eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Dlaczego ubezpieczyciele nie zarabiają na OC?

Dlaczego ubezpieczyciele nie zarabiają na OC?

2017-01-27 00:40

Dlaczego ubezpieczyciele nie zarabiają na OC?

Dlaczego ubezpieczyciele notują straty w OC? © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na przestrzeni trzech kwartałów minionego roku działającym na rodzimym rynku ubezpieczycielom udało się zebrać 7,96 mld zł składki OC. Wartość wypłaconych odszkodowań sięgnęła z kolei 5,71 mld zł. Dlaczego zatem ciągle jest mowa o tym, że towarzystwa odnotowują straty w segmencie OC? Odpowiedzi na to pytania poszukiwała porównywarka mfind.pl.
W okresie styczeń-wrzesień 2016 r. ubezpieczyciele zdołali zebrać o 1,95 mld zł składek OC więcej niż przed rokiem. W ujęciu procentowym oznacza to wzrost na poziomie 32,4 proc. Wypłaty z tytułu odszkodowań i świadczeń rosną mniej dynamicznie - w pierwszych trzech kwartałach minionego roku były o 14,8 proc. wyższe niż rok wcześniej (wzrost z 4,97 mld do 5,71 mld zł).

Jak zatem jest możliwe, że rynek ubezpieczeń ciągle utyskuje na straty z tytułu OC? Warto sobie zdawać sprawę, że wydatki ubezpieczycieli na OC nie ograniczają się do wypłaty ubezpieczeń. To także koszty opłacenia rzeczoznawców, likwidatorów, prawników, wydatki administracyjne, a także bardzo szybko pnące się w górę koszty wynajmu samochodów zastępczych, z którego poszkodowani korzystają coraz częściej.

Straty przynosi ubezpieczycielom cały segment OC.
– Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne ciągle jest nierentowne, natomiast na rynku widać wyraźny wzrost składki – komentował pod koniec zeszłego roku Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Ma to ekonomiczne uzasadnienie, co w swoich wypowiedziach podkreślali ostatnio m.in. przedstawiciele UOKiK. Warto podkreślić, że wzrost wysokości składek obliguje ubezpieczycieli do zawiązywania wyższych rezerw finansowych, co w znacznym stopniu niweluje wpływ wzrostu składki na bieżący wynik – dodawał Prądzyński.

Jednak konieczność utrzymywania rezerw na poczet przyszłych wypłat odszkodowań i świadczeń, to nie jedyny dodatkowy koszt towarzystw.

fot. mat. prasowe

Rynek OC po III kwartałach 2016 roku

Oprócz samych odszkodowań, firmy ubezpieczeniowe wydają pieniądze przede wszystkim na obsługę szkód.


– Oprócz samych odszkodowań, firmy ubezpieczeniowe wydają pieniądze przede wszystkim na obsługę szkód – wyjaśnia Łukasz Leus, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – Chodzi m.in. właśnie o opłacenie rzeczoznawców, likwidatorów, prawników, wydatki administracyjne, a także koszty wynajmu samochodów zastępczych, z których coraz chętniej korzystają poszkodowani. Pamiętajmy również o wynagrodzeniach dla wszystkich pracowników obsługujących klienta – zarówno przy sprzedaży, jak i likwidacji szkód – dodaje Leus.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OC, polisy OC, ubezpieczyciele, likwidacja szkód

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: