eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Prawo o ruchu drogowym - zmiany

Prawo o ruchu drogowym - zmiany

2012-10-05 00:16

Prawo o ruchu drogowym - zmiany

Prawo o ruchu drogowym - zmiany © Alexandra Gl - Fotolia.com

19 października 2012 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Jeszcze więcej zmian czeka kierowców od 19 stycznia 2013 roku, kiedy modyfikacji ulegną nie tylko przepisy wspomnianej ustawy, ale również ustawy o kierujących pojazdami - informują eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.

Przeczytaj także: Bezpieczne wakacje: taryfikator mandatów

Pojazdy nienormatywne i ich ruch na drogach

Przede wszystkim zmienią się definicje samych pojazdów. W myśl nowych przepisów pojazdy nienormatywne to takie, których naciski osi wraz z ładunkiem lub bez, są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi, lub których wymiary i masa całkowita wraz z ładunkiem lub bez, są większe od dopuszczalnych. Przejazd pojazdu nienormatywnego zwykle poprzedza pilot, czyli osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa oraz minimalizację utrudnień w ruchu drogowym w czasie przejazdu.

"Zgodnie z nowelizacją, podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem pojazdu nienormatywnego, pilot może dawać polecenia lub sygnały uczestnikom ruchu drogowego. Za przejazd pojazdów nienormatywnych bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu przewidziane są kary, których wysokość, w zależności od przewinienia, waha się od 500 do 6.000 zł" – wyjaśnia Maciej Żyłka, radca prawny D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.

Zmiany definicji

Od 19 stycznia 2013 r. znowelizowane zostaną również definicje zawarte w ustawie prawo o ruchu drogowym oraz w ustawie o kierujących pojazdami. Rozszerzona zostanie między innymi definicja kierowcy.

"Obecnie kierowcą jest osoba uprawniona do kierowania pojazdem silnikowym, w nowym brzmieniu definicja będzie również dotyczyć osób kierujących motorowerami" - mówi Maciej Żyłka.

Do ustawy zostają wprowadzone definicje czterokołowca i czterokołowca lekkiego, pod którymi będą kryły się przede wszystkim popularne quady. Czterokołowce zostają jednocześnie wyłączone z możliwości poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych. Doprecyzowaniu ulega również definicja motocykla (pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy, albo trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół) i motoroweru (pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h).

fot. Alexandra Gl - Fotolia.com

Prawo o ruchu drogowym - zmiany

Nowością w przepisach prawa o ruchu drogowym (art. 129j) będzie zapis, że badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu

Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoby przewożone takimi pojazdami są zobowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Przepisu tego nie stosuje się jednak w odniesieniu do motocykli i czterokołowców fabrycznie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa lub zamknięte nadwozie.

Centralna Ewidencja Kierowców

Podstawowym celem Centralnej Ewidencji Kierowców jest gromadzenie danych o osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi czy tramwajami lub o osobach, którym cofnięto takie uprawnienia. Po ostatnich zmianach w Ewidencji znajdą się również między innymi dane o:
  • osobach nieposiadających uprawnień, które kierując pojazdem popełniły naruszenie przepisów z ustawy o kierujących pojazdami;
  • ośrodkach, instruktorach i wykładowcach prowadzących szkolenie osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami lub pozwolenia na kierowanie tramwajem;
  • ośrodkach egzaminacyjnych i egzaminatorach uprawnionych do przeprowadzania egzaminów kwalifikujących do uzyskania pozwolenia na kierowanie pojazdami;
  • ośrodkach i instruktorach doskonalenia techniki jazdy;
  • lekarzach uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich;
  • pracowniach psychologicznych i psychologach uprawnionych do wykonywania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu.

Rozszerzeniu ulegnie również zakres gromadzonych danych dotyczących konkretnego kierowcy.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: