eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Samochody w leasingu - hybrydowa firmowa flota przyszłości?

Samochody w leasingu - hybrydowa firmowa flota przyszłości?

2014-12-08 12:28

Samochody w leasingu - hybrydowa firmowa flota przyszłości?

Hybrydowa firmowa flota przyszłości? © www.toyotanews.pl

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jednym z głównych zadań profesjonalnego fleet managera jest dbanie o ekonomikę floty. Firmowe auta muszą być nie tylko sprawne – przede wszystkim muszą się firmie opłacać, czyli nie spalać zbyt wiele paliwa i nie przestawać często w serwisie. Obu tych wad pozbawione są samochody z napędem hybrydowym. Ale czy zaczęliśmy już nimi zapełniać firmowe parkingi?
Hybryda to auto wyposażone jednocześnie w dwa nowoczesne silniki. Elektryczny służy do uruchamiania pojazdu, do jazdy z niewielką prędkością, na przykład w czasie manewrów lub w korku, oraz do wspomagania silnika benzynowego podczas przyspieszania. W pełni zintegrowany system hybrydowy sam decyduje, który napęd w danej chwili wykorzystać.

Pojazd pozbawiony wielu łatwo psujących się elementów – takich jak rozrusznik czy pasek klinowy – jest praktycznie bezawaryjny. A dzięki odciążeniu silnika spalinowego oszczędza także paliwo. Niestety, jego cena wciąż jest wyższa od aut benzynowych (choć już porównywalna do diesli), bo obecność napędu elektrycznego wymusza bogatsze wyposażenie samochodu.

Prognozy rozwoju


Według badań firmy konsultingowej Pike Research, w latach 2010-2015 rynek flotowy hybryd i lekkich pojazdów ciężarowych wzrośnie w tempie prawie 18 procent. Jak do tej prognozy ma się sytuacja w Polsce? Jesteśmy na początku drogi. Po auta hybrydowe sięgają firmy innowacyjne, które stawiają na budowę swojego wizerunku. Sondaż instytutu ARC Rynek i Opinia pokazał, że wśród właścicieli polskich firm panuje nieufność wobec nowej technologii i obawa przed jej kosztem.

Tymczasem w ujęciu całkowitym flota aut hybrydowych może wypaść lepiej niż benzynowych czy wysokoprężnych. Po uwzględnieniu opłat za ubezpieczenie, serwis i paliwo, komfortu kierowcy (automatyczna skrzynia biegów w standardzie) oraz korzyści wizerunkowych i ekologicznych (niska emisja CO2), firmowe HEV-y (hybrid electric vehicles) stają się rozwiązaniem bardzo atrakcyjnym. Zwłaszcza jeśli postawimy na samochody w leasingu, bowiem hybrydy mają jeszcze jedną zaletę – wysoką wartość rezydualną.

Preferencje przy wyborze samochodu - infografika

Źródło: http://www.toyotanews.pl/toyota/infografiki.html


Oni już wybrali


W październiku tego roku 300 hybrydowych Aurisów zasiliło floty samochodów zastępczych PZU. 47 Priusów służy pracownikom firmy farmaceutycznej Janssen. Provident Polska zdecydował się aż na 79 egzemplarzy hybrydowej Toyoty Yaris. Floty hybrydowe mają już także Orange, Provident, Panasonic i Sixt Rent A Car. Nie bez powodu – samochód hybrydowy pali o około 2-3 l benzyny miej niż wersja konwencjonalna danego modelu.

Im więcej samochód jeździ po mieście, tym różnica jest wyraźniejsza. Przy cenie benzyny ok. 4,8 zł za litr oszczędność na dystansie 100 tysięcy kilometrów może wynieść nawet 14 000 złotych. W przypadku dużej floty, złożonej z często użytkowanych aut, korzyści dla firmy trudno przeoczyć.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Toyota Motor Poland

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Re: Samochody w leasingu - hybrydowa firmowa flota przyszłości?

  Hakimi / 2014-12-17 13:34:20

  Miałam kiedyś przyjemność przejechania się takim samochodem :) Muszę powiedzieć że jest on bardzo wygodny i fajny jednak nie na moją kieszeń. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Samochody w leasingu? Zawsze!

  dominik90 / 2014-12-22 15:13:41

  Jak ktoś pyta, to zawsze odpowiadam, że samochody w leasingu dla firm pasują najlepiej. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • karramba35 / 2016-11-07 16:01:41

  Jeszcze upłynie "trochę" czasu zanim nastanie era hybryd. Fakt faktem, samochód z firmie musi mało palić i być ekonomiczny - wszak wszędzie liczą się pieniądze. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na wynajem długoterminowy, bo mają zapewnioną przewidywalność opłat, a najtańsze, nowe samochody można już wynająć za 350zł miesięcznie (np. w Leasetake). odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: