięcej pozytywnych głosów od kupujących uzyskały modele Graco Junior Maxi 15-36kg za cenę 154zł oraz Ramatti Venus Comfort 9-18kg, za którego musimy zapłacić 219zł.

fot. mat. prasowe

10 najpopularniejszych fotelików samochodowych dla dzieci

Największą popularnością cieszą się foteliki marek Recaro, Roemer, Maxi-Cosi, Cybex oraz Graco


Udana podróż z dzieckiem

Kiedy mamy w planach wyjazd z dzieckiem na wakacje lub rodzinną wycieczkę warto pamiętać o tym, by podróżujący z nami maluch nie czuł się znużony i zmęczony. Rodzice niejednokrotnie odczuwają strach i przerażenie na samą myśl o tym, że mają zabrać swoją pociechę w długą i monotonną drogę. Dlatego też warto zmobilizować się i wyjechać bardzo wcześnie, nawet w środku nocy, tak aby jeszcze w trakcie snu dzieci przejechać spory kawałek drogi. Jeśli podróżujemy z niemowlakiem starajmy się zatrzymywać tylko, kiedy budzi się na karmienie. Przy okazji, można zjeść coś lub zatankować samochód. Nie zapominajmy zabrać w drogę kocyk i ulubione zabawki dzieci - sennemu i zmęczonemu maluchowi może być zimno i zechce przytulić się do swojej ulubionej maskotki. Starajmy nie zatrzymywać się na przykład na dodatkowe tankowanie paliwa, jeśli nie musimy tego zrobić, a maluch jest zmęczony i właśnie układa się do drzemki. Wytrąci go to z równowagi, a wiadomo, że zmęczone dzieci robią się rozdrażnione.

Wakacyjne podróże z małymi dziećmi nie należą do najłatwiejszych zadań, ale zdecydowanie po spełnieniu pewnych warunków mogą okazać się niezwykłą przygodą dla całej rodziny.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: samochód, motoryzacja, fotelik samochodowy, dzieci

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: