eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Prawo o ruchu drogowym - zmiany

Prawo o ruchu drogowym - zmiany

2012-10-05 00:16

Przeczytaj także: Bezpieczne wakacje: taryfikator mandatów


Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego

Zmiany polegające na rozszerzeniu katalogu zadań czekają również wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Obecnie zadania te polegają na organizowaniu egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje kierowców lub osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Po zmianach będzie to także między innymi:
  • współpraca z wojewódzką radą bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • współpraca ze starostami przy sprawowaniu nadzoru nad szkoleniem;
  • organizowanie egzaminów państwowych;
  • prowadzenie kursów kwalifikacyjnych i warsztatów doskonalenia zawodowego dla egzaminatorów;
  • organizowanie zajęć dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową.

Bez dmuchania w balonik

Nowością w przepisach prawa o ruchu drogowym (art. 129j) będzie zapis, że badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli stan osoby badanej uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym lub odmawia ona poddania się takiemu badaniu, ustalenie zawartości alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu. Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu może być przeprowadzone również w razie braku zgody kierującego, o czym należy go uprzedzić. Oznacza to, że do lamusa odejdą popularne „baloniki”, z którymi wielu kierowców zdążyła się zapoznać w swojej motoryzacyjnej karierze.

"Ten sam artykuł stanowił będzie również o badaniu w celu ustalenia w organizmie obecności środka działającego podobnie do alkoholu. Będzie ono przeprowadzone przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego. W przypadku braku zgody kierowcy na takie badanie, ustalenie w organizmie obecności środka następuje również na podstawie badania krwi lub moczu" - mówi Maciej Żyłka radca prawny D.A.S.

Badania pasażerów pojazdu

Nowością wchodzących w życie przepisów jest również możliwość przebadania na obecność we krwi alkoholu lub środka działającego podobnie do niego innych osób, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły one kierować pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym, w którym są zabici lub ranni. Do tej pory takiemu badaniu poddawany był jedynie kierujący pojazdem.

"Osoby uczestniczące w wypadku (kierujący oraz osoba co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym) mają prawo żądać od organu kontroli ruchu drogowego przeprowadzenia badania krwi lub moczu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu" – tłumaczy prawnik.

Uchylenia

W nowych przepisach nie znajdzie się natomiast kilka artykułów obowiązujących dotychczas. Uchylony zostanie między innymi art. 130 prawa o ruchu drogowym dotyczący prowadzenia przez policję ewidencji kierowców naruszających przepisy (informacje te będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Kierowców, o czym pisaliśmy wcześniej). Stracą też ważność artykuły 138 i 140, które obecnie regulują kwestie zatrzymania prawa jazdy oraz cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym przez starostę. Znalazły się one w ustawie z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami, która wchodzi w życie 19 stycznia 2013r.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: